خانه علوم آزمایشگاهی انگل شناسی کک ، شپش ، کنه روی بدن حیوانات

کک ، شپش ، کنه روی بدن حیوانات

1
1291
کک ، شپش ، کنه روی بدن حیوانات

معمولا بزاق ناشی از گزش كك و شپش ، موجب بروز واكنش های حساسيت در انسان و حيوانات می شود .

در ناحيه گزش احساس خارش و التهاب بروز می كند . بر اثر اين خارش ، حيوان محل گزش را گاز گرفته و باعث و خيم شدن وضع محل گزش و تراوش مايعات التهابی از اين ناحيه می شود .

در صورتی كه آلودگی با كنه ها درمان نشود ، می تواند باعث ريزش موهای ناحيه مذكور ، خصوصا در ناحيه کپل ( باسن ) و اطراف دم شود .

از نشانه های بارز آلودگی با كنه و شپش ، بي قراری حيوان است . او نمی تواند بيش از چند دقيقه روی زمين بنشيند .

ممكن است بتوان پوسته پوسته های ناشی از جراحت پوست و گزش كنه ها را مشاهده كرد .

به طور معمول ۱۰٪ از دوران زندگی كنه ها بر روی بدن و ۹۰٪ از آن بر روی فرش ، اسباب منزل ، چمن ، علف و آشغال های اطراف محيط زندگی سپری می شود .

بنابراين برای درمان اين آلودگی بايستی علاوه بر پاك سازی حيوان ، نسبت به پاك كردن آلودگی محل زندگی او هم اقدام كرد .

برای حل اين مشکل تركيبات مختلفی وجود دارند . می توانيد آنها را از فروشگاه های مخصوص يا از دامپزشك تهيه كنيد .

حتی تركيبات ديگری هم وجود دارند كه به صورت كاربرد ماهانه می توانند از بروز هر نوع آلودگی با اين عوامل جلوگيری به عمل آورند .

ممكن است از شركت های متخصص در امر سمپاشی برای سمپاشی منزل خود و محل زندگی حيوان استفاده كنيد .

در اغلب مناطق دنيا آلودگی با كك ديگر يك مسئله فصلی نيست و احتمال آن در تمام طول سال وجود دارد .

يكی ديگر از راه های جلوگيری از حمله حشرات به سگ ها ، استفاده از قلاده های مخصوص ضد حشره است .

برای استفاده از اين قلاده ها بايستی توجه داشته باشيد كه ممكن است برخی سگ ها به آن حساس باشند .

لازم است تا دو سه روز بعد از بستن اين قلاده ها اطراف گردن را بررسی كنيد تا مطمئن شويد احيانا ناراحتی و التهاب پوست ايجاد نشده باشد .

اين حساسيت ممكن است به واسطه مواد شيميائی يا جنس پلاستيك خود قلاده باشد . استفاده از سير تازه برای پيشگيری از بيماري ها مناسب است .

مصرف روزانه سير تازه به همراه غذا از بروز آلودگی به انواع كك و شپش جلوگيری می كند و از سوی ديگر ، هم حيوان از خوردن آن لذت می برد و هم برای پيشگيری از بيماري های آلرژيك مفيد است .

کک ، شپش ، کنه روی بدن حیوانات

درباره كنه ها ذكر چند نكته ضروری به نظر می رسد :

كنه ها با اتصال به بدن حيوانات و تغذيه از خون آنها ، رشد می كنند .

برای درمان به موقع لازم است تا هر وقت حيوان خود را به مناطق جنگلي ، بيشه ها يا جاهای مرطوب می بريد در برگشت ، بدن او را بازرسی كنيد .

در اين بازرسی مناطق كشاله ران ها ، زير شكم ، اطراف گردن و گوش ها بايد مورد بررسی قرارگيرند . در اين كار ممكن است با بدن كنه ها كه معمولا خاكستری هستند برخورد كنيد .

هرگز تا وقتی كنه ، سر خود را ، رها نكرده است ، او را از بدن حيوان نكنيد . در اين صورت شما فقط بدن كنه را جدا كرده ايد و قسمت نيش او در بدن حيوان باقی می ماند .

برای اينكه كنه خود را رها كند ، می توانيد يك پنبه آغشته به الكل ، وازلين يا پارافين مايع را برای چند دقيقه روی بدن كنه ها قرار دهيد و نگه داريد .

بعد از اينكه كنه نيش خود را از پوست حيوان رها كرد ، او را بيرون بكشيد . بعد از برداشت كنه ناحيه آزرده شده را با مواد ضد عفونی كننده تميز كنيد و دو سه روز بعد محل را از نظر بهبودی مورد بررسی قرار دهيد.

برای دفع كنه ها ، تركيبات شيميائی آماده هم وجود دارند . برای استفاده از اين مواد از دامپزشك كمك بخواهيد .

یک دیدگاه

  1. خیلی تجب کردم آخه سگم رو منظم حمام می کنم و از بهترین شامپو بهره می برم. یک باغچه کوچک دارم در یک حیاط به نسبت بزرگ. خیلی از این حشرات موزی متنفرم. لطفن راهنمایی کنید. یک مطالبی درباره انتقال بعضی بیماری های نسبتا خطرناک مانند تب کنگو و.. از اینور اونور خوندم خیلی ترسیدم .واقعا ترسیدم. لطفن راهنمایی کنید. الان که یکی دو کنه پیدا کردم آیا سم پاشی باغچه و درخت کفایت می کنه؟ حالا وضعیت سگم چه میشه؟ سپاس به خاطر وب پیجتان

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید