مشهورترین گربه در جهان پرشین است ، سبک موی ان بسیار رویایی یا به شکل کابوس است ، بستگی به شورو شوق شما برای مرتب کردن موهای گربه تان دارد .

زیبایی غیر قابل انکار ، ظریف و اشرافی ، اگر شما یک گربه شیرین ، فداکار ، مطیع ، مهربان می خواهید ، پرشین برای شما مناسب است .

تاریخچه و مبدا

پرشین ها از ۱۸۷۱ معروف شدند اولین گربه مدرن در کاخ کیریستال لندن به نمایش گذاشته شد . در اوایل دهه ۱۹۰۰ ، پرشین به شدت در انگلستان محبوب شده بود .

با این حال پرشین ها در زمان های قبل در سراسر جهان وجود داشته اند . اجداد پرشین مدرن اولین بار توسط کاروان های رومی ها و فنیقی ها از استان خراسان ایران به اروپا معرفی شد .

بعد ها کاروان هایی که از ایران و ترکیه سفر می کرند گربه های موبلند را از اواسط تا اواخر دهه ۱۵۰۰ دوباره به اروپا معرفی کرند . این خرگوش ها بعدها نژاد پرشین و انگورا شدند .

پرشین ها در اواخر دهه ۱۸۰۰ به امریکای شمالی وارد شدند، جایی که به سرعت انها جای خود را به عنوان گربه های نژاد خوب گرفتند .

در طی سال ها ، پرورش دهندگان امریکایی ، برای نوع افراطی موی صورت ، موهای بلندتر ، گوش های کوتاه تر و صورت تخت تر این گربه ها را پرورش دادند .

بیش از ۱۰۰ سال پرورش انتخابی پرشین ها ، پرشین به گونه ای که ما امروز می شناسیم تکامل یافته است .

ظاهر

ویژگی ایی که باعث شهرت انها شده بیشتر ، موی پر ، باشکوه و بلند انهاست . موش ضخیم ، براق و پر از زندگی که از بدن انها دور می ایستد ، حس گردی و بزرگی را به پرشین ها می دهد .

همچنین در رنگ ها و شکل های مختلفی یافت می شود.

اما زیر تمام ان موها یک گربه است . استخوانبندی استوار و محکم ، در پهنای سینه دارد و بر روی پاهایش به سمت پایین امده است ، در واقع، پرشین ، مانند یک خانه اجری پوشیده از خز است .

یک پرشین ایده ال ، گربه ای ست با وقار با حس کلی گردی و شکل بدنی پر .

دونوع مجزای فرم صورت وجود دارد – افراطی (extreme ) و سنتی . در هر ۲ گونه ، پرشین گوش های کوچک و گرد دارد که بر روی سر به سمت پاسسن قرار گرفته ، چشمهای پهن و گرد ، گونه ها پر و چانه پهن .

چیزی که ۲ گونه را از هم متمایز می کند اینست که گونه افراطی دارای بینی کوتاه و سر بالا ست .

صورتش بسیار صاف است و بینی اش کلفت و کوتاه است و با یک شکستگی در مرکز دو چشم قرار گرفته است . بینی در راستای چشم ها قرار دارد .

صورت گربه های پرشین سنتی تخت نیست . بینی پایین تر قرار دارد و یک شکاف خفیف دارد . منحنی بالای دهان ظاهر شیرینی را به پرشین میدهد که برای طرفداران پرشین با ارزش است .

اگرچه گونه افراطی(extreme) همیشه در نمایش ها روبان ها را می برد ، اما نوع سنتی طرفدار های خود را دارد .

آشنایی با گربه پرشین

خصوصیات اخلاقی

پرشین ها به عنوان بی رگ ترین گربه های جهان شناخته شده اند . اگر شما گربه ارام ، متکی ، شیرین خو می خواهید که ترجیح می دهد به جای اینکه به اطراف بدود کنار شما لم بدهد ، انها همدم مناسبی هستند .

انها از بازی کردن های کوتاه مدت بین استراحت هایشان لذت می برند .

پرشین ها نیاز به محبت و تعامل با انسان دارند . انها همدم های مناسبی می شوند اگر محبت و توجه کافی را دریافت کنند .

انها نوازش و بغل شدن را دوست دارند ، اما نیاز به توجهی که بعضی از نژادها دارند را ندارند .

شیرین ، مهربان ، و پلسخگو به حالات شما ، پرشین ها صدای نرم و دلپذیری دارند که به ندرت از ان استفاده می کنند . پرشین ها معمولا به صاحبانشان ارامش می دهند .

نظافت

ان ظاهر زیبای گربه ها در نمایش ها توسط ساعت ها نظافت به وجود امده است .

اگر شما از نظافت پرشین غفلت کنید ، در نهایت گربه تان درهم ، به هم ریخته می شود که نیاز به این دارد که برای از بین بردن گره های دردناک موهایش تراشیده شود .

نه تنها موی پرشین از نژاد های دیگر بلندتر است ( تا حدود ۲۱ سانتی متر ) ، بلکه لایه زیر موهای انها هم بلند و پر است .

لایه زیرین ، از موهای ریز کرکی تشکیل شده ، به بلندی موهای بیرونی هستند ، از موهای محافط سفت ساخته شده است . این به پرشین ها ظاهر باشکوه می دهد ، اما این موهای لطیف ریط به راحتی گره میخورند.

جلسات ۱۰-۱۵ دقیقه نظافت در هر روز و یک جلسه ۱ ساعته نظافت در هر هفته توصیه می شود .

علاوه و بر این نظافت در ماه های ریزش مو نیز توصیه می شود – بهار زمانی که انها موهای زمستانی خود را می ریزند و پاییز زمانی که انها موهای تابستانی خود را میریزند .

حمام کردن نیز معمولا برای روغن ایجاد شده لازم است . برای بعضی از نژاد ها ، هفته ای ۲ بار حمام توصیه می شود ، هرچندبرای برخی از پرشین ها میتواند طولانی تر نیز باشد .

اگر مشکل ریزش اشک دارد ، که معمولا این مشکل وجود دارد، شستن روزانه صورت توصیه می شود .

برخی از علاقمندان به گربه پرشین دست کم برخی از قسمت های موی گربه را برای جلوگیری از تجمع مدفوع، میچینند ، مخصوصا در قسمت ران و اطراف مقعد . این کار باید انجام شود .