کولی سگی دوست داشتنی ، فعال و پر انرژی است که دارای موهای بلند می باشد. سالها پیش فیلم لَسی در آمریکا محبوبیت و معروفیت این سگ گله را جاودانه کرد. دارای سر باریک و بلند می باشد. جمجمه در بین گوشها صاف است. بینی به رنگ سیاه می باشد. سه چهارم گوش برافراشته و نوک آن افتاده است. به رنگهای سفید – قهوه ای ، سفید – قهوه ای – سیاه و آبی – سفید یافت می شود.

خلق و خو

کولی سگی است بسیار باهوش ، حساس ، شیرین ، مهربان و باوفا ، دارای اسعتداد زیاد در آموختن. اصولاً رفتار خوبی با سایر سگها و حیوانات خانگی دارد. نسبت به کسانی که دوست دارد بسیار مدافع و حساس است. گزارش شده که یک کولی 2000 مایل را طی کرد تا صاحب خود را پیدا کند! برای کودکان عالی می باشد و رفتار مهربانی نسبت به آنها دارد. کولی معمولاً حالت تهاجمی ندارد اما گاهی اوقات نسبت به افرادی که نمی شناسد مهاجم می شود

وزن و ارتفاع

وزن در نرها: (27-34) ک.گ ، در ماده ها: (23-29) ک.گ

ارتفاع در نرها: (61-66) س.م ، در ماده ها: (56-61) س.م
 نژاد سگ راف کولی Rogh Collie

مشکلات سلامتی

اصولاً سگ سالمی است. بیماریهای چشمی و مشکلات کپل قابل ذکر می باشد. غالباً بینی کولی ها دچار آفتاب سوختگی می شود.

شرایط نگهداری

برای نگهداری در آپارتمان مناسب می باشد به شرط آنکه در طول روز به او اجازه فعالیت بدنی کافی داده شود. در داخل خانه آرام است و یک حیاط متوسط مکان مناسبی را برایش فراهم می کند. نسبت به گرما حساسیت دارد و باید همیشه آب خنک و سایه در اختیارش باشد.

فعالیت بدنی

کولی به میزان معینی از فعالیت بدنی در روز نیاز دارد خصوصاً بهتراست گاهی او را از قلاده آزاد کنید تا بدود.

طول عمر

حدود 14-16 سال.
 نژاد سگ راف کولی Rogh Collie

آراستن

شانه زدن و برس کشیدن هفتگی پیشنهاد می شود تا موها به حالت نمدی در نیاید. شست و شو و شامپو خشک در مواقع ضروری پیشنهاد می شود. این نژاد ریزش موی زیادی خصوصاً در فصول ریزش مو دارد.

تاریخچه

برای قرون متوالی نژاد کولی را به ندرت در خارج از اسکاتلند می شناختند اما امروزه او به نژادی معروف در سراسر دنیا تبدیل شده است. نژاد کولی نشعت گرفه از سگهای چوپان قدیمی اسکاتلند و احتمالاً Borzoi می باشد. نام کولی بر گرفته از گوسفندان سیاه صورت اسکاتلندی بنام ” Colly” می باشد. ملکه ویکتوریا تعداد زیادی از این نژاد را در قلعه Balmoral در اسکاتلند نگهداری می کرد. این نژاد برای اولین بار در سال 1860 به معرض نمایش در آمد.

گروه

سگهای گله