لَهاسا آپسو دارای پوشش بسیار بلند و مضاعف می باشد که از دو سوی بدنش به سطح زمین می رسد. به رنگهای طلایی ، کرم ، عسلی ، دودی و چند رنگ یافت می شود. موها صاف ، بلند و سنگین می باشد و حالت ابریشمی ندارد. دارای چشمهای تیره و فرو رفته است. گردنش توسط موهای بلندی پوشیده شده ، دم پر پشت و فر خورده دارد.

خلق و خو

سگی سر سخت ، باهوش و سر زنده است که رفتار دوستانه ای دارد و حیوان خانگی مناسبی می باشد. معمولاً با غریبه ها خو نمی گیرد. برای کودکان پیشنهاد نمی شود. با صاحبش مهربان است. باید او را برای آموزش و یاد گیری تشویق و ترغیب نمود. لَهاسا آپسو به یک صاحب سلطه گر نیاز دارد. دیدبان خوبی است و صدای بلندش بیشتر به سگهای بزرگ شبیه می باشد. از تنهایی بیزار است. حس شنوایی خوبی دارد. ماده های این نژاد مادران خوبی می باشند.

وزن و ارتفاع

وزن در نرها: (5-6) ک.گ ، در ماده ها: (5-6) ک.گ

ارتفاع در نرها: (25-28) س.م ، در ماده ها مقداری کوتاه تر می باشد.
 نژاد سگ لهاسا آپسو Lhasa Apso

مشکلات سلامتی

اصولاً سگ سلامتی است اما ممکن است گاهی دچار مشکلات پوستی شود خصوصاً اگر به بهداشت موهای او توجه نشود. مشکل جابجایی کشکک پا ، بیماریهای چشمی و بیماریهای کلیوی قابل ذکر می باشد.

شرایط نگهداری

برای نگهداری در آپارتمان مناسب می باشد. در داخل خانه پر جنب و جوش است و نیازی به حیاط ندارد.

فعالیت بدنی

لَهاسا آپسو به فعالیت بدنی زیادی نیاز ندارد. پیاده روی های روزانه مناسب می باشد ، اما دویدن و بازی کردن منظم باعث می شود تا از لحاظ فیزیکی در شرایط بهتری باقی بماند.

طول عمر

حدود 15 سال. طول عمر این نژاد بسیار طولانی است و بسیاری از آنها تا 18 سال یا بیشتر عمر می کنند.
 نژاد سگ لهاسا آپسو Lhasa Apso

آراستن

موهای بلند و صاف او را باید بصورت روزانه شانه و برس کشید تا به حالت نمدی در نیاید. شامپو خشک در مواقع ضروری پیشنهاد می شود. گوشه چشمها و درون گوشها را باید مرتباً تمیز نمود. ریزش مو در این نژاد متوسط می باشد.

تاریخچه

موطن اصلی لَهاسا آپسو تبت می باشد. این سگ نام خود را از شهر لَهاسا کسب کرده است. برای 2000 سال این نژاد تنها در تبت و توسط مردان مقدس در معابد پرورش می یافت. آنها اعتقاد داشتند که روح صاحب لَهاسا آپسو پس از مرگ به درون بدن این سگ منتقل می شود. آنها همچنین معتقد بودند که این سگ خوش یمنی را به زندگی صاحبش می برد. بعد ها مردان حکومتی تبت آنرا بعنوان تحفه به دیپلمات های خارجی هدیه کردند. این نژاد برای اولین بار در سال 1920 در انگلستان به نمایش درآمد.

گروه

سگهای غیر ورزشی.

سگهای چوپان.