گربه ها و بچه گربه ها كمتر به حمام كردن احتياج دارند، به اين دليل كه آنها اغلب خودشان را تميز ميكنند.

با اين حال، گاهي گربه يا بچه گربه شما احتياج به حمام كردن دارد، مخصوصا اگر او كثيف باشد يا براي درمان كك ها يا بيماريهاي پوستي حمام كردن نياز باشد.

از آنجا كه اكثر كساني كه گربه دارند ميدانند كه حمام كردن گربه آسان نيست، به همين دليل در اينجا چند نكته كه فرايند حمام كردن را آسانتر ميكند آورده شده است.
آماده كردن وسايل مورد نياز

قبل از شستشو ملزومات را آماده كنيد. شما شامپوي مخصوص گربه نياز داريد، در صورتي كه براي درمان كك و بيماريهاي پوستي شستشو را انجام ميدهيد، شامپوي مخصوص درمان را كه دامپزشكتان معرفي كرده را تهيه كنيد.

همچنين بخشي يا تمامي موارد زير را احتياج داريد:

– حوله بزرگ با جذب بالاي آب

– سردوشي (متحرك) يا وسيله يا ظرفي براي آبكشي

– شانه، براي نظافت موها قبل و بعد از حمام

– ناخن گير، به اين دليل كه بهترين زمان براي كوتاه كردن ناخن ها بعد از حمام است

قبل از اينكه سعي كنيد گربه يا بچه گربه را درون حمام بياوريد فضا را آماده كنيد. از سينك بزرگ (يا چيزي مشابه آن) يا وان حمام استفاده كنيد.

آموزش حمام كردن گربه ها

اطمینان حاصل کنید که آب خیلی گرم یا خیلی سرد نیست. لباسي مناسب كه فقط شما را از خراشيده شدن حفظ كند بپوشيد.

ممكن است احتياج به كمك كسي براي نگهداري گربه در هنگام شستشو داشته باشيد. البته اين امكان وجود دارد كه به تنهايي گربه را حمام كنيد اما كمي سخت تر است.

پشت گردن گربه تان را با يك دست نگهداريد و قسمتهاي ديگر بدن را با دست ديگر بشوييد.

به خاطر داشته باشيد، وقتي گربه ي خود را در آب قرار ميدهيد، او هر كاري براي فرار كردن انجام خواهد داد، پس آماده ي مهار كردن تقلا و دست و پا زدن او باشيد.
حمام كردن گربه

گربه خود را از سر تا دم خيس كنيد. بهتر است كه آب را از بالا روي او بريزيد تا اينكه سعي كنيد او را در آب فرو كنيد. همينطور او را با كف شامپو بشوييد و سپس كاملا او را با آب شستشو دهيد.

اگر شما شامپويي كه خاصيت دارويي دارد را استفاده ميكنيد حتما آن را طبق دستورالعمل داده شده استفاده كنيد. برخي از شامپوهاي دارويي نياز دارند كه ۵ تا ۱۵ دقيقه قبل از شستشو با آب روي موها بمانند.

شستشو با آب به طور كامل بسيار مهم است به اين دليل كه باقيمانده شامپو ممكن است موجب تحريك و سوزش پوست شود و حتي خورده شدن آن هنگاميكه گربه خودش را تميز ميكند نيز ميتواند سبب اذيت او شود.

شستشو با آب همچنين ممكن است موجب برطرف شدن كك ها و كنه ها يا براي مدتي بي حركت نگه داشتن آنها شود(بدون كشتن).
خشك كردن گربه

بعد از شستن و آبكشي گربه تان، به آرامي آب روي موها را بگيريد. سپس، حوله اي نرم و بزرگ با قدرت جذب بالاي آب به او بپيچيد.

او را به آرامي خشك كنيد. اگر او خيلي مضطرب و ناراحت نيست، در اين مرحله شما ميتوانيد موهاي درهم و به هم پيچيده اش را شانه كنيد؛ در غير اين صورت تا زماني كه او آرام شود صبر كنيد.

در مورد خشك كردن گربه با استفاده از سشوار محتاط باشيد. بعد از حمام بلافاصله از سشوار استفاده نكنيد.

بيشتر گربه ها از شكل و صداي سشوار وحشت دارند. سعي كنيد آنرا در زمان ديگري نشان دهيد و ببينيد كه عكس العمل گربه تان به صدا و حرارت سشوار چيست؛
اگر نترسيد در صورت تمايل ميتوانيد براي خشك كردن گربه تان از سشوار استفاده كنيد.

تذکر: بچه گربه​ها را قبل از ۳ ماهگی حمام نکنید. آنها به سرما خیلی حساس هستند. برای تمیز کردن آنها از پنبۀ خیس استفاده کنید.