این نژاد دارای بدنی انعطاف پذیر است ، براق ، نمایشی و ساخته شده برای سرعت. دارای سینه ای فراخ و جثه ای عضلانی است. این نژاد از جمله قدیمی ترین نژاد های سگ بشمار می آید و از زمانهای بسیار قدیم بعنوان سمبل حکومت مطرح بوده است. از گریهاند گهگاه در شکار آهو ، گوزن و روباه استفاده می شود. اما شکار خرگوش تخصص ذاتی گریهاند است و قرن ها است که از این نژاد برای شکار خرگوش استفاده می شود. سر بلند و باریک که در حد فاصل بین گوشها پهن است. پوزه از طول خوبی برخوردار است. گوشها نرم و کوچک و بسمت عقب متمایل بوده و چین خورده می باشد. چشم ها تیز بین ، براق ، هوشیار و حاکی از شجاعت است.

خلق و خو

حساس ، شیرین و باهوش. باوفا ، شجاع و مشتاق. گریهاند سگ فوق العاده باهوشی است اما خوی لجوج آن در برابر غریبه ها و حتی صاحبش می تواند گاهی اوقات مشکل ساز باشد. بنابراین بهتر است که این سگ را در سنین پایین تر اجتماعی کرد. در دو نوع مسابقه ای و نمایشی آن دارای خلق و خوی آرام هستند.
 نژاد سگ گریهاند Greyhound

وزن و ارتفاع

وزن در نرها: (29-32) ک.گ ، در ماده ها: (27-29) ک.گ

ارتفاع در نرها: (17-76) س.م ، در ماده ها: (17-68) س.م

مشکلات سلامتی

از جمله مشکلات سلامتی می توان به نفخ اشاره کرد. بهتر است به جای یک وعده غذای سنگین تعداد دفعات غذا را بیشتر (2-3 بار) و حجم غذا را پایین آورد. گریهاند نسبت به برخی از داروهای شیمیایی و خصوصاً حشره کش ها حساسیت دارد.

شرایط نگهداری

آپارتمان می تواند مکان مناسبی برای گریهاند باشد به شرط آنکه در طول روز به حد کافی فعالیت بدنی داشته باشد. به هر حال یک حیاط کوچک می تواند مکان مناسبی را برایش فراهم کند. این نژاد نسبت به سرما حساس است و بهتر است که در فواصل سرد از تن پوش گرم برایش استفاده کرد.
 نژاد سگ گریهاند Greyhound

فعالیت بدنی

اگر شما گریهاند را بعنوان حیوان خانگی خود انتخاب کرده اید بیاد داشته باشید که به او اجازه دویدن و را رفتن را در محیطی آزاد بصورت روزانه و ترجیحاً در یک زمان مشخص بدهید. گریهاند علاقه زیادی به برنامه های روزانه و منظم دارد.

طول عمر

در حدود 10-12 سال.

آراستن

گریهاند دارای موهای کوتاه و صاف می باشد و آراستن آن کار آسانی است. شانه کردن روزانه و استحمام در مواقع ضروری مناسب می باشد. ریزش مو در این نژاد متوسط می باشد.

تاریخچه

به اعتقاد مصر شناسان طی سلسله چهارم مصر که در حدود دوهزار و نهصد الی دوهزار و هفتصد و پنجاه و یک سال قبل از میلاد بوده است حکاکی های موجود در این مقبره سگهایی را نشان می دهد که بی تردید از تیپ گریهاند بوده اند. در خصوص منشأ اسم گریهاند عقاید متفاوتی وجود دارد. یکی از این نظرات حاکی بر این است که این نام از کلمه Graivs به معنی یونانی گرفته شده است. زیرا این سگ در یونان قدیم از قدر و اعتبار زیادی برخوردار بوده است همچنین برخی می گویند که کلمه Grey به معنی خاکستری قالب ترین رنگ در این نژاد می باشد.

گروه

سگهای شکاری.