PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بیماری گربه

maryam56
04-30-2011, 08:59 PM
سلام.من یه گربه دارم که دوسالشه.متأسفانه چون میخواستم بچه دار بشم به خاطر فشار اطرافیان گربه رو بیرون خونه گذاشتم.اما مرتب بهش غذا دادم و سعی کردم از بیرون غذانخوره.سه روزه که حال گربه ام بد شده.انگار لثه اش ورم داره و خونریزی داره.چون باردارم زیاد نمیتونم بهش نزدیک بشم.بوی بدی میده.هیچ چیزی به جز آب نمیخوره.حتی شیر هم نمیتونه بخوره.موقع آب خوردن صدای بدی از گلوش خارج میشه.مثل اینه که چیزی توی گلوش گیر کرده.از چشماش آب میاد و آب دهانش سرازیره.گل میخوره و اصلا اشتها به غذا نداره.چون بوی بدی میده مسلما دامپزشکی هم نمیتونم ببرمش.سعی کردم با سرنگ بهش آنتی بیوتیک بدم اما نشد.لثه هاش عفونت داره و دهانش مرتب بازه و درست نفس نمیکشه.میخواستم بدونم چه کاری میتونم واسش انجام بدم وچه دارویی باید بهش بدم و آیا بیماریش برای من و جنینم و یا همسرم خطرناکه یا اینکه خطری واسه ی ما نداره.ممنون میشم اگر زودتر بگید باید چه بکنم.خیلی ناراحت گربه ام هستم.

Dr.Hossein.M.Al
04-30-2011, 09:26 PM
باسلام و احترام
از اینکه سوالتان را در سایت دامپزشکان مطرح کردید متشکرم
لطفا به سوالات زیر پاسخ بدهید :
1- نوع نژاد گربه چیست ؟
2- چه مدت است بیرون نگهداری می شود ؟
3- محیط بیرون از نظر بهداشتی چطور است ؟ دقیقا کجا نگهداری می شود ؟ تو حیاط ؟ و یا ....
4- سن گربه و جنسیت ان را ذکر کنید ؟
5- دقیقا چه غذایی بهش میدید ؟
6- نوع مدفوع به چه صورت است ؟
7- علامت زخمی یا برجستگی بر روی بدنش وجود دارد ؟
8- تا حالا بیماری خاصی گربه شما داشته است ؟ یا داروی خاصی به ان میدهید ؟
9- از مکمل های غذایی استفاده میکنید ؟ اگر استفاده کی کنید لطفا ان را نام ببرید؟

در رابطه وضعیت شما میتونم موارد زیر را به شما پیشنهاد کنم :
چون بیماری گربه شما معلوم نیست بهتر است که موارد بهداشتی از جمله استفاده از دست کش و ماسک را رعایت بفرمایید اما بهترین حالت این است که شوهر شما با گربه ارتباط داشته باشد نه شما و موارد بهداشتی را نیز انجام بدهد.
در رابطه با گربه تان زیاد ناراحت نباشید انشالله مشکلی نیست.
با این حال بهترین کار مراجعه به دامپزشک است . اگر نمتوانید که به دامپزشک مراجعه کنید می توانید به اورژانس های بیمارستان دامپزشکی تماس گرفته تا ان ها از نزدیک گربه شما را معاینه کنند.

Dr.Hossein.M.Al
04-30-2011, 09:30 PM
مطلبی در زیر قرار دادم شاید کمک کنه اطلاعات شما در این زمینه بیشتر شود.

عامل بیماری انگلی به نام توکسوپلاسما گوندی است که توسط گربه منتقل می شود. این عامل در بدن گربه وجود دارد که با مدفوع حیوان دفع می گردد و باعث کیست در بافتهای بدن دیگر حیوانات می شود. انتقال به انسان بیشتر از طریق تماس دهانی (خوردن) با بافتهای حیوانات آلوده مثل گاو ، گوسفند ، ( درگوشت خام یا نیمه پخته ) و در کشورهای غیر اسلامی از طریق خوک است و یا اینکه انسان از خود مدفوع تازه گربه بیماری را بگیرد .
انتقال بیماری به طریق زیر است :
1- انتقال از طریق گوشت : گوشت نیمه پخته ممکن است به تعداد زیادی بیماری را منتقل کند در گوشت پرندگان مثل بوقلمون نیز وجود دارد - گوشت پخته شده ویا یخ زده خطرناک نیست - میکروب توکسوپلاسما در اثر حرارت بیش از 66 برای چند دقیقه یا یخ زده با 20- در مدت 18 تا 24 ساعت و یا از طریق خشک کردن از بین می روند. معمولا گوشت گاو ، گوسفند کمتر از خوک مبتلا به عفونت است .

