غذای مرغ مینا چی هست ؟ به مرغ مینا چی بدهم بخوره ؟ ، چه چیزی نباید بخوره ؟بهش ویتامین هم بدهم ؟ و از این سوالات ، شاید میتونم بگم بیشتر از 500 نفر توی انجمن دامپزشکان این سوال رو پرسیدند که غذا چی بدهم به اقا مینا یا خانم مینای عزیز و با توجه به جیره ی غذایی قبلی و اکثرا اشتباه ، بهشون برنامه غذایی دادم ، امروز تصمیم گرفتم در این خصوص یک مطلب در سایت قرار بدهم امیدوارم بتونه براتون مفید باشه .

قبل از هر چیز یک اشتباه بزرگ که بین مردم ایران راه افتاده این هست که میگن به مینا پلت بدید بخوره و متاسفانه به دلیل کم اگاهی از نحوه زندگی طبیعی مینا و مشاوره های اشتباه پرنده فروشان توصیه دوستان و … باعث این مشکل می شود.

چرا نباید به مینا پلت بدهیم ؟

از زبون پلت بشنویم :

من پلت هستم ، من رو از پودر کردن دانه ها ، غلات و … به علاوه بعضی اشغال و ضایعات ( البته به طور اشتباهی نه عمدی ها ! اون هم بعضی جاها ) میکس میشه و حالت  استوانه ای که می بینید درست می شود. من دارای انرژی بالای غذایی و پر از اهن هستم ، میدونید که اهن برای مینای عزیزتون سم هست . حالا چه اتفاقاتی میفته اگر من خورده بشم ، اتفاق خوبش برای مرغ و خروس هاست چون من انرژی بالای غذایی دارم  باعث میشم که اون ها چاق و توپول بشوند که ادم ها بخورنشون. اتفاق بدش برای مینا هست چون اون مثل مرغ و خروس توپول نمی شه در عوضش باعث میشه تو بلند مدت دچار بیماری کبد چرب بشه که ریشه خیلی از مشکلات مینا هست. از طرف دیگه هم اهن توی اندام های داخلی بدن تجمع میکنه که اون هم مسئله بزرگی و زمینه ساز خیلی از بیماری ها از جمله عدم تعادل مینا هست .

مرسی پلت جان از توضیحاتی که دادید . فکر کنم تا اینجا تقریبا یک چیزهایی دستگیرتون شد که چرا نباید پلت داد.

حالا پلت ندیم چی بدیم به حیون زبون بسته ؟! این که جز پلت چیزی نمی خوره ؟

فکر کنم بهتره از خود مینا بپرسیم ، مینای عزیز ، شما توی طبیعت چی میل می کنی ؟

سلام به همه من مینا هستم پرنده پر رویی که صداها رو تقلید میکنم و همه من رو دوست دارند و منم همه رو دوست دارم . من تو طبیعت همه چیز خوار هستم اما غذای اصلی من حشرات ،میوه ها،کرم و جوجه ی بقیه پرنده ها هست و این هم بگم که من خیلی کثیف غذا میخورم اینقدر به من غر نزنید همه جا رو کثیف کردی ، حموم کردن رو هم خیلی دوست دارم و لطفا شامپو نزنید .

بله از شما هم تشکر میکنم مینای عزیز . من ادامه میدهم برای غذاش شما میتونید بیش تر از میوه ها و غذاهای نرم به همراه کمی سینه مرغ پخته شده سینه مرغ بدون ادویه و نمک استفاده کنید. میوه ها برای تغذیه مرغ مینا مناسب هستن اما سیب بیشتر مورد استفاده قرار میگیره چون دسترسی به اون در تمام فصول راحت است با اینکه انگور غذای مورد علاقه مینا هست اما باید توجه کنید که پرنده رو به بیماری ذخیره اهن یا هموکروماتوز حساس می کند و چونکه مرکباتی مثل پرتغال ، کیوی و … حاوی ویتامین C   بالایی هستند و موجب افزایش جذب اهن از دستگاه گوارش می شوند ، نباید به طور روزمره در تغذیه اش استفاده بشه . پس اهن موجود در غذای مینا باید کمتر از 150 میلیون در قسمت میلیون باشد .

پس برای تغذیه مینا میوه هایی مثل سیب ، گلابی ، موز ، انگور (کم) ، انجیر ، توت سفید ، خیار و سبزیجاتی مثل کاهو داد البته میتونید پنیر سفید بدون نمک هم رنده کنید و بهش بدید، سیب زمینی پخته  ، نخود فرنگی هم مفیدند ، میتونید میوه خشک شده هم بهش بدید. سفیده تخم مرغ اب پز شده هم می تونید استفاده کنید.

غذاهای تجاری مختلفی هم وجود دارد که اگر بتونید اون ها رو تهیه کنید دیگه نیازی نیست کارهای بالا رو انجام بدید.

سوال دیگه ای که زیاد پرسیده میشه هم در انجمن و هم حضوری در کلینیک از خودم می پرسند این هست که حالا که غذا رو عوض کردیم ، مینا این غذا ها رو نمی خوره چه کار کنیم ؟

در پاسخ  باید بگم که روند تغییر غذا باید تدریجی باشه مثلا مینایی که چند ساله داره پلت می خوره سخته براش یک دفعه غذایی دیگه ای رو بخوره ، شما میتونید تدریجا این غذا رو به پلت یا غذای قبلیش اضافه کنید تا بهش عادت کنه از غذاهایی هم که اصلا نمی خوره اصراری به دادنش نکنید ، شاید این روند یک پروسه یک ماهه رو سپری کنه.

توجه : میوه تازه به مینا بدید.

چه غذایی هایی رو نباید به مینا داد ؟

غذاهای سرخ شده و روغن دار ، غذاهای ادویه دار ، چیپس و پفک به طور کلی هله هوله ، مصرف نان و برنج به مقدار زیاد و هر چیز چرب ، ادویه دار و حاوی ویتامین C .

سوال نیاز هست به مرغ مینا ویتامین بدهیم ؟

اگر غذای اماده بسته بندی شده استفاده می کنید در صورت داشتن ویتامین نیازی نیست شما به مینا ویتامین بدید ، زمانی به مینا ویتامین بدید که بدونید جیره غذاییش از ویتامین کم باشه .ویتامین دادن هم اصول داره همینطور نباید بهش بدید چون میتونه مسمویت زا باشد.

در آینده سعی میکنم بیشتر درباره مینا مطلب توی سایت قرار بدهم ، لطفا سوالاتتون رو داخل انجمن و در بخش مشاوره با دامپزشکان مطرح کنید.

موفق باشید.