هشدار!    تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد
و سایت دامپزشکان
هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
 نام علمی دارو (ژنریک): Ketorolac
گروه دارویی: Analgesics Anti- inflammatory Drugs and Antipyretics
داروهای مسکن ،ضد التهاب وضد تب ها
   
شرکت های تامین کننده این دارو در کشور
COMBINO PHARM داروسازی ایران هورمون داروسازی سجاد داروی شرق داروسازی مینا
داروسازی اسوه داروسازی راموفارمین داروسازی سینا دارو  
   

 

   موارد مصرف

یک مشتق پیرولانزین کربوکسیلیک اسید است که از نظر ساختمانی به ایندومتاسین شبیه است.

موارد مصرف:
یک NSAID است و اصولاً به عنوان یک ضد درد استفاده می شود ملح ترامتامول آن به صورت تزریق داخل عضلانی، داخل وریدی یا خوراکی مصرف می شود و برای درمان کوتاه مدت دردهای متوسط تا شدید پس از عمل جراحی استفاده می شود. به علت شیوع زیاد عوارض جانبی مصرف آن محدود شده است. حداکثر دوره توصیه شده در انگلستان به صورت فرم تزریقی 2 روز و درمان بایستی در اولین فرصت ممکن به درمان خوراکی تبدیل شود. در آمریکا طول مدت مصرف تزریقی و خوراکی نباید از 5 روز تجاوز کند.

 

   مکانیسم اثر

داروی NSAID با مدت اثر متوسط است و باعث مهار شدن PG می شود که بیشتر به عنوان یک ضد درد است تا یک داروی ضد التهاب. بیشتر به صورت تزریقی مصرف می شود.

 

  فارماکوکينتيک

پس از مصرف داخل عضلانی یا خوراکی جذب می شود. حداکثر غلظت پلاسمائی آن 30 تا 60 دقیقه بعد است که در مورد مصرف داخل عضلانی آن نسبت به مصرف خوراکی آهسته تر به آن سطح غلظت می رسد. بیش از 99% آن با پروتئین پلاسما باند می شود.از سد خونی مغزی رد نمی شود ولی از جفت رد می شود و مقادیری از آن در شیر ترشح می شود. نیمه عمر نهائی آن در حدود 4 تا 6 ساعت و در بیماران مسن 6 تا 7 ساعت و در اختلال عملکرد کلیه 9 تا 10 ساعت است. حدود 90% آن در ادرار و بقیه در مدفوع ترشح می شود.

 

   موارد منع مصرف

مصرف این دارو در بارداری اکیدا ممنوع است و جزء گروه X طبقه بندی می شود. ممکن است باعث مرگ یا نقص عضو جنین شود.

در بیماران دارای سابقه حساسیت به آسپرین یا داروهای دیگر NSAID، سابقه آسم، پولیپ بینی،برنکواسپاسم یا آنژیوادم، سابقه خونریزی یا زخم گوارشی، در بیماران با نارسائی متوسط تا شدید کلیوی، در افراد دهیدره و افرادی که حجم خون آنها کاهش یافته، افرادی که عیب انعقادی یا بیماریهای خونریزی دهنده دارند و در خونریزیهای داخل مغزی، قبل یا در حین و یا بعد از عمل جراحی به دلیل مهار پلاکتها نبایستی مصرف شود.

 

   هشدارها

همانند دیگر داروهای NSAID . در حین حاملگی و زایمان و شیردهی نباید مصرف شود. در افراد مسن و در بیمارانی که از 50 کیلوگرم کمترند باید دوز آن کاهش یابد. در افرادی که اختلال خفیف کلیوی دارند بایستی میزان دارو کاهش یابد و تحت نظارت دقیق عملکرد کلیه ها مصرف شوند.
درنارسائی قلبی، اختلال کبدی و مواردی که حجم خون کاهش یافته است و یا گردش خون کلیه کم است باید با احتیاط کامل مصرف شود. اگر علائم بیماری کبدی بوجود آمد بایستی دارو قطع شود. می تواند رانندگی و دیگر فعالیتهای دقیق را مختل کند.

 

   عوارض جانبي

همانند داروهای NSAID .
امروزه به علت عوارض جانبی شایع در بعضی کشورها مصرف آن کاهش یافته است. عوارض جانبی شامل اختلالات گوارشی مثل خونریزی گوارشی (خصوصاً در افراد مسن) سوراخ شدگی و زخم پپتیتک است.واکنشهای افزایش حساسیت مثل آنافیلاکسی، بثورات، اسپاسم برونش و کاهش فشار خون نیز اتفاق افتاده است. دیگر عوارض جانبی گزارش شده خواب آلودگی، سرگیجه، سردرد و تغییرات مغزی و حسی، واکنشهای روانی، تعریق، خشکی دهان، تشنگی، تب، تشنج، درد عضلات، مننژیت غیرعفونی، فشار خون، تنگی نفس، ادم ریوی، برادیکاردی، درد قفسه صدری، طپش قلب، احتباس مایعات، افزایش اوره و کراتین خون، نارسائی حاد کلیوی، ادم، کاهش سدیم خون، افزایش پتاسیم خون، تکرار یا احتباس ادرار، سندرم نفروتیک، درد پهلو همراه هماچوری یا بدون آن، پورپورا، ترومبوسیتوپنی، خون دماغ، مهار تجمع پلاکتی، افزایش زمان خونروی، خونریزی از زخم پس از عمل جراحی، هماتوم، قرمز شدن یا رنگ پریدگی و پانکراتیت. واکنشهای شدید پوستی شامل سندرم استیون جانسون و سندرم لیل Lyell گزارش شده است. تغیرات عملکرد کبدی می تواند اتفاق افتد. هپاتیت و نارسائی کبد گزارش شده است. درد در محل تزریق ممکن است وجود داشته باشد.
قطره کتورولاک چشمی ممکن است ایجاد تیزی موقت درچشم کند و دیگر علائم تحریک چشمی خفیف بوجود آورد. مانند دیگر NSAID ها که در چشم استفاده می شود مسئول ایجاد سمی شدن قرنیه Corneal Toaicity شناخته شده است.

 

   تداخل دارویی

سالسیلاتها، ضد انعقادها، والپروات، پروبنسید، سولینداک،تولمتین ،دیکلوفناک، سفوپرازون، سفوتتان.

 

   نکات قابل توصيه
 

 

   مقدار مصرف

در انگلستان: دوز اولیه تزریقی 10 میلی گرم از کتورولاک ترامتامول و سپس 10 تا 30 میلی گرم هر 4 تا 6 ساعت بر حسب نیاز است. اگرچه که در مراحل اولیه پس از عمل جراحی هر دو ساعت ممکن است استفاده شود. حداکثر میزان مصرف روزانه90 میلی گرم (60 میلی گرم در افراد مسن و در بیماران با اختلالات کلیوی و بیمارانی که وزن کمتر از 50 کیلوگرم دارند). تزریق داخل وریدی بایستی حداقل 15 ثانیه طول بکشد. در خلال انتقال شکل تزریقی به خوراکی نباید میزان دوز روزانه از 90 میلی گرم بیشتر شود.
در آمریکا: رژیمهای قابل استفاده شامل یک دوز منفرد عضلانی 60 میلی گرم یا داخل وریدی 30 میلی گرم یا یک رژیم با دوزهای متعدد هر 6 ساعت 30 میلی گرم داخل عضلانی یا داخل وریدی تا سقف 130 میلی گرم در روز. این مقادیر باید در بیماران مسن و بیماران دچار مشکلات کلیوی و بیمارانی که وزن کمتر از 50 کیلوگرم وزن دارند کاهش یابد. در بچه های بین 2 تا 16 سال دوز منفرد داخل عضلانی mg/kg1 تا حداکثر 30 میلی گرم و دوز منفرد داخل وریدی mg/kg5/0 تا حداکثر 15 میلی گرم.
– دوز توصیه شده خوراکی در انگلستان 10 میلی گرم هر 4 تا 6 ساعت (در افراد مسن 6 تا 8 ساعت) تا حداکثر دوز 40 میلی گرم در روز و حداکثر تا 7 روز است.
– در آمریکا دوز توصیه شده خوراکی 20 میلی گرم (10 میلی گرم در افراد مسن و مشکلات کلیوی و وزن زیر 50 کیلوگرم) که پس از آن با 10 میلی گرم هر 4 تا 6 ساعت تا دوز حداکثر 40 میلی گرم در روز می باشد.

کتورولاک ترومتامول به صورت قطره 5/0% چشمی برای تسکین خارش چشم در کنژنکتیویت آلرژیک فصلی استفاده می شود. همچنین در درمان ادم ماکولار سیستوئید (cystoid) و نیز در پیشگیری و کاهش التهاب ناشی از اعمال جراحی چشم استفاده می شود. در آمریکا قطره 4/0% آن نیز در التهابات چشمی پس از عمل در دسترس است.

 

   اشکال دارویی
 

 

   تولیدات  این دارو (نام های فارسی)
نام تجاری دارو تولیدکننده [کشور] توضیحات وارد کننده
آمپول کتورولاک-کومباکسونا 30 میلی گرم/میلی لیتر
COMBINO PHARM [ اسپانیا ]
  امید دارو سلامت
آمپول کتورکس 30 میلی گرم/میلی لیتر
داروسازی اسوه [ ایران ]
   
قرص کتورولاک ایران هورمون 10 میلی گرم
داروسازی ایران هورمون [ ایران ]
   
قرص توراپین 10 میلی گرم
داروسازی راموفارمین [ ایران ]
   
قرص تورادولاک 10 میلی گرم
داروسازی سجاد داروی شرق [ ایران ]
   
قطره چشمی سینارولاک 0.5% 5 میلی لیتر
داروسازی سینا دارو [ ایران ]
   
قرص پین لاک 10 میلی گرم
داروسازی مینا [ ایران ]
   
   تولیدات  این دارو (نام های انگلیسی)
نام تجاری دارو تولیدکننده [کشور] توضیحات وارد کننده
KETOROLAC-COMBAXONA Injection 30 mg/ml
COMBINO PHARM [ SPAIN ]
  امید دارو سلامت
KETOREX 30MG/ML INJ
داروسازی اسوه [ IRAN ]
   
KETOROLAC IRAN HORMON 10MG TAB
داروسازی ایران هورمون [ IRAN ]
   
TORAPAIN 10MG TAB
داروسازی راموفارمین [ IRAN ]
   
TORADOLAC 10MG TAB
داروسازی سجاد داروی شرق [ IRAN ]
   
SINAROLAC 0.5% 5ML OPH DROP
داروسازی سینا دارو [ IRAN ]
   
PAINLAC 10MG TAB
داروسازی مینا [ IRAN ]