PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بیماری طوطی برزیلی

maryam
11-19-2010, 02:43 PM
سلام
من یک جفت طوطی برزیلی دارم که یکیشون حدود 10 روزه که سمت چپ سینه اش ورم کرده. مثل اینکه چینه دانش متورم شده باشه.زیاد هم چرت میزنه.دومی هنوز مشکلی نداره.
1-مشکل طوطی بیمار من چیه؟
2-آیا به جفتش هم انتفال میده؟
3- آیا برای انسان خطری داره؟
متشکرم

Shahryar
11-19-2010, 11:17 PM
سلام.
چند وقته این طوطی ها دست خودتونه؟
آیا علائم دیگری هم داره ؟
توده سفته یا نرمه؟زیر پوسته یا توی بدنشه؟
دقیقن کجاشه سینه یا چینه دان؟

طیور بیماری مشترک جدی با انسان ندارن به اون صورت..از این نظر فکر نمیکنم جای نگرانی باشه. ولی بهتره احتیاط لازم رو بعمل بیارید و از دست کاری موضع بپرهیزید.

maryam
11-20-2010, 05:11 AM
ممنونم که زود به پیام من توجه کردید.http://irvet.ir/modules/Forums/images/smiles/5.gif
حدود یک ساله که طوطی دارم ولی طوطی بیمارم رو تابستان امسال خریدم که البته اون موقع سالم بود.
برجستگی بزرگ در سمت چپ سینه است(تقریبا اندازه یک گردوی کوچک).من بهش دست نزدم ولی فکر کنم نرمه چون خود پرنه گاهی جمعش میکنه و گاهی ورمش بیشتر میشه.
پس زیر پوستی نمیتونه باشه.مثل پرنده هایی شده که زیاد خورده باشن و چینه دانشون ورم کرده باشه.زیاد هم چرت میزنه.مشکل دیگه ای نداره.میتونه کمبود ویتامین ای باشه؟ یا مشکل گوارشی؟
ضمنا این طوطی ها بشدت مورد علاقه خانواده ما هستند. لطفا کمک کنید حالشون هرچه زودتر خوب بشه.http://irvet.ir/modules/Forums/images/smiles/17.gif

Shahryar
11-20-2010, 12:49 PM
سلام.این برجستگی که میفرمایید میتونه آبسه(چرکی یا غیر چرکی با محتویات اب) باشه یا هماتوم(لخته خونی) باشه،مربوط به کمبود ویتامین و مینرال نیست.
البته باید از نزدیک دید تا بشه نظر قطعی داد. میتونه در اثر تروما(ضربه) هم چنین حالتی ایحاد بشه مثلا درگیر بشن با هم یا نوک بزنن یا اینکه پرنده سینش ضربه خورده باشه.
اگر این چیزهایی که گفتم باشه خودبه خود خوب میشه و کوچیکتر میشه.ولی اگر عفونت کرده باشه و ابسه عفونی باشه باید تخلیه بشه و تحت درمان آنتی بیوتیک قرار بگیره پرندتون..
اگر متوجه بزرگتر شدن ناحیه شدید و پرنده تون حالات غیر عادی داشت(مثلا اشتها کم شد،اسهال،بیرمقی) زودتر به دامپزشک مراجعه کنید که نسبت به درمان لازم اقدام کنند.

farnooshh
08-20-2011, 10:28 AM
سلام من یه طوطی خریدم که زیر سینشو با منقارش زخمی کرده طوری که میشه خون مردگیو دید. خواهش میکنم بگید خودش خوب میشه و ممکنه از استرس باشه یا درمان داره

