PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بیماری مرغ مینا

otis tarda
10-15-2011, 11:22 AM
سلام.من یه مینا دارم که یک سالشه وبنظرم ماده هستش الان دوهفته میشه که انگاردچارتشنج میشه دهنشو بازمیکنه وگاها چشماشو میبنده وبال هاش شروع میکنن به لرزیدن.بعضی وقتا ازروی چوبش میفته روی زمین ولی دوباره همون حالتی میشه برای مدت چنددقیقه 5دقیقه اینجوریه بعضی وقتا توی همون لحظه که حالش بدمیشه انگارداره بخودش فشارمیاره وروی ناخنهای پاش وایمیسته.بردمش دامپزشک متخصص طیور گفت چینه دونش عفونت کرده قرص کوتریمکسازول تجویز کرد باقطره اد ولی هروقت بهش میدم بالا میاره به هرشکلی که قرص رومیدم بلافاصله بالا میاره حالشم خوب نشده دوباره بردمش دامپزشکی گفتن مینات عصبیه!نمیدونم یه دفعه یی اینجوری شد .درست شب قبل اینکه اینجوری شه یه سوسک بزرگ فاضلاب خورد که هرکارکردم ننداختش زمین وبرای اینکه ازش نگیرم درسته قورتش داد!بعد اون شبه که ظهر ها2تا3 وشب ساعت12 اینجوری میشه.الانم کم غذاشده وبیشتر اوقات میخوابه وحالت پف کرده گرفته وازحرف افتاده.دوباره امروز بردمش گفتن به قرصا حساسیت داره دیگه بهش نده.ولی اصلا خوب نشده قرص هاروکه میدادم هرچندبالا میاورد ولی تشنجش یه بار در طی روز شده بود.الانم به شدت ترسو شده به صداواکنش ترس نشون میده اگه صدایه کم بلندباشه.لطفا اگه میدونین چشه بگین بهش چی بدم .مرسی

Dr.Hossein.M.Al
10-15-2011, 03:57 PM
با سلام و احترام خدمت شما
ازاینکه سوالتان را در انجمن دامپزشکان مطرح کردید ، از اعتماد شما متشکریم

ابن مسئله ممکن است هم بیماری باشد و هم عصبی .
لطفا به سوالات زیر پاسخ بدهید :
1- چه غذاهایی بهش میدید ؟
2- ایا در خانه از پودرهای سوسک کش یا اسپری سوسک کش استفاده می کنید ؟
3- توجه کنید که در ساعت 2 تا 3ظهر و شب چه اتفاقی می افتد که باعث تشنج مرغ مینایتان میشود ؟
4- بعد از انجام دادن سوال 3 شما مکان قفس پرنده تان را تغییر بدهید ایا دوباره دچار این مشکل می شود ؟

احتمالا با توجه به تجویز همکارمان مینای شما پس ازخوردن سوسک دچار عفونت دستگاه گوارشی شده است اما مینای شما نسبت به قرص حساسیت نشان میدهد و با توجه به اینکه دادن قرص باعث بهبود نسبی مینایتان شده است احتمال درست بودن این نظریه را بیشتر می کند .
به شما پیشنهاد میکنم که از داروخانه انسانی شربت بچه کوتریماکسازول را تهیه کنید و به اندازه 3/4 قاشق غذاخوری درظرف ابش بریزید هر روز ان را عوض کنید
قطره مولتی ویتامین بچه را هم 5 قطره در ظرف اب خوریش بریزید و هر روز اب را عوض کنید.
اگر علائمی از جمله افسردگی غیر معمول و استفراغ زیاد رخ داد در این تاپیک مطرح کنید.
بیشتر مراعات حال مینایتان را بکنید و سعی کنید محیط زندگی ارومی را برایش محیا کنید سعی کنید جلوی نورمستقیم افتاب و وزش مستقیم باد قرار نداشته باشد.
اگر باز هم سوالی بود خوشحال میشویم پاسخ ان را بدهیم

otis tarda
10-16-2011, 11:24 AM
ممنون که جواب دادین.ازلحاظ تغذیه من بیشتر به مینا نون وبرنج وبیسکوئیت خردشده ودونه های پالس میدم.میوه هم سیب وانگور.البته از وقتی مریض شد برنامه غذاییشوتغییر دادم یعنی الان ماست نه خیلی زیاد(یک چهارم قاشق) سبزیجات وفلفل دلمه ای و هویج ومیوه هایی که خودمون میخوریم.غذای چرب بهش نمیدم سعی میکنم نون یا همون پالس های خودش روبدم.روزانه هم ملخ یاکرم بهش میدم.کف دریا هم گرفتم وازوقتی توی قفسشه بهش نوک میزنه وکمی وبیش میخوره ازش.یه دوستدارمینا بهم گفت شاید مینات کمبود کلسیم و اد داره که اینجوری میشه.برای همین برنامشو تغییردادم.توی ابش هم قطره اد بچه میریزم.می خواستم بدونم میشه هم قطره اد بریزم هم قطره کوتریمکسازولی که شما گفتین؟با هم عیبی نداره؟درمورد سوال دوم بایدبگم ما از پودرحشره کش استفاده میکنیم وسوال سوم هم بیشتر اوقات و نه همیشه قبل اینکه حالش بدشه یا خوابه یادرحال استراحت.دیروز دوباره حالش بد شد البته شدتش خیلی کمتر بود وتایمش هم کوتاه بود.مینام که نمیمیره؟امروز قطره شماروبهش دادم یعنی توی ابش ریختم ولی نمیخوره.بازم ممنونم