2- ممکن است انتقال از طریق خوردن انگل موجود در خاک آلوده نیز باشد ( سبزی یا میوه آلوده که درست شسته نشود ) 3- انتقال از طریق مدفوع گربه : توکسوپلاسما گوندی فقط در حیوانات هم خانواده گربه وجود دارد ولی حیوان بیمار می تواند در مدت 2 هفته روزانه حدود 10 میلیون انگل از طریق مدفوع دفع کند این نوع مدفوع حاوی انگل تا 2 یا 3 روز بعد از دفع بیماری زا است اما در مناطق گرم و مرطوب بیشتر از یکسال میتواند در محیط زنده بماند.
- گربه های جوانتر بیشتر حامل این بیماری هستند ، بیشترین خطر مبتلا به این بیماری برای شخصی است که مدفوع گربه را تمیز می کند.
عوامل بیماری زا در خانم های باردار و یا کلأ در انسان :
- خوردن گوشت خام یا نپخته - خوردن سبزی یا میوه شسته نشده یا خوب شسته نشده
- استفاده از چاقوی آشپزخانه ای که خوب شسته نشده است ( مثلا بدنبال خرد کردن سبزی آلوده یا گوشت آلوده )
- تمیز کردن دشتشوی گربه ( نه در اثر دست زدن به گربه یا بغل کردن آن فقط در اثر تمیز کردن مدفوع تازه گربه )
حدود 1% خانم های حامله ممکن است به این بیماری مبتلا شوند.
توجه : وقتی توکسوپلاسما مد نظر باشد نباید به تماس با گربه زیاد تاکید داشت انتقال بیماری همانطور که ذکر کردیم می تواند بدون تماس مستقیم بیمار با گربه و از طریق آب ، سبزیجات آلوده اتفاق بیفتد.

در صورتی که جنین خانم مبتلا به توکسوپلاسما به بیماری مبتلا شود منجر به کوری ، بی حسی موضعی ، عقب ماندگی ذهنی میشود تا آخر عمرشان باید تحت مراقبت باشند و والدین هزینه درمان زیادی را باید تحمل کنند
علائم بیماری در خانم های باردار بیشتر زمانی مورد سوال و شک قرار میگیرند که سابقه سقط قبلی به دنبال این بیماری داشته باشند ولی به هر حال
1- غدد لنفاوی بزرگ شده ، بدون تب
2- علائم سرماخوردگی یا درد گلو ، خستگی ، تب ، بثورات پوستی
3- علائم بیماری از بین می رودولی بزرگی غدد لنفاوی تا هفته ها باقی می ماند. عفونت در جنین از حدود هفته 10 حاملگی شروع می شود و هرچه سن حاملگی پائین باشد ، عفونت در جنین سفت تر و بیشتر است و عفونت در 3 ماه اول خیلی خطرناک است و باعث شود. در صورتی که عفونت حاد 6 ماه قبل از شروع بارداری اتفاق بیفتد برای جنین خطری وجود ندارد.
تشخیص :
تشخیص از طریق آزمایش خون با چک کردن آنتی بادی بر علیه بیماری توکسوپلاسما است که آزمایش ساده ای است و در صورت مثبت بودن بیمار در مسیر درمان قرار می گیرد.

درمان :
در صورتی که فعلا مادر مبتلا شده باشد درمان مادر صورت می گیرد که با معرف آنتی بیوتیکهای مناسب که توسط پزشک متخصص عفونی تجویز می شود. در صورتی که در مسیر درمان مشخص شود که جنین نیز مبتلا شده است باید درمانی انجام گیرد یا تا آخر حاملگی درمان صورت پذیرد و بعد از تولد نیز نوزاد درمان شود. دکتر مرتضی ثناگوئی ، متخصص بیماریهای عفونی

