نام علمی دارو (ژنریک): Griseofulvin
گروه دارویی: Antifungals
داروهای ضد قارچ
   
شرکت های تامین کننده این دارو در کشور
دارو پخش – کارخانه      
   

 

   موارد مصرف

گریزئوفولوین در درمان عفونت های درماتوفیتی از جمله کچلی های ریش، مو، سر، بدن، ران، پاها، ناخن و اندام های تحتانی ناشی از تریکوفیتون، میکروسپوروم و اپیدرموفیتون فلوکوزوم مصرف می شود. گریزئوفولوین در عفونت های جزیی که با ضد قارچ های موضعی قابل درمان است، نباید مصرف شود.

 

   مکانیسم اثر

گریزئوفولوین از میتوز سلول قارچ جلوگیری کرده وبا این عمل تقسیم سلولی را در مرحله متافاز متوقف می کند. این دارو با مقادیر متفاوت در سلول های پیش ساز کراتین پوست،مو و ناخن ها رسوب می کند و این سلول ها را در مقابل تهاجم قارچ مقاوم می سازد و بدین ترتیب با ریزش کراتین آلوده بافت سالم جانشین آن می شود.

 

  فارماکوکينتيک

جذب خوراکی گریزئوفولوین میکروسایز بین 70 -25در صد در هر نوبت مصرف است . مصرف همزمان یا متعاقب غذا های چرب با این دارو جذب آن را به طور قابل توجه ای افزایش می دهد. این دارو با مقایر متفاوت در لایه کراتینی پوست ، مو و ناخن ها رسوب می کند. متابولیسم آن کبدی است و نیمه عمر این دارو تقریباً 24 ساعت است. دفع آن کلیوی است .

 

   موارد منع مصرف

مصرف این دارو در زنان باردار اکیدا ممنوع است و جزء گروه X طبقه بندی می شود. ممکن است باعث مرگ یا نقص عضو جنین گردد.

این دارو در موارد زیر نباید مصرف شود :
بیماری شدید کبدی، لوپوس اریتماتوز و بیماری های وابسته به آن ، پورفیری.

 

   هشدارها

احتمال بروز حساسیت به نور با مصرف این دارو وجود دارد . از تا بش نور خورشید یا لامپ های خورشیدی به پوست باید اجتناب شود.

 

   عوارض جانبي

این دارو ممکن است باعث سردرد، تهوع، استفراغ، بثورات جلدی، حساسیت به نور سرگیجه، کسالت، آگرانولوسیتوز و لکوپنی شود.

 

   تداخل دارویی

این دارو باعث افزایش متابولیسم داروهای ضد انعقادی کومارینی و داروهای خوراکی جلوگیری کننده از بارداری حاوی استروژن می‌شود.

 

   نکات قابل توصيه

1- برای جلوگیری از عود بیماری درمان باید تا حذف کامل ارگانیسم عامل بیماری ادامه یابد. دوره درمان پیشنهادی برای کچلی سر 10—8 هفته، کچلی بدن 4-2 هفته، کچلی پاها 8-4 هفته، کچلی ناخن های دست حداقل 4 ماه و کچلی ناخن های پا حداقل 6 ماه است. با این وجود میزان عود کچلی ناخن های پا خیلی زیاد است.
2- از آنجا که مخمرها و باکتری ها مانند قارچ ممکن است در بعضی از اشکال بیماری قارچی ورزشکاران وجود داشته باشند، معمولاً مصرف یک داروی موضعی مناسب در درمان کچلی پا مورد نیاز است .
3- به منظور کاهش تحریک گوارشی و افزایش جذب گریزئوفولین، این دارو باید همراه غذا ( به ویژه غذاهای چرب) و شیر یا پس از آن مصرف شود.
4- در صورت مصرف داروهای خوراکی جلوگیری کننده از بارداری حاوی استروژن همزمان با این دارو، طی مصرف این دارو و تا یک ماه بعد از آن از سایر روش های جلوگیری کننده نیز باید استفاده شود.
5- در طول و تا یک ماه پس از مصرف این دارو زنان باید از باردار شدن خودداری کنند. مردان تحت درمان با این دارو تا 6 ماه پس از قطع مصرف دارو نباید قصد بچه دار شدن داشته باشند .

 

   مقدار مصرف

بزرگسالان : در درمان کچلی ناخن و پاها مقدار 500 میلی گرم هر 12 ساعت مصرف می شود و در درمان کچلی سر و بدن و ران مقدار 250 میلی گرم هر 12 ساعت 500mg/day تجویز می شود.
کودکان : مقدار 5-10mg/kg هر 12 ساعت یا 125-5/62میلی گرم هر 12 ساعت مصرف می شود. در کودکان با وزن 23 کیلو گرم به بالا 250-500 mg/day یا 25-125 میلی گرم هر 12 ساعت مصرف می شود.

 

   اشکال دارویی

Scored Tablet :500mg

Tablet:125mg

 

   تولیدات  این دارو (نام های فارسی)
نام تجاری دارو تولیدکننده [کشور] توضیحات وارد کننده
قرص گریزئوفولوین دی پی 125 میلی گرم
دارو پخش – کارخانه [ ایران ]
   
   تولیدات  این دارو (نام های انگلیسی)
نام تجاری دارو تولیدکننده [کشور] توضیحات وارد کننده
GRISEOFULVIN DP 125MG TAB
دارو پخش – کارخانه [ IRAN ]