Dr.Hossein.M.Al
10-16-2011, 07:23 PM
دوستدارمینا بهم گفت شاید مینات کمبود کلسیم و اد داره که اینجوری میشه.
این حرف ممکن است درست باشد اما مشکل مینایتان به تنهایی با کلسیم و اد برطرف نمی شود.

می خواستم بدونم میشه هم قطره اد بریزم هم قطره کوتریمکسازولی که شما گفتین؟
بله تداخل دارویی خاصی وجود ندارد اما با مینرال هایی مثل کلسیم تداخل دارد

درمورد سوال دوم بایدبگم ما از پودرحشره کش استفاده میکنیم
احتمال دارد که سوسک از داروی حشره کش خورده باشد و زمانی که مینای شما سوسک را خورده دچار مسمومیت شده باشد و امکان دارد باتوجه به عملکرد سوسک کش ها این مواد بر روی سیستم عصبی مینایتان تاثیر گذاشته باشد البته این یک نظریه است و ممکن هم است درست نباشد اما ارزش بررسی شدن را دارد

مینام که نمیمیره؟
میناها پرندگان قوی هستند در این باره من نمیتوانم نظری بدهم چون مینای شما رو معاینه نکردم

امروز قطره شماروبهش دادم یعنی توی ابش ریختم ولی نمیخوره.
قطره مولتی ویتامین بچه ؟
باید این قطره را به مقداری در اب بریزید که اب بوی زیادی نگیرد و تغییر رنگ مشخصی ندهد یا اینکه به صورت دستی دو قطره از انرا در منقارش بچکانید و پس از ان به او اب بدهید سعی کنید طوری بدهید که حیوان دچاراسترس زیاد نشود.
در صورت استفاده ازمولتی ویتامین بچه از قطره اد استفاده نکنید
در مولتی ویتامین ویتامین های a خوانواده b و d c وجود دارد
پیشنهاد من به شما استفاده ازمولتی ویتامین است با این حال اگر ازخوردن به شدت امتناع میکرد همان ویتامین اد + قطره وینامین c بچه را بهش بدهید
اگر باز هم سوالی بود خوشحال میشویم پاسخ ان را بدهیم

otis tarda
10-20-2011, 03:26 PM
سلام.همون داروهایی که گفتین به مینا دادم وحالش خوب بود برای همین دیگه بهش دارو ندادم ولی الان دوباره تشنج میگیرتش البته کمتر شده.میخواستم بدونم داروها روتا کی بهش بدم وازجهتی که به کوتریمکسازول حساسیت داره بهش مترونیدازول بچه بدم؟جدیدا دور چشمش به نظرقرمز میاد وخیلی مزه دهن میکنه ونوکش رو به چوبش یا دیواره قفس میکشه.انگار توی دهنش خلطه!هروقت نوکش روبا دستم پاک میکنه خیسه بااینکه چیزی نخورده قبلش.البته الان ازلحاظ غذاخوردن بهترشده وبیشترغذامیخوره ودیگه حالت پف کرده نداره ولی امروز دوبار حالش بدشد.من تا کی بایدبهش داروبدم؟مترونیدازول کاره کوتریماکسازول رومیکنه؟مرسی

Dr.Hossein.M.Al
10-21-2011, 04:16 PM
با سلام مجدد
شما قطره مولتی ویتامین رو باید حداقل تا 2 هفته بعد از بهبودی به میناتون بدیدو بعد از2 هفته درجیره غذایی باید قرار گرفته شود.
شما از کجا متوجه شدید که به قطره کوتریماکسازول حساسیت دارد ؟

مترونیدازول کاره کوتریماکسازول رومیکنه
این دو دارو دریک خانواده قرار دارند اما ازنظرعملکردی مقداری با هم فرق میکنند

من به شما پیشنهاد میکنم که برای انجام معاینات دقیق تر دوباره به دامپزشک مراجعه کنید چون علائمی که گفتید میتواند دلیل وجود بیماری های مختلفی باشد که با معاینه حضوری و انجام ازمایشات لازم می شودبه یک نتیجه قطعی رسید.
اگر بازهم سوالی بود خوشحال میشویم پاسخ ان را بدهیم.