كلامبر اسپانيل سگي است بسيار بزرگ جثه با سينه اي فراخ ‏، جمجمه اي گرد ، بيني قهوه اي رنگ و ماهيچه هاي عريض جهت شنا كردن. چشمها فرو رفته و به رنگ كهربايي تيره ، ‏‌گوشها بزرگ و آويزان و پوشيده از مو ، دم كوتاه ( كه معمولاً جراحي می شود ) ، شانه ها عريض و عضلاني ، موها ضخيم ،‌ صاف و ابريشمي مي باشد. در رنگهاي سفيد ، ليمويي و نارنجي يافت مي شود.

خلق و خو

كلامبر اسپانيل سگي است آرام ، شيرين ، باهوش و شاداب. بسيار مهربان و بازيگوش. خوش رفتار و بي جنب و جوش در سنين بزرگسالي. معمولاً با ساير سگها و حيوانات خانگي بخوبي كنار مي آيد به شرط آنكه از سنين تولگي با آنها بزرگ شود. با كودكان عضو خانواده رفتاري خوب و مهربان دارد اما نبايد از او توقع داشت تا با غريبه ها نيز اُخت شود. تنها صاحب خود را مي شناسد و غريبه ها را دوست ندارد. حافظه خوبي دارد و آموزش او آسان مي باشد. خيلي دوست دارد تا صاحبش را خشنود سازد. معمولاً در شكار قرقاول از آن استفاده مي شود. توجه داشته باشيد تا كلامبر شما هميشه اسباب بازي جهت جويدن داشته باشد.
 سگ کلامبر اسپانیل Clumber Spaniel

وزن و ارتفاع

وزن در نرها و ماده ها (39-25) ك.گ
ارتفاع در نرها و ماده ها (51-41) س.م

مشکلات سلامتی

افسردگي در دوران جواني ، مشكلات كفل ،‌‌ آب مرواريد ، خشك شدن چشم ، برگشتگي پلك ، سرفه و عطسه ،‌ريزش آب دهان از جمله بيماريهاي شايع مي باشد. همچنين بلعيدن اجسام خارجي و مشكل خفگي در اين نژاد شايع است ، بنابراين بايد بسيار مواظب اجسام كوچك اطراف سگ خود باشيد. از دادن غذاي اضافي پرهيز نمائيد چراكه استعدا زيادي در فربه شدن دارد.

شرایط نگهداری

براي زندگي در آپارتمان مناسب مي باشد به شرط آنكه در طول روز فعاليت بدني كافي داشته باشد. اصولاً در داخل خانه آرام است و يك محيط كوچك كفايت مي كند. بدليل داشتن پوشش ضخيم ، آب و هواي خنك را ترجيح مي دهد.

فعالیت بدنی

كلامبرهاي جوان بازيگوش هستند و به سرعت بزرگ مي شوند. اما بالغين بسيار آرامند و تنها چند دقيقه ورزش روزانه برايشان كفايت مي كند. و از آنجا كه به باز آوردن اجسام پرتاب شده علاقه مند است ورزش دادن آنها كار چندان دشواري نخواهد بود. هرگز نبايد در آب و هواي گرم آنها را به فعاليت وا داشت. شنا كردن و پياده روي را بسيار دوست دارد.

طول عمر

12-10 سال.

آراستن

به شانه زدن و برس كشيدن منظم نياز دارد. داخل گوشها و گوشه چشمها بايد دائماً پاك شود. بعضي دچار خارش گوش مي شوند كه درمان آن توسط لوسيونهاي مخصوص ، صورت مي گيرد. ريزش موي زيادي دارد.

تاریخچه

سنگين وزن ترين سگ از خانواده اسپانيل ها ، كلامبر اسپانيل در حدود سال 1768 در فرانسه توسط دوك نواليز (Noailles) پرورش يافت. بعد از انقلاب دوك سگهايش را به منطقه نيوكاسل در انگلستان منتقل نمود. در قرن 19 ميلادي به اوج شهرت خود رسيد. شخصيت هاي مهمي همانند پرنس آلبرت ، پادشاه ادوارد پنجم و پسرش و پادشاه جرج پنجم از طرفداران كلامبر اسپانيل بودند. گرچه اجداد كلامبر بخوبي شناخته شده نيستند اما مي توان از باست هاند (Basset Hound) و سنت برنارد (Saint Bernard) در تاريخچه آن نام برد. اين نژاد زيبا و كمياب مي باشد.

گروه

سگهاي آميخته با تفنگ، سگهای ورزشی.