در مورد دارو دادن به کبوتر یک نکته مهم را باید رعایت نمود(نوع بیماری)که حتما باید صحیح تشخیص داده شود.

اگر شخصا در رابطه با بیماریهای این حیوان تجربه کسب کرده اید با تشخیص صحیح می توانیدبه حیوان داروی لازم را به مقدار کافی بدهید.

توضیح:انواع بیماریها:۱-امراض باکتریایی: بیماریهایی که توسط باکتری ایجاد می شوند معمولا به بیماریهای عفونی معروفند.

برای درمان این بیماریها(بسته به نوع آن)می توانید از انواع مختلف آنتی بیوتیک مانند(تتراسایکلین یا تایلوزین ویا اریترومایسین)استفاده نمایید.البته در صورت تشخیص صحیح.در غیر اینصورت حتما به دامپزشک مراجعه نمایید.

از خوراندن بدون علت آنتی بیوتیک به پرنده جدا خودداری نمایید.زیرا این دارو علاوه بر از بین بردن باکتری به سلولهای بدن نیزآسیب می رساند.

بنده بعضا مشاهده کرده ام که افرادی بدون علت و صرفا به دلیل پیشگیری به حیوان آنتی بیوتیک وسیع الطیف می دهندآن هم چند مرتبه در هفته.برای پیشگیری بیماری میتوان ماهی یکبار تتراسایکلین ۲۵۰میلی گرمی را در ۴لیترآب حل نمود

و به پرندگان خوراند.در رابطه با ویتامینهای شیمیایی.اگر این مواد بطور طبیعی (در دانه های غذایی مختلف)به حیوان خورانده شود بهتر است.

در غیر اینصورت اگر کبوتر در حالت جوجه کشی نباشدهر ۱۵ روز به آن از ویتامینهای شیمیایی استفاده کرد.۲- بیماریهای ویروسی مانند نیوکاسل وآنفولانزا.قبل از ابتلا پرنده به این بیماریها باید بدن آنرا ایمن ساخت

و برای این کار از واکسنهای دوگانه روغنی نیوکاسل-آنفولانزا استفاده نمایید.بیماریهای ویروسی راه درمان قطعی نداشته و باید قبلا با تزریق واکسن بدن پرنده را دارای ایمنی لازم نمود.