دلایل و زمان عقیم کردن گربه نر

3
1665

گربه ها به مستقل و مغرور بودن و سلطه جوئی معروفند.آنها بخوبی میدانند چطور بارفتارشان انسانها را تحت فرمان خود بگیرند.در این بین خصلت سلطه جوئی درگربه های نر پررنگترست و در صورتیکه صاحبان نحوه رویاروئی با این رفتارهارا ندانند لحظات سختی را با یک گربه نر خواهند داشت.
بخشی از این سلطهجوئی غریزی ست.گربه های نر برای کنترل قلمرو خود با ادرار علامت گذاری میکنند و دامنه این علامت گذاری فقط در حیاط یا تراس خانه شما نیست بلکه همه خانه را شامل میشود.آنها از ورود هر حیوان دیگر به این قلمرو بخوبی محافظت می کنند.آنها حتی برای حفظ این قلمرو ، حمله و رفتارهای خشن نیز از خودبروز میدهند.رفتارهای تهاجمی و عصبی در گربه های بالغی که عقیم نشده اندبسیار بیشتر و به همین میزان کنترل آن دشوارتر ست.

دلایل و زمان عقیم کردن گربه نر
رفتار دیگری که ازگربه های بالغ(اغلب عقیم نشده) سر میزند.پرسه زدن آنها در محیط خارج ازخانه و حتی فرار برای جفت یابی ست.گاهی آنقدر انها دور میشوند که راه خانه را پیدا نمی کنند،گاهی وارد قلمرو گربه دیگری میشوند و درگیری رخ میدهد واغلب گربه های خانگی در این جنگها جراحات عمیقی بر میدارند.حتی در مواردی مرگ گربه هائی که وارد قلمرو گربه نر دیگری شده اند نیز مشاهده شده ست.فراموش نکنید که تیمار زخمهای گربه شکست خورده شما پایان داستان تلخ نیست.گاهی در اثر این جراحات آنها به انواع ویروس و بیماری و حتی سرطان خون مبتلا میشوند که متاسفانه مورد آخر قابل درمان نیست.گربه های نر برای حفظ قلمرو خود بسیار پافشاری میکنند تا جائیکه گاهی بچه گربه ها داخل قلمرو رامی کشند.البته این امر در مورد بچه های خودشان کمتر اتفاق میفتد و هنوزنحوه انتخاب برخی از بچه گربه ها برای کشتن توسط گربه نر برای ما مشخصنشده.تنها راه حل موثر و دائمی برای کنترل رفتارهای تهاجمی گربه نر بالغ عقیم کردن آنهاست.برخی از صاحبان گربه های نر تا زمان اوج این رفتارها ازعقیم کردن گربه امتناع می کنند اما تاخیر در این کار هیچ کمکی به رفع این حالات در گربه ندارد.اغلب دامپزشکان بر این عقیده اتفاق نظر دارند که قبلاز بروز این رفتارها و در ابتدای بلوغ گربه نر باید نسبت به عقیم کردن شاناقدام کرد،این جراحی معجزه عظیمی در زندگی آنها ایجاد میکند،دیگر نگران فرار آنها از خانه نخواهید بود،احتمال ابتلا به برخی از بیماریها در آنهابسیار کم میشود و حتی جان آنها را در برابر حمله سایر گربه ها برای جنگ برسر قلمرو حفظ خواهد کرد.

3 دیدگاه‌ها

 1. سلام وققتون بخير
  گربه اي دارم كه يك سالشه و هفته ديگه وقت عقيم سازي داره. بخاطر برونشيت مزمنش بايد استنشاقي بيهوش شه و تو دستگاه باشه. تا چندماه پيش خيلي شيطون تر بود بازيگوشيش زياد بود ولي دقيقا از وقتي كه متوجه شدم علائم بلوغ توش هويدا شده بازيگوشيش هم كم شده. از شيطنت خونه رو ميذاشت رو سرش. كل خونه رو ميدوييد همه چي رو داغون ميكرد ولي الان به زور ما با توپاش بازي ميكنه. جداي ازين موضوع دو سه مورد ديگه نگرانم كرده. يكي اينكه متاسفانه با اسپرمش همه جا نشونه گذاري كرده كه خب طبق مطالعاتي كه داشتم گويا بعد از عقيم سازي اينكارو نميكنه اما يه كاري كه عادت كرده به انجام دادن اينه كه با خانمهاي خونه حالت جفت گيري به خودش ميگيره. از اسپري آب براي منع اينكار استفاده ميكنيم ولي اصلا تاثيري تو بهتر شدن رفتارش نداره بلكه بدتر و پرروتر شده! ميخوام بدونم اين رفتارش بعد از عقيم سازي ترك ميشه؟ از اذيت شدنش در عذابم ولي واقعا نميخوام اين رفتار عادتش بشه. دو اينكه تازگيا متوجه شدم جاهاي مختلف خونه ادرار ميكنه. نميدونم بذارم پاي علامتگذاري يا اينكه مشكلي داره. ظرف خاكش رو عوض كردم و اين كار رو قبل عوض كردن ظرفش يك بار انجام داد ولي بعد ازون به شدت تكرار ميكنه! خانواده ام رو عاصي كرده. آب زياد ميخوره و هيچوقت مشكل ادرار كردن نداشته. فكر ميكنم با ظرف خاكش مشكل پيدا كرده ولي اگه اين هم جزو رفتارهاي جنسي باشه بعد از عقيم سازي از بين ميره؟ مورد بعدي اينكه بشدت سر و صدا ميكنه. ميوهاي بلند و طولاني و جيغ مانند. به سمت در ورودي و سقف. اين رفتار هم بخاطر بلوغه؟
  ممنون ميشم جواب سوالهام رو بدين. نگرانم خانواده ام وادارم كنن واگذارش كنم. خيلي دوستش دارم و هيچكدوم اينكاراش برام مهم نيست. چون هرطوري شده باهاش كنار ميام و با من خيلي خوبه. حتي با وجود داد و بيدادهايي مه گاهي ميكنم بخاطر يه سري رفتارهاش ولي با هم خيلي دوستيم و همديگه رو دوست داريم. نميخوام از دستش بدم!

 2. سلام
  سوال داشتم گربه هاي عقيم نر بازم اون حركات جفت گيري رو انجام ميدن؟
  گربه نر من عقيم شده ولي با كربه ماده م كه تازه بلوغ شده نزديك ميشه ممكنه گربه ماده باردار بشه
  ممنون

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید