مرگ 35 نفر در افغانستان به خاطر تب‌کریمه‌کنگو

0
9
مرگ 35 نفر در افغانستان به خاطر تب‌کریمه‌کنگو

به گزارش WHO و مقامات افغانستان، افزایش غیر معمول شیوع تب‌کریمه‌کنگو در بخش غربی کشور و استان هرات مشاهده شده است. شمار مبتلایان به این بیماری در 33 هفته گذشته 154 نفر به همراه 35 مورد مرگ و میر بوده است.

به گزارش بخش خبري سايت دامپزشکان به نقل از گروه بین الملل حکیم مهر، در ماه آپریل 2017 این کشور روند رو به رشد موارد ابتلا به این بیماری را داشته است.

بیماری ویروسی فوق، در مناطق مختلف افغانستان اندمیک بوده و سالانه به طور متوسط 5 تا 55 ابتلای انسانی در این کشور گزارش می‌شود. بررسی های سرولوژیک مقطعی همه‌گیری اخیر، حاکی از آن است که میزان شیوع ایمونوگلوبولین G این بیماری در میان صاحبان دام‌های اهلی 2/11 درصد و درمیان دامها این عدد بسیار بالا و در حدود 75 درصد می‌باشد و این نشان از خطر و احتمال بالای ابتلای انسانهای در تماس با این دامها است.

خطر ابتلا به این بیماری در زمان عید قربان در میان مسلمانان بسیار افزایش می‌یابد و در همین زمان نیز بوده است که با کشتار‌های غیر بهداشتی میلیون‌ها راس دام، در این مناطق این همه گیری حادث شده است.

هم‌اکنون نیز بایستی نظارت کافی در مناطق آسیب دیده اعمال گردد. علاوه‌ بر‌آن افزایش سطح آگاهی مردم از خطرات احتمالی، به کنترل این بیماری کمک شایانی خواهد نمود.

منبع: relifeweb

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید