در بعضی از شرایط خاص پوستی نیاز به درمان بسیار فوری برای جلوگیری از مشکلات و صدمات جدی میباشد.
انگل، آلرژی ها، حشرات، عدم تعادل غدد داخلی، عفونت باکتریایی یا قارچی و بیماری های وابسته به تیره گربه سانان میتوانند باعث بروز مشکلات پوستی شوند.
بازرسی پوست و مو، هفته ای یکبار برای گربه هایی که به خارج از محیط خانه میروند و هر 15 روز برای گربه های داخل خانه لازم میباشد.

علائم هیربال در گربه :
لیسیدن بیش از حد گربه میتواند به دلیل مشکلات پوستی و یا تسکین خارش باشد. اما لیسیدن بیش از حد میتواند منجر به هیربال گردد.

نشانه های هیربال:
خس خس
کاهش اشتها
استفراغ
بی حالی
مو در مدفوع
عدم دفع مدفوع

برخی از مارک های تجاری، غذاهای خشک Anti hairball را به همراه فیبر بیشتر تولید میکنند.

در چند وضعیت احتیاج به مراجعه فوری به دامپزشک میباشد:

1-تورم:
تورم نشان دهنده عفونت میباشد و میتواند صدمه جدی به بافتی که متورم شده است ایجاد کند. هم چنین اگر این تورم در ناحیه سر و گردن باشد، میتواند تهدید جدی برای ادامه زندگی باشد. آلرژی ها، انگلها، حشرات و بیماری ها میتوانند موجب تورم شوند.

2-چرک:

چرک نشانی از عفونت است. جوش ها، سرطان، زخم، باکتری ها و عفونت های قارچی نمونه هایی از عوامل عفونت میباشند که احتیاج به توجه و درمان دامپزشک دارند.

3-توده ها و تغییرات پوستی:
کیست، زگیل، زخم باز همراه با چرک، تجمع خون در زیر پوست و سرطان نمونه هایی از وجود برجستگی و برآمدگی ها هستند.هرگونه تغییر رنگ در پوست میتواند نشانه ای از سرطان باشد.

4-عدم تعادل غدد داخلی:
عدم تعادل غدد داخلی، تهدیدی برای ادامه زندگی نمیباشد اما اگر سریع درمان نشوند میتواند منجر به بروز مشکلات جدی شود. این عدم تعادل با نشانه هایی مانند ریزش مو، پف کردگی، کاهش یا افزایش اشتها و عطش بسیار خود را نشان میدهد.

5- بیماری های واگیر دار:
عفونت های قارچی بسیار مسری بوده و باید سریعا درمان شوند. همیشه بهترین راه حل برای درمان، مراجعه به دامپزشک میباشد.