داکسی سول
( داکسی سایکلین 10%)

 
گروه دارویی: آنتی بیوتیک

 
شکل دارویی: محلول خوراکی

 
ترکیب: هر میلی لیتر از محلول حاوی 100 میلی گرم داکسی سایکلین هیکلیت می باشد.

 
مکانیسم اثر:
داکسی سایکلین یک تتراسایکلین نیمه صناعی باکتریواستاتیک می باشد که فعالیت ضد میکروبی خود را از طریق مهار سنتز پروتئین انجام می دهد. این آنتی بیوتیک با اتصال به زیر واحد Sد30 ریبوزومی ارگانیسم های حساس، مانع اتصال آمینواسیل tRNA  به کمپلکس ریبوزوم mRNA می شود و باعث جلوگیری از اضافه شدن اسیدهای آمینه به زنجیره پپتیدی در حال ساخت می شود همچنین به طور برگشت پذیر به زیر واحد Sد50 ریبوزومی متصل شده و موجب تغییر نفوذپذیری غشای سیتوپلاسمی باکتری های حساس می شود .

 

این آنتی بیوتیک بر طیف گسترده ای از ارگانیسم های گرم مثبت و منفی موثر است. خصوصیات فارماکوکینتیکی مناسب (نیمه عمر طولانی، جذب گوارشی بالا ، نفوذ بافتی بالا، حلالیت زیاد در چربی، قابلیت استفاده در نارسایی های کلیوی و پایداری بهتر در آبهای سخت) در مقایسه با سایر تتراسایکلین ها موجب می گردد این دارو انتخاب مناسبی در موارد تجویز تتراسایکلین ها باشد.

 
موارد مصرف:
داکسی سایکلین در پیشگیری و درمان کلی باسیلوز، CRD ناشی از مایکوپلاسما، عفونت های مفصلی، سینوویت عفونی طیور( بیماری تاج آبی ) پاستورلوز( وبای طیور)، ورم روده نکروتیک ناشی از کلستریدیا، کوریزای عفونی ناشی از هموفیلوس، عفونت کیسه های هوایی، سالمونلوز و عفونت های استافیلوکوکی کاربرد دارد.

 
مقدار و روش مصرف:
0.5 تا یک میلی لیتر محلول داکسی سول 10% در یک لیتر آب آشامیدنی طیور به مدت 3تا 5 روز استفاده می گردد. بهتر است آب مصرفی حاوی دارو طی مدت 12 ساعت مصرف گردد و دارو بیش از آن در آب باقی نماند.

 
موارد عدم مصرف:
این دارو در مرغ تخمگذار که تخم مرغ آن به مصرف انسان می رسد، منع مصرف دارد.
از مصرف داکسی سول در موارد حساسیت به داکسی سایکلین و دیگر تتراسایکلین ها خودداری شود.

 
تداخلات دارویی:
داکسی سایکلین با کاتیون ها (آلومینیوم، کلسیم، منیزیم، روی و آهن) تداخل دارد ولی تداخل آن از سایر تتراسایکلین ها کمتر است. داکسی سایکلین را مانند همه تتراسایکلین ها با پنی سیلین، سفالوسپورین ها و آمینوگلیکوزیدها نباید مصرف کرد. داکسی سایکلین را مانند همه تتراسایکلین ها نباید با بی کربنات سدیم، کائولین ، پکتین و سالیسیلات و بیسموت توأم مصرف کرد.

 
زمان پرهیز از مصرف گوشت: 5 روز

 
شرایط نگهداری: در جای خشک  و دردمای بین 10 تا 25 درجه سانتیگراد و در ظرف دربسته  و دور از نور نگهداری شود.

 
بسته بندی: ظروف پلی اتیلنی یک لیتری.