اعتراض معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی به تعیین حقوق ناظر فنی نباید توسط سازمان دامپزشکی

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: حقوق ناظر فنی نباید توسط سازمان دامپزشکی تعیین و از سوی کارفرما پرداخت شود و نیاز است در این زمینه در مقررات بازنگری انجام شود.
اعتراض معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی به تعیین حقوق ناظر فنی نباید توسط سازمان دامپزشکی
به گزارش بخش خبري سايت دامپزشکان به نقل از تسنیم، «حسن رکنی» در نشست اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس با اعضای هیات مدیره اتحادیه کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان درباره تاثیر خوراک آماده دام و طیور در بهبود ضریب غذایی و کاهش هزینه های تولید اظهار کرد: در استان ها کارخانجات تولید کننده خوراک دام ، طیور و آبزیان نیاز به مواد اولیه دارند که ما برای ارایه خدمات بهتر به تولیدکنندگان سعی داریم با تصویب در هیات مدیره نیاز استان ها را از طریق شرکت پشتیانی امور دام برطرف کنیم.

وی درباره طرح اتحادیه تولید کنندگان خورراک دام مبنی بر  در اختیار قرار ندادن نهاده ها به صورت خام به پرورش دهندگان گفت: این موضوع باید در شرایطی که تشکل ها و پرورش دهندگان حضور داشته باشند، بررسی شود و نمی توان یکطرفه به این موضوع نگاه کرد زیرا ممکن است مشکلاتی را برای پرورش دهندگان ایجاد کند.

ضرب تبدیل پرورش طیور با میکس خوراک با بیل بهبود نمی‌یابد   

وی درباره ضریب تبدیل صنعت خوراک دام و طیور اظهار داشت: اگر می خواهیم بهره وری کامل و نتیجه خوبی بگیریم باید همه اجزا مورد نیاز تولید تا مصرف دیده شود و در شرایط سنتی که با وضعیت ابتدایی دارند و با بیل غذای دام را  مخلوط می کنند به نتیجه مطلوب نمی رسیم.

وی اضافه کرد:  تحولات در خوراک مصرفی دام می تواند در بهبود ضریب تبدیل غذایی اثر بخش باشد به طور مثال در بخش طیور با برخی شاخص ها می توانیم ضریب تبدیل غذایی را از دو به 1.7 برسانیم.

به گفته وی، در برخی کشورها ضریب تبدیل غذایی 1.3 و 1.4 است و برخی کشورها توانستند در وزن پایین تری مرغ را پرورش دهند.

وی با اشاره به این که دستگاه و ماشین آلات صنعت خوراک دام و طیور به روز نیست گفت: در برخی پروژه ها سرمایه گذاری های اولیه انجام شده اما هنوز تکمیل نشده است بنابراین باید تسهیلاتی در اختیار بخش قرار داده شود تا این طرح ها تکمیل و به بهره برداری برسند.

وی اضافه کرد: در گذشته مجوز صدور کارخانجات توسط ادارات کل صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی استان ها صادر می شد و به نظر می رسد که احتمالا برخی از استان ها سلیقه ای عمل می کردند و اهمیتی نداشت که این مجوز کجا صادر می شود بلکه مهم این بود که اتفاق بیفتد.

وی افزود: مشکل صدور مجوزها باید توسط امور بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی بازبینی شود.

موافق حضور واحدهای تولیدی غیرمجاز خوراک دام نیستیم

وی درباره واحدهای تولیدی خوراک دام غیرمجاز گفت: ما با وجود واحدهای تولیدی غیرمجاز خوراک دام و طیور و آبزیان موافق نیستیم اما این موضوعی نیست که از عهده اداره کل های جهاد کشاورزی در استان ها بربیاید بلکه باید این مهم ساماندهی شود زیرا برخی معیشتشان از محل تولید خوراک دام، طیور و ابزیان تامین می شود.

این مقام مسئول، مشکل حذف آسیاب میکسرها در واحدهای تولیدی را مربوط به حوزه دامپزشکی کشور دانست و گفت: موضوع  واحدهای غیرمجاز باید متناسب با شرایط هر استان پیگیری شود.

رکنی درخصوص وضعیت پرداخت حقوق ناظرین بهداشتی توسط کارفرمایان گفت: در سفر اخیر خود به خراسان رضوی به شدت به این موضوع معترض بودند.

وی از لحاظ کارشناسی معتقد است حقوق ناظر فنی نباید توسط سازمان دامپزشکی تعیین و از سوی کارفرما پرداخت شود و نیاز است در این زمینه در مقررات بازنگری انجام شود.
 

پاسخ دادن

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا اسم خود را وارد کنید.