Dr.Hossein.M.Al
08-20-2011, 02:06 PM
با سلام و احترام
دلایل مختلفی باعث بروز رفتار های نا مناسب در طوطی ها می شود.
برای حل این مشکل شما 3 کار را انجام بدید اگر مشکل حل نشد برای انجام معاینات دقیق تر به دامپزشک مراجعه کنید :
1- محیط زندگی را تمیز نگه دارید.
2- در زمان های مشخص به طوطیتان غذا بدهید.
3- پوماد تترا سایکیلین و ad رو هر روز به مدت 7 روز به سینه طوطیتان بزنیددر فاصله های زمانی مشخص بزنید
4- کپسول مولتی ویتامین مینرال انسانی را نیز به مدت 7 روز در ابش قرار بدهید میزان 1 کپسول در 4 لیوان متوسط اب حل کنید توجه که باید هر روز ابش را عوض کنید

اگر سوال دیگری بود خوشحال میشویم بتوانیم کمکتان کنیم
موفق باشید

farnooshh
08-27-2011, 10:58 AM
سلام من یه طوطی بالغ وحشی خریدم ک البته به نسبت زیادم وحشی نیست اگه کسی تا حالا اینجور طوطی رام کرده کمکم کنه تا از تجربش استفاده کنم. مرسی

Dr.Hossein.M.Al
08-27-2011, 01:39 PM
دوست عزیز برای مطرح کردن این سوالتان بهتر بود که تاپیک جدیدی درست میکردید
با این حال من چند مطلب در این باره از سایت های مختلف برای شما قرار دادم امیدوارم که مفید واقع شوند :

رام کردن طوطی:برای اهلی کردن پرنده تان ابتدا باید اعتماد او را جلب کنید.پرنده باید بداند وقتی وارد اتاق شده یا به قفس او نزدیک می شوید،قصد آزار او را ندارید.قبل از هر گونه تلاش برای اهلی کردن یک پرنده جدید،باید به او اجازه دهید چند روز استراحت کرده و به محیط اطراف خود عادت کند.یکی از اولین گام ها در تربیت یک پرنده قرار دادن او در مکانی است که با افراد زیادی سر و کار داشته باشد.با این روش او به همنشینی با انسان عادت خواهد کرد.پس از سه یا چهار روز،تا انجا که می توانید به قفس نزدیک شوید و آهسته و با لحنی اطمینان بخش با او صحبت کنید.هنگامی که نزدیک پرنده هستید هیچ حرکت سریعی انجام ندهید.آرام و بدون شتاب حرکت کنید.هر چند وقت یک بار در حالی که با پرنده صحبت می کنید دستتان را روی قفس بگذارید.پس از چند روز وقتی پرنده به این کار عادت کرد،آهسته در قفس را باز کنید و دستتان را داخل قفس ببرید.به مدت یکی دو هفته این کار را روزی چند بار تکرار کنید.به زودی طوطی به دست شما عادت خواهد کرد .ترسش از شما از بین خواهد رفت.قدری گرسنگی و استفاده از غذا برای جلب اعتماد و غلبه بر ترس در رام کردن پرندگان لازم است اما نباید زیاد گرسنه نگرشان داشت.اما وقتی پرنده بفهمد که شما کسی هستید که باید غذایش را از شما دریافت کند،زودتر به شما اعتماد خواهد کرد.گاز گرفته شدن در طول مراحل مختلف رام کردن،یک امر طبیعی می باشد.پرنده شما هرچی جوجه تر باشه راحت تر رام میشه.در این مدت به یاد داشته باشید رفتار بد یا عصبانیت ،رام کردن طوطی رو طولانی تر می کنه.

اصولا بهتر است تا وقتی پرنده کاملا اهلی نشده اجازه خروج از قفس را به آن ندهید تربیت پرنده یک معامله 2 طرفه است بدین نحوکه اگر نمی توانید مدت زیادی را به پرنده خود اختصاص دهید توقع نداشته باشید که پرنده شما زود اهلی شود اصولا پرندگان جوان راحتر رام و اهلی می شوند .

