ابسه های زیر جلدی معمول ترین عفونت های باکتریایی پوست گربه ها هستند به علت این که ابسه ها معمولا در اثر گاز گرفتن و خراش دادن و چنگ زدن گربه ها حاصل می شوند ، معمول ترین ارگانیسم یافت شده در آنها ، میکروفلور مقیم بوده و بی هوازی ها غالبیت نشان می دهند.

نزاع گربه سانان

پاستورلا مولتوسیدا معمولترین ارگانیسم هوازی جدا شده است . علائم بالینی آبسه ها یا تشکل ابسه در گربه ها به محل و شدت عفونت بستگی دارد. معمولا آبسه دراطراف پاها ، به صورت ، پشت و قاعده دم گربه ها دیده می شوند . برخی گربه ها تورم ملایمی را چند علامت دیگر بیماری نشان می دهند در حالیکه برخی از انها علایم تب ، بی اشتهایی ، دپرسیون ، هیپراستاز یا لنفادنوپتی موضعی را نشان می دهند. ماده چرکی خامه ای شکل به طور خود به خود یا متعاقب نیشتر زدن جراحی ، زهکشی می شود و علایم بالینی اغلب با پاره شدن ابسه فروکش می نمایند در موارد پیچیده شده ، ابسه می تواند در بافت ها مهاجرت کند یا عفونت می تواند به صورت هماتوژن منتشر گردد که در این صورت علایم تیپیک درگیری ارگان ها را نشان خواهد داد.

حضور یک نوتروفیلی بالغ ، نشان گر دیواره بستن یا وجود یک ابسه رسیده است در حالیکه در سلولیت منتشر یا سپتی سمی کاهش گلبول های سفید به همراه شیفت به چپ دژنراتیو دیده می شود ممکن است موقعی که برای معاینه اورده می شوند ابسه های موضعی شده کوچک به صورت خودبه خود زهکشی شوند که در این صورت چیدن موها و پاک کردن منطقه لازم است.

cat-abscess2علائم بیماری:

1. مشاهده ورود دندان های تیز در اثر گاز گرفتن روی پوست بدن و در ناحیه آبسه

2. وجود ناحیه مرطوب روی پوست که مرتبا توسط تراوشات بزاق گربه و لسیدن ایجاد می شود.

3. وجود تورم شدید که سریعا و در مدت کوتاهی پس از درگیری ایجاد می شود.

4. وجود ناحیه ی متورم و گرم و دردناک در زمان لمس کردن

5. در موارد شدید کاهش اشتها، ضعف، تب و رنگ پریدگی

feline abcess3درمان :

ابسه های عمیق ترو وسیع تر به جراحی نیاز دارند. تجویز انتی بیوتیک به تنهایی به علت قابلیت ناکافی در نفوذ کردن به ابسه ای دیواره دار یا بالغ موثر نیست و نیاز به زهکشی جراحی نیاز دارد

مشتقات پنی سیلین برای درمان ابسه ها ، انتخابی هستند چرا که ان ها باکتری کش بوده و فعالیت مشخصی بر روی ارگانیسم هایی دارند که به کرات با انها برخورد می شود.

پنی سیلین V ، اموکسی سیلین یا امپی سیلین ممکن است به طور خوراکی تجویز شوند . ترشحات بدبو یا بد رنگ وجود یک عفونت بی هوازی را نشان می دهند .

 لزا می توان داروهای مثل مترونیدازول را استفاده نمود ، به عنوان یک مقیاس پیشگیری کننده ، اخته کردن حیوان با کاستن از میزان جدال و رفتار ولگردی و قلمرو گزینی گربه نر را کاهش می دهد.

. برای افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن گربه می توان در این گونه موارد از حدود 250 میلی گرم ویتامین C به صورت قرص 2 بار در روز به مدت 3 روز استفاده کرد.