بی توجهی وزارت جهاد کشاورزی به دامپزشکی

0
29
بی توجهی وزارت جهاد کشاورزی به دامپزشکی

به گزارش بخش خبري سايت دامپزشکان به نقل از حکیم مهر- محسن طاهرمیرزایی: پیکان انتقاد فعالین حوزه دامپزشکی به سمت عملکرد وزارت جهاد کشاورزی نشانه رفته است و سربازان خط مقدم بهداشت کشور از این ناراحتند که چرا در وزارتخانه خود جایی ندارند و دیده نمی‌شوند. «دکتر یوسف داودی» یکی از اعضای دامپزشک کمیسیون کشاورزی مجلس است که عملکرد وزارت جهاد کشاورزی را در حوزه دامپزشکی، ضعیف ارزیابی می‌کند.

 آقای دکتر، از نظر شما اهمیت و جایگاه دامپزشکی در کشور ما چقدر است؟

دامپزشکی جایگاه بسیار مهم، مقدس و والایی داشته و نقش بسیار مهمی در سلامت جامعه، سلامت انسان‌ها، اقتصاد کشور و اقتصاد دنیا دارد، اما متاسفانه دامپزشکی در کشور ما آن جایگاهی که دامپزشکان در کشورهای پیشرفته دارند، ندارد. این اشکال بزرگی برای کار دامپزشکان است که به تبع آن دامداران، مرغداران، پرورش دهندگان ماهی، زنبور عسل، شتر مرغ و … درگیر آن می‌شوند.

فعالیت دامپزشکان از دور افتاده‌ترین نقاط و محروم‌ترین روستاها تا قلب پایتخت کشور، پخش شده است. بیشتر خدمات آنها هم به شکلی است که در معرض دید مردم قرار ندارد و فقط زمانی ارزش کار آنها مشخص می‌شود که مثلا یک بیماری یا مشکل اساسی مانند آنفلوانزا یا تب کریمه کنگو که سلامت انسان را تهدید کند، اتفاق بیفتد؛ آن زمان وظایف دامپزشکان جلب توجه می‌کند و بیشتر در همان زمان است که مورد بازخواست قرار می‌گیرند که چرا این اتفاق افتاد، در صورتی که دامپزشکان نقش بسیار گسترده‌ای به خصوص در حوزه سلامت و اقتصاد دارند.

در حوزه سلامت، مقداری از بودجه سلامت کشور باید در اختیار دامپزشکان باشد. این یک اشکال بزرگ در کشور ماست که همه بخش‌های سلامت انسان مربوط به دامپزشکان است اما بودجه‌ای که وزارت بهداشت برای دامپزشکی و دامپزشکان در نظر می‌گیرد، اعم‌ از کاردان‌ها، تکنیسین‌ها، کارشناسان و دکترها و متخصصین و … بسیار ناچیز است.

کشور ما ۱۶۴ میلیون هکتار اراضی دارد که از این رقم، ۹۰ درصد در اختیار حوزه کشاورزی، دامی، آبزیان و … است. با این گستردگی، چه سهمی از بودجه کشور در اختیار آنهاست؟ اگر این شاخص را با کشورهای دیگر مقایسه کنیم، خواهیم دید که مشکلی بسیار اساسی است که باعث شده ما نتوانیم با دارا بودن ۸۰ میلیون هکتار مرتع در کشور، در دام‌ها بحث اصلاح نژاد را پیاده‌سازی کنیم.

اصلاح نژاد به این معناست که با غذا و هزینه بسیار کم، بیشترین تولید را انجام دهیم. البته در بخش طیور، تا حدی توانسته‌ایم از اصلاح نژاد نتیجه بگیریم اما در مورد دام نتوانسته‌ایم و به خاطر همین روز به روز در حال وابستگی بیشتر هستیم و واردات گوشت قرمز، گوشت گاو و گوسفند را از کشورهای خارجی انجام می‌دهیم؛ در حالی که می‌توانیم با تعداد کم دام و بدون اینکه به مراتع فشار بیاید، بیشترین بهره و تولید گوشت را داشته باشیم. بنابراین نیاز داریم که یک جهش بسیار قوی در حوزه واردات نهاده‌های دامی که ژنتیک برتری دارند، واردات و اصلاح نژاد سریع انجام دهیم. بزهای ما یک کیلو یا دو کیلو شیر می‌دهند، اما بزهای دنیا ۱۰ کیلو شیر می‌دهند. این یک اشکال بزرگ است.

شما یکی از اعضای قوه مقننه هستید. قوانین دامپزشکی را چطور ارزیابی می‌کنید؟

از نظر من ما در قوانین دامپزشکی نیز نقص‌هایی داریم که این نقایص باید توسط ما و اعضای مجلس مورد تجدید نظر قرار گیرد. ما باید در این زمینه تلاش خود را به کار گیریم تا از قافله دامپزشکی دنیا عقب نمانیم. در این میان قوانینی هم داریم که خوب و عالی هستند اما به درستی اجرا نمی‌شوند که این نیز ایجاد مشکل می‌کند.

 همین مساله بودجه‌ای که می‌فرمایید وزارت بهداشت در اختیار سازمان دامپزشکی قرار نمی‌دهد، توسط شما قابل حل است. کمااینکه یکی از کارهایی که نمایندگان می‌توانند انجام دهند، تصویب بودجه بیشتر برای یک ارگان است. آیا شما در کمیسیون کشاورزی تلاش کرده‌اید که این بودجه‌ها را افزایش دهید؟

بله، تلاش زیادی کرده‌ایم. اما باید در این مسیر، حرکتی ازسوی وزارتخانه آغاز شود. چون بودجه‌بندی از دولت شروع و بعد در مجلس چکش کاری می‌شود و مجلس می‌تواند تا حدودی ردیف‌ها را جابه جا کند. اصولا زمانی که بودجه‌بندی انجام می گیرد، آن زمان باید بودجه دامپزشکی را آن طور که شایسته است، اصلاح کنند و پیشنهاد دهند تا سازمان دامپزشکی جایگاه خاص خود را در داخل وزارتخانه پیدا کند و اهمیتی که برخی باید به سازمان دهند، در اینجا بیشتر شود.

 وزیر جهاد کشاورزی در روز جلب رای اعتماد و زمانی که برنامه خود را برای دوره دوم وزارت ارائه کردند،‌ حتی یک بار هم از دامپزشکی نام نبردند. این با چه منطقی قابل توجیه است؟

همان جا که گفتم در وزارتخانه به دامپزشکی توجه نمی‌شود، منظورم همین بود. در واقع جواب این سوال را به شکل تلویحی در سوال قبلی شما دادم. به نظر من اهمیت سازمان بسیار زیاد و اصلا قابل مقایسه با سازمان‌های دیگر در کشور نیست. چون وسعت و اهمیت کار آن بی‌بدیل و بی‌نظیر است.

زمزمه‌هایی مبنی‌بر استیضاح وزیر جهاد کشاورزی در مجلس شنیده می‌شود. نظر شما در این خصوص چیست؟

راستش من فعلا این مساله را نشنیدم، اما حق قانونی نمایندگان سوال و استیضاح است. نمایندگان هر زمان تشخیص دهند وزارتخانه‌ای نمی‌تواند در کارهای خود موفق باشد یا برنامه‌ پنج‌ساله ششم را به افق‌هایی که تعریف شده‌، برساند وارد بحث استیضاح می‌شوند که آن هم مراحل قانونی خود را دارد. نمایندگان به عنوان سخنگویان و مطالبه‌گران مردم هستند و اینها حساسیت مجلس است. ما کار قانونی خود را خیلی قوی ادامه می‌دهیم. هر زمان احساس کردیم نیاز است وزیری استیضاح شود، حتما این کار را می‌کنیم.

  نظر خودتان را در مورد عملکرد ایشان و لزوم استیضاح ایشان نفرمودید.

پاسخ این سوال را نیز لابه لای صحبت‌های خود دادم؛ خودتان هر طور خواستید برداشت کنید.

 فرمودید برخی جاها قانون خوب داریم که درست اجرا نمی‌شود؛ برخی جاها قانون خوب نداریم.

بله؛ اصلا برخی جاها خلاء قانونی داریم.

حکیم مهر: ماده ۱۹ آیین نامه نظارت بهداشتی دامپزشکی جزء کدام دسته است؟

در اینجا هم خلاء قانونی داریم که این هم البته قابل حل است. آنجا که خلاء قانونی داریم، سازمان یا وزارتخانه باید این مساله را پیگیری کنند. آنها می‌توانند لایحه بیاورند، اما در این زمینه یک مقدار کند و ضعیف عمل می‌کنند. مثل «طرح حداقل یک دامپزشک در روستا» که می‌توانند لایحه آن را بیاورند و به احتمال خیلی زیاد هم رای می‌آورد؛ وقتی نمی‌آورند تقصیر ما نیست.

 آیا پایگاه خبری حکیم مهر را مطالعه می‌کنید؟

بله مطالعه می‌کنم. اتفاقا خبرنگاران این سایت خبری با بنده تماس‌های زیادی می‌گیرند.

 نظرتان در خصوص فعالیت‌های این پایگاه خبری چیست؟

بنده از فعالیت این سایت بسیار خوشحال هستم و برای آن آرزوی موفقیت دارم.

 ممنون از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید