هشدار!    تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و سایت دامپزشکان هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
 نام علمی دارو (ژنریک): Isoniazid
گروه دارویی: Antibacterials
داروهای ضد باکتری
   
شرکت های تامین کننده این دارو در کشور
دارو پخش – کارخانه      
   

 

   موارد مصرف

ایزونیازید همراه با سایر داروهای ضد سل در درمان سل و به تنهایی برای پیشگیری از بروز این بیماری مصرف می شود.

 

   مکانیسم اثر

ایزونیازید یک آنتی بیوتیک باکتریواستاتیک است که به نظر می رسد با تداخل در سنتز دیواره سلولی موجب مرگ باکتری می شود.

 

  فارماکوکينتيک

این دارو از راه خوراکی به خوبی جذب می شود اما ممکن است در عبور اول از کبد متابولیزه شود. جذب فراهمی زیستن این دارو در صورت مصرف همزمان با غذا ممکن است به مقدار قابل ملاحظه ایی کاهش یابد . پس از جذب به طور گسترده در بافتها و مایعات بدن منتشر می شود. اوج عظمت دارو سرمی دارو 2-1 ساعت بعد از مصرف حاصل می شود. نیمه عمر ایزونیازید متغییر و ممکن است بین 6-1 ساعت باشد (به سرعت استیلاسیون دارو در کبد بستگی دارد )، دفع دارو عمدتاً کلیوی است .

 

   موارد منع مصرف

این دارو در صورت ابتلا بیمار به نارسایی کبدی ناشی از داروها، نباید مصرف شود.

 

   هشدارها

در صورت عیب کار کبد، عیب کار کلیه،استیلاسیون کند کبدی، صرع،سابقه سایکوز، اعتیاد به الکلو پورفیلی با احتیاط فراوان مصرف شود.

 

   عوارض جانبي

تهوع، استفراغ، نوریت محیطی با مصرف مقادیر زیاد، نوریت ابتیک، تشنج، حملات سایکوتیک، واکنش های حساسیت مفرط شامل تب، اریتم مولتی فرم پورپورا و اگرانولوسیتوز، هپاتیت، سیستمیک، پلاگر، زیادی قند خون وژینکوماستی با مصرف این دارو گزارش شده اند.

 

   تداخل دارویی

سمیت ایزونیازید برای کبد در صورت مصرف همزمان ایزوفلوران، ریفامپین وسایر داروهای سمی برای کبد با این دارو افزایش می یابد.دارو های آنتی اسید جذب ایزونیازید را کاهش می دهد . در صورت مصرف همزمان این دارو با سیکلوسیرین خطر مسمومیتCNS افزایش می یابد. متابولیسم کاربامازپین، اتوسوکسیمید وفنی توئین به وسیله ایزونیازید مهار می شود واز اینرو اثر این داروها افزایش می یابد . همچنین، در صورت مصرف همزمان کاربامازپین، سمیت ایزونیازید برای کبد افزایش می یابد. متابولیسم دیاسپام نیز توسط این دارو مهار می شود . ایزونیازید احتمالاًغلظت پلاسمایی تئوفیلین و وارفارین را افزایش می دهد.

 

   نکات قابل توصيه

1- بیمار یا اطرافیان وی را باید از نظر تشخیص علایم اختلال کبدی اگاه ساخت و به بیمار یادآور شد، در صورت بروز علایم این اختلال از جمله تهوع مداوم، استفراغ، بی حالی یا یرقان فوراً مصرف ایزونیازید را قطع و پزشک مراجعه کند.
2- در صورت تحریک گوارشی، می توان این دارو را با غذا مصرف کرد، اما در این صورت جذب دارو کاهش خواهد یافت.

 

   مقدار مصرف

مقدار مصرف این دارو در درمان سل از راه خوراکی و عضلانی در رژیم های مختلف درمانی در کلیات داروهای ضد سل ذکر شده است. برای پیشگیری از بروز سل، در بزرگسالان 300mg/day ودر کودکان 10mg/kg/day (تا حداکثر300ملی گرم ) از راه خوراکی یا تریق عضلانی مصرف می شود.

 

   اشکال دارویی

Double Scored Tablet :100mg
Double Scored Tablet:300mg
Injection:1g/10ml

 

   تولیدات  این دارو (نام های فارسی)
نام تجاری دارو تولیدکننده [کشور] توضیحات وارد کننده
قرص ایزونیازید دی پی 300 میلی گرم
دارو پخش – کارخانه [ ایران ]
   
قرص ایزونیازید دی پی 100 میلی گرم
دارو پخش – کارخانه [ ایران ]
   
   تولیدات  این دارو (نام های انگلیسی)
نام تجاری دارو تولیدکننده [کشور] توضیحات وارد کننده
ISONIAZID DP 300MG TAB
دارو پخش – کارخانه [ IRAN ]
   
ISONIAZID DP 100MG TAB
دارو پخش – کارخانه [ IRAN ]