ایمنی غذا، از مزرعه تا سفره شعار بهداشتی سال 1394

0
116
وزارت بهداشت «ایمنی غذا، از مزرعه تا سفره» را به عنوان شعار بهداشتی سال 1394 اعلام کرد.
ششمین روز هفته سلامت (ششم اردیبهشت ماه) نیز با عنوان «سلامت و ارتقای ایمنی غذا» نامگذاری شده است.

هفته سلامت با شعار عزم ملی مسولین دولتی، کشاورزان، تولیدکنندگان، توزیع کنندگان، متخصصان بهداشت و سلامت و همچنین مصرف کنندگان برای دسترسی عادلانه به خدمات سلامت از ۷-۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)، شعار بهداشتی سال 1394 با نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که البته الهام گرفته و در همسویی با شعار سال 2015 سازمان جهانی بهداشت است با نام «ایمنی غذا، از مزرعه تا سفره» نامگذاری شد.

با توجه به افزایش تولید مواد غذایی بی کیفیت و نامطلوب توسط تولید کنندگان و سوء استفاده از نیازهای تغزیه ای مردم، به نظر می آید که این شعار می تواند در ارتقای سطح آگاهی مصرف کنندگان و به تبع آن افزایش بهداشت تغزیه ای جامعه روند مطلوبی را ایجاد نماید و منجر به توجه ویژه مردم و مسئولین به این مهم شود.

17956b08836ec1d0c414440ab934438f_XL

همچنین هفته سلامت نیز در سال جدید با شعار «عزم ملی برای دسترسی عادلانه به خدمات سلامت» از 1 تا 7 اردیبهشت برگزار خواهد شد، که روزشمار این هفته به شرح زیر است:

whd-posterسه‌شنبه 1 اردیبهشت 94: سیاست‌های کلی سلامت، همکاری بین‌بخشی

چهارشنبه 2 اردیبهشت 94: سلامت و سبک زندگی ایرانی- اسلامی

پنج‌شنبه 3 اردیبهشت 94: عدالت در سلامت و ارتقای خدمات بهداشتی- درمانی

جمعه 4 اردیبهشت 94: سلامت، آموزش همگانی و خودمراقبتی

شنبه 5 اردیبهشت 94: سلامت و مشارکت‌های اجتماعی

یکشنبه 6 اردیبهشت 94: سلامت و ارتقای ایمنی غذا

دوشنبه 7 اردیبهشت 94: سلامت و توسعه سرمایه‌گذار

بر اساس اطلاعیه سازمان جهانی بهداشت، مواد غذایی ناسالم باعث مرگ 2 میلیون نفر در سال می شوند که عمده این تعداد را هم کودکان تشکیل می دهند. مواد غذایی حاوی باکتری های مضر، ویروس ها، انگل ها و یا مواد شیمیایی، مسئول بروز بیش از 200 بیماری – از اسهال گرفته تا سرطان – هستند.

تهدیدات جدید برای ایمنی مواد غذایی به طور مداوم در حال ظهور و بروز هستند و تغییر در شیوه تولید، توزیع و مصرف مواد غذایی، تغییر در محیط زیست، ظهور عوامل بیماریزای جدید و مقاومت ضد میکروبی سیستم ایمنی مواد غذایی را به چالش کشیده اند، کما این که افزایش سفر و تجارت هم، احتمال شیوع آلودگی ها را افزایش داده است.

بر پایه این گزارش، از آنجا که عرضه مواد غذایی به طور فزاینده ای در حال جهانی شدن است و این نیازمند توجه بیش از پیش به سیستم ایمنی مواد غذایی در میان کشور ها است، لذا سازمان جهانی بهداشت شعار خود را در سال 2015 بهبود ایمنی مواد غذایی از مزرعه تا بشقاب (همیشه و همه جا) قرار داده است.

بر اساس این کمپین، WHO به کشورها، در پیشگیری، شناسایی، و درمان بیماری های غذا زاد کمک می کند و در این ارتباط باید استانداردها و دستورالعمل های بین المللی، برای پوشش فرایندهای اصلی غذایی، تهیه گردد. همراه با سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد (FAO)، سازمان جهانی بهداشت از طریق شبکه اطلاع رسانی جهانی به کشورها در مورد ایمنی مواد غذایی اعلام خطر می کند.

 

فرمت دیگری از پوستر سازمان جهانی بهداشت

 

5 نکته کلیدی سازمان جهانی بهداشت برای غذای سالم

ایمنی غذایی یک مسئولیت مشترک است؛ از کشاورزان و تولیدکنندگان گرفته تا فروشندگان و مصرف کنندگان.

5 نکته کلیدی برای راهنمایی فروشندگان و مصرف کنندگان غذای سالم و ایمن که از سوی WHO تعریف شده است:

نکته اول: تمیز نگهداشتن

نکته دوم: جدا نگهداشتن مواد غذایی خام از مواد غذایی پخته

نکته سوم: پختن کامل مواد غذایی

نکته چهارم: پختن غذا با درجه حرارت مناسب

نکته پنجم: استفاده از آب و مواد غذایی سالم

روز جهانی بهداشت (2015) فرصتی است تا به مسولین دولتی، کشاورزان، تولیدکنندگان، توزیع کنندگان، متخصصان بهداشت و سلامت و همچنین مصرف کنندگان، در مورد اهمیت ایمنی مواد غذایی و هر چیزی که در احساس امنیت و اعتماد به غذای داخل بشقاب نقش دارد، هشدار داده شود.

لازم به ذکر است تصویر برگزیده برای این گزارش متعلق به پوستر سازمان جهانی بهداشت است و وزارت بهداشت تاکنون پوستر ملی این شعار را طراحی یا منتشر نکرده است.

منبع: حکیم مهر

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید