نام علمی دارو (ژنریک): Melphalan
گروه دارویی: Antineoplstics
آنتی نئوپلاستیک
   
شرکت های تامین کننده این دارو در کشور
ERIOCHEM      
   

 

   موارد مصرف

ملفالان در درمان کارسینومای تخمدان، پستان، بیضه و مولتیپل میولوما مصرف می شود.

 

   مکانیسم اثر

ملفان داروی آلیکه کننده است و در چرخه سلولی عمدتاً باعث ایجاد اتصال بین دو رشته مولکولی DNA و RNA و مهار ساخت پروتئین می شود. همچنین تا حدی دارای فعالیت کاهنده ایمنی نیز می باشد.

 

  فارماکوکينتيک

جذب خوراکی آن ناقص و متغیر است. در مایعات و بافت های بدن غیر فعال شده ولی در خون به مدت شش ساعت فعال باقی می ماند. نیمه عمر آن تقریباً 90 دقیقه است. دفع آن از طریق کلیه و مدفوع می باشد.

 

   موارد منع مصرف
 

 

   هشدارها

در صورت وجود انفیلتراسیون سلولی،تومور مغز استخوان و سابقه درمان با داروهای سمیبرای سلول یا پرتودرمانی طی 4-3 هفته قبل از مصرف ملفالان، دارو یا احتیاط فراوان مصرف شود.

 

   عوارض جانبي

نوتروپنی یا عفونت و کاهش پلاکت های خون از عوارض شایع این دارو است.

 

   تداخل دارویی
 

 

   نکات قابل توصيه

1- مقدار مصرف این دارو باید بر اساس نیاز های فردی هر بیمار و مبتنی بر پاسخ های بالینی و میزان کاهش فعالیت مغز استخوان، به خصوص به علت جذب غیر قابل اطمینان ملفالان، تنظیم شود.
2- آشامیدن آب کافی و گاهی تجویز آلوپورینول به منظور جلوگیری از نفروپاتی در بیماران مبتلا به لوسمی و لنفوم توصیه می شود. همچنین ممکن است قلیایی کردن ادرار نیز لازم شود.
3- توصیه می شود که در صورت بروز لکوپنی، کاهش گلبول های سفید یا پلاکت ه خون درمان با ملفالان قطع شود. هنگامی که نتایج معاینات بالینی و آزمایشگاهی رضایت بخش گردید می توان درمان را ادامه داد.

 

   مقدار مصرف

در مولتیپل میولوما مقدار mg/kg/day0/15 به مدت هفت روز مصرف می شود که یک دوره وقفه تجویز حداقل سه هفته ای به دنبال دارد. مقدار مصرف نگهدارنده mg/kg/day0/05 خواهد بود . در روش دیگر مقدار0/25 mg/kg/day برای چهار روز مصرف می شود که یک دوره استراحت 4-2 هفته ای به دنبال دارد. مقدار مصرف نگهدارنده mg/day4-2 است. در روش سوم مصرف مقدار mg/m²/ day 7 یا mg/kg/day0/25 به مدت 5 روز می باشد که هر 6-5 هفته یک بار تکرار می شود. تنظیم مقدار مصرف باید طوری باشد که حداقل اثر کاهنده گویچه های سفید و پلاکت ها بروز نماید. در درمان کارسینوم تخمدان mg/kg/day0/2 به مدت 5 روز مصرف می شود که هر 6-4 هفته در صورت بازگشت تعداد سلول های خونی به مقدار طبیعی، تکرار می گردد.

 

   اشکال دارویی

Tablet : 2mg

 

   تولیدات  این دارو (نام های فارسی)
نام تجاری دارو تولیدکننده [کشور] توضیحات وارد کننده
پودر قابل تزریق اریولان 50 میلی گرم
ERIOCHEM [ آرژانتین ]
  داروسازی اکتوورکو
   تولیدات  این دارو (نام های انگلیسی)
نام تجاری دارو تولیدکننده [کشور] توضیحات وارد کننده
ERIOLAN Injection, Powder 50mg
ERIOCHEM [ ARGENTINE ]
  داروسازی اکتوورکو