بسیاری از صاحبان این سوال را دارند که چند مدت یکبار باید گربه خود را بشویند ، پاسخ این سوال به عوامل زیادی بستگی دارد .

گربه ها به بهداشت خود اهمیت بسیاری میدهند و اکثر اوقات در حال تمیز کردن خود هستند ، بنابراین یک گربه حتی می تواند تمام عمرش را بدون حمام کردن بگذراند .

ولی در بعضی شرایط شما مجبور به شستن گربه خود هستید و به همین دلیل بهتر است گربه خود را به حمام رفتن عادت دهید .

آیا گربه ها به حمام رفتن نیاز دارند ؟

همانطور که گفته شد گربه ها به بهداشت خود اهمیت بسیاری می دهند و بزاقشان نیز برای سلامت پوست و مویشان مفید است ، بنابراین در اکثر مواقع برای یک گربه سالم برس زدن او کافی است .

به هر حال مواقعی وجود دارد که حمام کردن به گربه کمک می کند تا از یک بیماری بهبود یابد ، از مسمومیتش جلوگیری شود و یا به سادگی باعث شود که احساس راحتی و خوشحالی کند .

حمام کردن به گربه هایی که دچار عفونت های پوستی هستند کمک می کند زیرا باعث بهبود این حالت می شود .

گاهی اوقات دامپزشک برای دور نگه داشتن کک ها و دیگر انگل ها توصیه میکند گربه خود را با شامپو های ضد انگل بشوئید .

در صورتی که مواد شیمیایی به موهای گربه تان چسبیده باید هر چه سریع تر او را بشوئید .

اگر گربه تان به بیرون می رود و به موهایش خاک و گل می چسبد نیز باید او را بشوئید زیرا خاک و گل باعث میشوند که ظاهر گربه آراسته نباشد و بوی خوبی نیز ندهد .

در صورتی که دارای گربه های سالخورده و یا چاق هستید باید آنها را به صورت منظم به حمام ببرید زیرا توانایی رعایت بهداشت خود را ندارند .

بسیاری از دامپزشکان برای گربه های مو کوتاه ۲ بار در سال و برای گربه های مو بلند ۴ تا ۶ بار حمام رفتن در سال را توصیه می کنند .
باید هر چند وقت گربه را بشوئیم؟
آیا حمام رفتن به گربه ها آسیب می زند ؟

اکثر گربه ها در مواقع عادی از آب متنفرند ، به همین دلیل نیازی به حمام رفتن ندارند . بهتر است به یاد داشته باشید که حمام کردن بیش از حد لازم برای پت خطرناک است .

حمام کردن بیش از حد لازم در گربه ها باعث می شود که پوست آنها روغن های طبیعی و لازم را ترشح نکند و پس از مدتی گربه دچار خشکی پوست میشود که این حالت نیز بیماری های فراوانی را به همراه دارد .

شستن گربه شامپو های انسانی معمولا آلرژی و مشکلات فراوانی به همراه دارد به همین دلیل توصیه می شود برای شستن گربه خود از شامپو های مخصوص استفاده کنید .

برای گربه های مسنی که به حمام رفتن عادت ندارند حمام کردن باعث ایجاد استرس و گاهی اوقات آریتمی قلبی می شود .

چگونه گربه خود را بشوئیم ؟

برای اینکه از استرس حمام کردن برای گربه را کاهش دهید باید این کار ها را انجام دهید :

۱ – محیط را آماده کنید : وان حمام و یا سینک دستشویی را با مقداری آب پر کنید ، کف وان یا سینک دستشویی یک حوله قرار دهید تا گربه بتواند به آن چنگ بزند ، شامپو و حوله خشک کردن پت را در نزدیکی خود قرار دهید .

۲ – برای جلوگیری از داخل شدن آب به گوش های پت در آنها پنبه بگذارید .

۳ – برای آرام کردن حیوان ابتدا او را به آرامی برس بزنید و سپس ماساژش دهید .

گربه خود را از بچگی به حمام کردن عادت دهید و کاری کنید که این عمل به نظرش دوست داشتنی بیاید .

برس زدن گربه

با اینکه گربه ها به حمام کردن منظم نیازی ندارند ولی باید به صورت منظم و حتی روزانه برس زده شوند .

برس زدن گربه به صورت منظم ، نه تنها باعث زیبا تر شدن پوست و موی حیوان می شود بلکه پوست را ماساژ می دهد و روغن های ترشح شده توسط پوست را در بدن پت پراکنده می کند .

در هنگام برس زدن به گربه خود دقت کنید تا در صورت وجود داشتن جراحت ها ، گره خوردگی ها و یا انگل های خارجی آنها را بیابید .