از ابتدای روند تربیت پرنده در هر فرصتی پرنده را تشویق کنید تا از دست شما غذا بخورد و گاه و بی گاه تنقلاتی را از لابلای میله های قفس به پرنده بدهید ممکن است نگیرد و اگر خیلی دوست داشته باشد یا گشنه باشد با اسرار شما بگیر و لجبازی کند یا به سمت زمین یا شما غذا را پرتاب کند و یا اینکه نخورد و تکه تکه کند به پایین قفس بریزد اما به مرور زمان که ترس پرنده کاهش یافت خیلی سریع غذا را از دست شما خواهد گرفت و رودررو خواهد خورد اما اگر هرروز در ساعت معینی این کارار انجام دهید خیلی زود عادت می کند و غذا را از دست شما می گیرد

نکته:در تربیت پرنده ها نظم و تکرار یک عمل در ساعت معین بطور مرتب از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است .

پس از آنکه پرنده به راحتی از دست شما غذا گرفت در قدم بعد دست خود را با میوه به داخل قفس ببرید.این بار از تکه های بزرگ میوه استفاده کنید تا پرنده مجبور نباشد برای خوردن آن خیلی به دست شما نزدیک شود بعضی اوقات پرنده در این حالت به گوشه قفس می رود و باید دست خود را جلو ببرید و میوه را به منقار آن نزدیک کنید بهتر است از میوه ای استفاده کنید که قبلا طعمش را چشیده باشد و دوست داشتع باشد اینجوری شوق بیشتری برای گرفتن میوه نشان می دهد .اگر پرنده از خوردن میوه امتناع کرد بهتر است دست خود را از قفس بیرون بیاورید و مجبورش نکنید و مجددا از لابه لای میله ها تنقلات به پرنده بدهید و پس از گذشت مدتی عمل فوق را دوباره انجام دهید.(بعضی پرنده ها از بقیه شجاع تر هستند و زودتر رام می شوند)
منبع : kasku-amozesh-forosh.blogfa.com

ولی مطلبی را در رابطه با چگونگی برخورد با طوطی وحشی تا انتهای مرحله رام شدن می نویسم که امیدوارم به درد علاقه مندان بخورد.البته در کتابهای مختلف از جمله در کتابهای جناب آقای دکتر مسعودهاشمی ودر سایتها و وبلاگهای دیگر عزیزان مطالب بسیار مفیدی در این زمینه به نگارش در آمده است ولی من با اجازه این اساتید بزرگوار خلاصه ای از آن مطالب و تجربیات خودم را برای استفاده
دیگران در ذیل می آورم:

من خودم تا کنون چند تا کاسکوی دم قرمز و دم شکلاتی وحشی داشته ام که با استفاده از راهنماییهای منابعی که در بالا ذکر کردم توانستم آنها را از حالت وحشی به حالت رام و سخنگو در بیاورم ولی رام شدن آنها هیچ موقع تا مرحله رضایت کامل خودم پیش نرفت و حتی گاهی اوقات پیش می آمد که با دیگران آرومتر بودند تا با خود من که از ابتدا پرستاری آنها را به عهده داشتم ودلیل آنهم فقط این بود که در مراحل مختلف عجله می کردم وصبر و حوصله لازم را از دست می دادم.
حال اگر شما در کارهایتان آدم عجولی هستید و صبور نیستید اصلاً طوطی وحشی نخرید چرا که رکن اساسی اهلی کردن طوطی وحشی داشتن صبر و حوصله بسیار فراوان است.اگر طوطی وحشی توسط یک فرد بی حوصله خریداری گردد مدت اهلی شدن آن طولانی تر می شود.هر قدر شما در روند رام کردن طوطی وحشی با احتیاط و مهربانی بیشتری در کمال صبور بودن عمل کنید طوطی کمتر می ترسد و کمتر اذیت می شود.
به خاطر داشتن این نکته مهم که طوطی که خریده ایم در صورت نگهداری صحیح و رعایت اصول بهداشتی عمری کمتر از عمر خودمان نخواهد داشت،باعث می شود که دست از عجله برای اهلی کردن آن برداریم.عجله و رفتار خشن روند اهلی کردن طوطی وحشی را به عقب می اندازد و بالعکس صبر و حوصله و ملاطفت و مهربانی این روند را به جلو می اندازد.با گذشت زمان در صورتی که بدینگونه عمل کرده باشیم مدت سه الی چهار ماه می کشد تا طوطی از حالت وحشی در آید و اهلی گردد و شما را به عنوان دوست خود بپذیرد. حال ممکن است یک طوطی زودتر و دیگری دیرتر رام گردد. در واقع بعد از دو ماه طوطی وحشی به شما اجازه خواهد داد که با دست به او غذا بدهید،انگشتتان را به منقارش بزنید و فرق سر او را بخارانید و بعد از دو ماه دیگر کاملاً اهلی می گردد به صورتی که روی دست شما خواهد آمد و دیگر گاز نخواهد گرفت.
گاز گرفته شدن در طول مراحل مختلف رام کردن،یک امر طبیعی و اجتناب ناپذیر می باشد.
برای این طوطی آمازونی که به تاز گی خریده ام نهایت سعی خودم این است که اینگونه عمل کنم تا در پایان، از هر نظرراضی باشم.حتی این مطالب را بر روی یک تکه کاغذ نوشته ام و پهلوی قفس طوطی گذاشته ام و هر موقع از گاز گرفته شدن و عدم انجام کارهای مورد علاقه من توسط طوطی،عصبانی می شوم و دوست دارم زودتر رام شود آن مطالب را ،حتی برای چندمین بار می خوانم و آرام می گیرم.در حال حاضر بعد از چهل روز که این طوطی آمازون را دارم با رعایت موارد ذکر شده ،به من اجازه میده که با دست بهش غذا بدهم،به منقارش دست بزنم و فرق سرش را بخارونم.
به هر حال رام کردن اصولی طوطی وحشی، کار مشکلی هست و نیازمند صبر و حوصله و گذشت زمان می باشد.
البته یک سری نکات هست که در کنار مسائلی که گفتم باید حتماً صورت پذیرد،مثلاً تا ده روز اول،فقط برای امور تغذیه سمت طوطی برویم تا کم کم به همه چیز عادت کند یا ااینکه ابتدا از پشت میله ها عادتش بدهیم از دستمان غذا بگیرد و بعد از مدتی از داخل قفس با دست بهش غذا بدهیم و نکاتی از این قبیل که بطور جامع و کامل در کتابها و وبلاگها به آن پرداخته شده است ولی اصل کلی همان داشتن صبر و حوصله فراوان است که نهایتاً منجر به نتیجه مطلوب می گردد.

منبع:طوطی سانان (http://www.mazi-arak-parrot.blogfa.com)

farnooshh
08-29-2011, 11:44 AM
واقعا ازتون ممنونم. اما من طوطیمو از قفس بیرون اوردم و اون بعد از دوساعت که دیگه داشتم خشک میشدم انقد یجا نشستم و باهاش حرف زدم گذاشت دستمو بهش نزدیک کنم البته با استفاده از اینه این کارو کردم اون خیلی جیغ زد و منم حسابی ترسیدم و دستکش پوشیدم مخاست گاز بگیره که دید نمیترسم خودش فرار کرد.بعدشم مجبور شدم بفرستمش تو قفس که تا دستم نزدیکش میشد جیغای وحشتناکی میکشید. از دیشبم انگار قهر کرده ممکنه این کارم رونده رام شدنشو کند کنه یا من کاره درستی کردم؟

Dr.Hossein.M.Al
08-30-2011, 09:50 AM
دوست عزیز باید به طوطیتان وقت بدید این جور موارد که مربوط به رام کردن ( دستی کردن) است نیازمند گذر زمان است دلیل گاز گرفتن شما توسط طوطیتان ترس او از شماست و این کار یک عمل دفاعی است.
برای مثال طوطیتان پس از گذر زمان که با او صحبت کردید باعث شد که به شما اعتماد پیدا کند و اجازه دهد شما دستتان را بهش نزدیک کنید با جیغ زدنش باعث شد که شما هم بترسید ترس شما باعث ترسوندن طوطیتان شد.

این کارم رونده رام شدنشو کند کنه یا من کاره درستی کردم؟
خیر کند نمیکنه تازه بهتر هم میکنه اما سعی کنید که نترسونیدش و ازش نترسید ، ارام ارام او به شما عادت میکند و برای اینکه به شما اعتماد پیدا کند بهش زمان بدید

اگر باز هم سوالی بود خوشحال میشویم پاسخ ان را بدهیم
موفق باشید

farnooshh
08-31-2011, 06:45 AM
واقعا ازتون ممنونم که راهنماییم میکنید راستی من با اینه ارومش میکنم یعنی اینبار گذاشتمش جلو اینه یه گوشه اتاق بعد با دستکش رفتم پیشش بعد ترسیدنه زیاد اومد رو دستکش و دید باهاش کاری ندارم موند رو دستکش اما ده دقیقه نشد وقتی دستکشمو اوردم بالا تا منو ببینه 5 دقیقه وایساد بعد پرید. راستی این فسقل وقتی میا از قفس بیرون دیگه تو برو نیست و باید به زور بفرستیش جایزه و اینام حالیش نیست بگید چجوری بفرستمش که نترسه؟ راستی گرسنه گذاشتنش کاره درستیه واسه غذا دادن بهش؟ من صبح که گرسنه بود اینکارو کردم بعد از اینکه جریان خون تو دستم بند اومده بود بلخره اومد و سیبو برداشتو رفت بعدشم یه تخمه رو سیب گذاشتم میومد تخمه ها رو برمیداشت و میرفت. اما دلم سوخت و غذاشو پر کردم. این کارم درست بوده؟

Dr.Hossein.M.Al
09-04-2011, 10:42 AM
این فسقل وقتی میا از قفس بیرون دیگه تو برو نیست و باید به زور بفرستیش جایزه و اینام حالیش نیست بگید چجوری بفرستمش که نترسه؟
چون فسقل شما کاملا اهلی نیست این مشکلات به وجود می اید شما باید وسایل بازی و بهداشت محیط زندگی اندازه قفس عواملی هستند که باعث رقبت پرنده می شود با این حال معمولا پرنده ها علاقه ای به قفس ندارند.

راستی گرسنه گذاشتنش کاره درستیه واسه غذا دادن بهش؟
خیر . حتما در زمان مشخص به فسقل غذا بدهید

من صبح که گرسنه بود اینکارو کردم بعد از اینکه جریان خون تو دستم بند اومده بود بلخره اومد و سیبو برداشتو رفت بعدشم یه تخمه رو سیب گذاشتم میومد تخمه ها رو برمیداشت و میرفت. اما دلم سوخت و غذاشو پر کردم. این کارم درست بوده؟

شما اول با دستتون بهش غذا بدید سپس به عنوان پاداش مقداری غذا جلویش قرار بدهید

کلا تربیت مسئله است که دارای ظرافت های خاصی است و در حیوانات مختلف حتی در یک گونه دارای تفاوت است که بیشتر با تجربه و مرور زمان به هدف اصلی یعنی اهلی کردن میرسید.

farnooshh
09-05-2011, 07:51 PM
مرسی از صحبت های مفیدتون.من اونو تنها گذاشتم تو خونه سینشو نوک زده بود وخونریزی کرده بود موقع خریدم همین مشکل رو داشت بنظر شما پس دادنش اذیتش نمیکنه دلم واسش میسوزه و اصلا نمیدونم باید چکارکنم؟

Dr.Hossein.M.Al
09-10-2011, 11:44 AM
ایا از مکانی که طوطیتان را خریده بودید برگه بهداشت یا برگه ای که نشان دهنده ی سالم بودن ان است را همراه داشت ؟
عوامل مختلفی در بروز این حالت یعنی نوک زدن خود و به وجود امدن خون ریزی است مثل افسردگی عوامل انگل خارجی و .... که باید توسط دامپزشک و حضوری بررسی شود.

بنظر شما پس دادنش اذیتش نمیکنه دلم واسش میسوزه و اصلا نمیدونم باید چکارکنم؟
این مسئله به خود شما بستگی دارد چون بنده موقعیت را نمیدانم نمیتونم هیچ گونه نظری در این باره بدهم