maryam56
05-01-2011, 10:12 AM
سلام.از اینکه پاسخم رو دادید خیلی ممنونم.1-راستش من گربه رو نخریدم که بدونم نژادش چیه.گربه ای داشتم که زایمان کرد و از لحظه ی تولد از توله اش نگهداری کردم.موی زیادی نداره و موهاش کوتاه هستن.گربه ام نر و همونطور که گفتم دوسالشه. البته 24 اردیبهشت دوسالش میشه.
2-تقریبا از زمستون بیرون از خونه ست.البته شبها رو داخل خونه و روی صندلی خودش میخوابید تا کم کم عادتش دادم کامل بیرون زندگی کنه
3-محیط بیرون خیلی آلوده نیست.اما بهرحال زباله ها رو بیرون از منازل میذارن.بله معمولا داخل حیاط رفت و آمد میکنه.اما چون منزل ما دیوار بلندی نداره و همه ی خونه ها هم همینطور هستن بیرون از خونه هم میره.در ضمن مدت یک ماه بود که گربه ی نر دیگه ای مزاحمش میشد و مرتب کتک میخورد و گاهی زخمی میشد.
4-همونطور که گفتم نر هست و دوسالشه
5-غذاهای پخته.مرغ پخته،گوشت،سیرابی،سیب زمینی و تخم مرغ که خیلی دوست داره و شیر .همه ی غذاها رو پخته بهش میدم.فقط گاهی دنبلان بهش میدم که نپخته میدم.
6-متأسفانه چون مدتهاست بیرونه مدفوعش رو کنترل نکردم.بیشتر جلوی خونه و توی باغچه میره.قبلا خاکش جدا بود و جای مخصوصی برای اینکار داشت و مرتب خاکش رو عوض میکردیم.البته بیشتر همسرم این کار رو میکرد.
7-زخم خاصی روی بدنش نیست.برجستگی هم نداره.البته چون من نمیتونم معاینه اش کنم ممکنه از دیدم مخفی مونده باشه. ولی در ظاهر که نه زخمی وجود داره و نه برجستگی.
8-هرگز بیمار نشده.جز چند باری که زخمی شده و با بتادین و سرم شستشو زخمش رو ضد عفونی کردم و سریع خوب شده
9-نه از مکمل استفاده نمیکنم.

بنظر شما توکسوپلاسموز داره؟من نگران همسرم هم هستم.البته همیشه مراقب بودیم که دستمون به مدفوع گربه نخوره.در ضمن چون همیشه داخل خونه بودمطمئن بودیم که سالمه و مشکلی نداره.من قبل از بارداری هم آزمایش خون دادم که منفی بود.عفونت لثه هاش خیلی بیشتر شده و جوریه که با نگاه کردن بهش حالم بدمیشه.عفونتش بیرون میریزه و بینیش گرفته.لطفا بگید دقیقا چه کاری از دستم برمیاد براش انجام بدم. چه غذایی بهش بدم که بخوره.چون هیچی نمیخوره.فقط آب گاهی هم چند جرعه ای شیر.با توجه به اینکه بدنش بوی بدی داره آیا نفس کشیدن ما وقتی که نزدیک ماست ممکنه واسمون خطرناک باشه؟
باز هم از توجه شما سپاسگزارم.

Dr.Hossein.M.Al
05-01-2011, 01:11 PM
باسلام مجدد

اینکه یک دفعه حیوان خانگیتان را از خانه به خارج از خانه ان هم با توجه به توضیحاتتان درباره محیط بیرون و چرخیدن گربه خانگیتان در بیرون از منزل درگیری با گربه های خیابانی عدم کنترل بهداشت گربه تان باعث بروز این مشکلات در گربتان شده است.
سوال مهمی که باید بپرسم این است که ایا به گربه تان واکسن زدید ؟ اگر زدید دوره درمانی ان را کامل گذراندید ؟
در رابطه با بیماری توکسو پلاسما سوال کردید باید خدمت شما عرض کنم که خیر توکسوپلاسما احتمالا نگرفته است. مطلب بالا را بیشتربرای اطلاع شما درباره این ویروس قرار دادم.
احتمالا گربه شما دچار مشکل ویروسی شده است احتمال یکی از این 3 ویروس که عرض می کنم وجود دارد :
1- هرپس ویروس
2- کلسی ویروس
3- FIV
که به نظر اینجانب با توجه به موارد ذکر شده از جمله عفونت و خون ریزی از لثه و ریزش اشک بیشتر مشکوک به هرپس ویروس است باید ازمایش لوکو گراف توسط دامپزشک صورت گرفته تا دقیقا مشکل پیدا شود.
چونکه بیماری دقیق واضح نیست تجویزدارو درست نیست اما بنده داروی Aciclovir اسیکلویر را پیشنهاد میکنم که می توانید از داروخانه دامپزشکی تهیه کنید.

راحت باید خدمت شما عرض کنم که وضع گربه شما اصلا مناسب نیست حتما باید به دامپزشک مراجعه کنید بهتر است که شوهرتان گربه تان را به دامپزشک ببرد از بابت بیماری های مشترک باید عرض کنم که مشکلی پیش نمیاید به خصوص برای شوهرتان ، حالا شما به دلیل وضع فعلی که دارید نیازی نیست که این کار را شما انجام بدید.
اگر باز هم سوالی داشتید خوشحال می شویم که بتوانیم به شما کمک کنیم