دانشگاه آزاد ارومیه داری ۴۳۰ دانشجوی دکتری عمومی دامپزشکی است

0
48

بیشترین محل درآمد مردم استان آذربایجان غربی از بخش کشاورزی و دامپروری است و همین موضوع باعث شده تا نیاز استان به متخصصان دامپزشکی برای کنترل سلامت دام‌ها ضروری به نظر آید.

به گزارش بخش خبري سايت دامپزشکان به نقل از آنا، با توجه به جایگاه دامپروری و کشاورزی در استان آذربایجان غربی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه با تشخیص این موضوع از سال ۶۷ و با راه اندازی رشته دامپزشکی در مقطع دکتری حرفه‌ای درصدد فرصت‌سازی و پاسخگویی به نیازهای دامپزشکی استان برآمد.

امروز با گذشت نزدیک به ۳۰ سال از آن روزها، علاوه بر ایجاد دانشکده‌ای مجهز با حدود ۳۰ عضو هیات علمی تمام وقت در واحد ارومیه مختص این رشته، آزمایشگاه‌های مختلف از جمله آزمایشگاه مرجع، درمانگاه تخصصی دام بزرگ، کوچک و طیور، داروخانه و کلینیک‌های مجهزی در دانشگاه و شهر در حوزه دامپزشکی وابسته به دانشگاه آزاد واحد ارومیه فعالیت می‌کنند.

به گفته متخصصان رشته دامپزشکی این دانشگاه، این تعداد استاد در یک رشته یکی از علل پیشرفت چشمگیر دامپزشکی استان به شمار می‌آیند. اکنون ۴۳۰ نفر در مقطع دکتری حرفه‌ای دامپزشکی و چهار نفر در مقطع دکتری تخصصی جراحی دامپزشکی مشغول به تحصیل هستند.

از سال ۶۷ تاکنون تعداد یک هزار و ۳۳۰ نفر دانشجوی رشته دکتری دامپزشکی نیز در این دانشکده با مدرک دکتری حرفه‌ای دامپزشکی فارغ التحصیل شده‌اند.

مناسبت روز ملی دامپزشکی باعث شد تا در گفت‌وگو با رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان غربی، رئیس دانشکده دامپزشکی واحد ارومیه و دو نفر از استادان با سابقه این دانشگاه بیشتر به کارکرد رشته دامپزشکی در این استان بپردازیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان غربی هم معتقد است که نقش دامپزشکان در سلامت جامعه انسانی مهم است، پس نباید نقش دامپزشکان مورد غفلت و فراموشی قرار گیرد.دانشگاه آزاد ارومیه داری ۴۳۰ دانشجوی دکتری عمومی دامپزشکی است

«دکتر عزیز جوان پور» تاکید می کند: نقش دامپزشک در افزایش بهره‌وری تولیدات دامی که سهم قابل توجهی از اشتغال در بخش کشاورزی را به خود اختصاص داده از اهمیت بالایی برخوردار است. ‌دامپزشکی به عنوان یکی از پایه‌های اصلی سلامت جامعه محسوب می‌شود و اگر یک دامپزشک وظیفه خود را به خوبی انجام ندهد، سلامت جامعه به خطر می‌افتد.

رئیس دانشکده دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه درباره کدرشته های دامپزشکی می‌گوید: این دانشکده دارای رشته‌های دکتری تخصصی جراحی دامپزشکی، دکتری تخصصی آسیب‌شناسی دامپزشکی، دکتری حرفه‌ای دامپزشکی، کارشناسی ناپیوسته علوم آزمایشگاهی دامپزشکی و کاردانی تکنولوژی تولیدات دامی است.

«دکتر مهدی رضایی» تاکید می کند: درمانگاه های تخصصی دانشکده دامپزشکی با دریافت هزینه پایین‌تر از تعرفه‌های مصوب به صورت آموزشی در بخش‌های مختلف به متقاضیان خدمات می‌دهد.دانشگاه آزاد ارومیه داری ۴۳۰ دانشجوی دکتری عمومی دامپزشکی است

رضایی در واکنش به تعداد فارغ التحصیلان بیکار این رشته می‌گوید: افزایش فارغ التحصیلان بیکار رشته دامپزشکی از اصلی‌ترین مشکلات کنونی این رشته محسوب می‌شود.دانشگاه آزاد ارومیه داری ۴۳۰ دانشجوی دکتری عمومی دامپزشکی است

تعدد دانشکده‌های دامپزشکی در سطح کشور و نبود برنامه‌ریزی‌های مناسب از اصلی‌ترین دغدغه‌های رشته دامپزشکی در شرایط کنونی است؛ این جمله را رئیس سابق دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان غربی و دانشیار انگل‌شناسی واحد ارومیه می‌گوید.

«دکتر سهراب رسولی» می‌افزاید: نظام دامپزشکی انسجام لازم مانند نظام پزشکی را ندارد و نبود سیاست‌گذاری‌های مناسب، سبب افزایش بیکاران در حوزه دامپزشکی شده است.

«دکتر محمد حسین صادقی» استاد پیشکسوت این دانشگاه نیز معتقد است که در شرایط حاضر رشته دانشگاهی که نتواند علم را به ثروت تبدیل کند محکوم به شکست است. موفقیت دانشکده‌های دامپزشکی در گرو حرکت در مسیر کارآفرینی و تولید ثروت است.

استادیار دانشکده دامپزشکی واحد ارومیه از قدیمی بودن سرفصل دروس انتقاد کرده و تاکید می‌کند: این موضوع از مشکلات اصلی رشته دامپزشکی است و باید سرفصل‌ها با تعریف جدید به سمت عمل‌گرایی پیش رود تا نیروهایی تربیت شوند که به طور عملی وارد بازار کار شوند.دانشگاه آزاد ارومیه داری ۴۳۰ دانشجوی دکتری عمومی دامپزشکی استهر چند تلاش یک دانشگاه در یک حوزه تخصصی مانند دامپزشکی برای استانی به وسعت آذرباجان غربی ناکافی است، اما نگاه رو به جلو و درآمدزا می‌تواند تاثیر شگرفی روی پیشرفت آن حوزه در آینده نزدیک داشته باشد.

همانطور که دامپزشکی در ۳۰ سال گذشته در این استان رشد چشمگیری داشته و این پیشرفت را مرهون دانشگاه آزاد اسلامی است، با نگاه درست مسئولان دانشگاه، رشته‌های مهم و اقتصادی بسیاری نیز همچون دامپزشکی می‌تواند با همت دانشگاه باعث پیشرفت، اشتغال‌زایی و رونق بیش از پیش استان شود.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید