اطلاعات دارو دیمرکاپرول Dimercaprol در جدول زر آمده است.

 
 نام علمی دارو (ژنریک):

دارو دیمرکاپرول Dimercaprol

گروه دارویی: Chelators Antidots and Antagonists
آنتی دوت ها،شلات کننده ها و آنتاگونیست ها
   
شرکت های تامین کننده این دارو در کشور
   

 

   موارد مصرف
 

این دارو در درمان مسمو میت با آرسنیک ، آنتیموان، بیسموت، طلا و جیوه مصرف می شود. این دارو همراه EDTA در درمان مسمومیت حاد با سرب نیز استفاده می گردد. همچنین دردرمان مسمومیت حاد با جیوه در صورتی که درمان طی 1-2ساعت بعد از مسمومیت شروع شود، موثر است.

 

 

   مکانیسم اثر
دیمرکاپرول به واسطه اتصال به آرسنیک، طلا، سرب و جیوه می تواند دفع آنها را سرعت ببخشد . بد لیل تمایل آرسینک به دیمر کاپرول ، با مصرف این دارو از وقفه در کار آنزیم های دارای گروه سو لفیدریل ، جلو گیری می شود. دیمرکاپرول ممکن است آنزیم های مهار شده توسط آرسنیک را نیز دوباره فعال کند . 

 

  فارماکوکينتيک
بالاترین غلظت پلاسمایی ، دیمر کاپرول نیم تا یک ساعت بعد از تریق ، عضلانی آن حاصل می شود. نیمه عمرآن کوتاه است و حداکثر طی 4 ساعت متابو لیزه و دفع می گردد. 

 

   موارد منع مصرف
 

1- در بی کفایتی کبدی، به استثنای یرقان ناشی از آرسنیک، نباید مصرف شود.
2- در بی کفایتی کلیه (مگر در شرایط خاص که در آنصورت دارو با احتیاط کامل مصرف گردد.) نباید مصرف گردد.
3- در مسمومیت با آهن، کادمیوم و سلنیوم نباید مصرف گردد زیرا کمپلکس دارو و فلز از خود به تنهایی، به ویژه برای کلیه ها سمی تر است.
4- در مسمومیت با تر کیبات جیوه آلی که اتصال آن به دی مرکاپرول باعث افزایش جذب مغزی می گردد.

 

 

   هشدارها
1- در طول درمان مزمن تب (واکنشی که ظا هراً مخصوص اطفال است ) ممکن است در 30 در صد از اطفال بروز کند .
2- در افراد مبتلا به کمبود G6PD با احتیاط مصرف شود.
3- در افراد مسن ، دوران بارداری و شیر دهی و افزایش فشار خون با احتیاط مصرف شود.
4- این دارو در افرادی که به بادام زمینی و یا محصولات ان حساسیت دارند نباید مصرف شود. 

 

   عوارض جانبي
بالا رفتن فشار خون همراه با تاکیکاردی که به مقدار مصرف دارو بستگی دارد از عوارض شایع این دارو است . از عوارض دیگر می توان تهوع و استفراغ ، سر درد و احساس سوزش در لب ها ، دهان و گلو، اسپاسم پلکها، ترشح بینی ودهان ، احساس تنگی گلو وسینه ، درد شکم ، درد و آبسه در محل تزریق، اضطراب، ضعف وبیقراری را نام برد. 

 

   تداخل دارویی
این دارو با فراورده های حاوی آهن در صورتی که به طور همزمان مصرف گرد ند، تداخل دارد. 

 

   نکات قابل توصيه
در طول درمان با این دارو باید ادرار را قلیایی نگه داشت ، زیرا کمپلکس دیمر کاپرول و فلز به راحتی در محیط اسیدی شکسته می شود . ادرار قلیایی، کلیه ها را در مقابل اثرات سمی فلز حفظ می کند. 

 

   مقدار مصرف
تزریق دیمر کاپرول باید به صورت عمیق و عضلانی باشد و درمان هر چه سریعتر با سایر درمان ها و یا بدون آنها آغاز می گردد. در مسمومیت خفیف با آرسنیک و طلا، ابتداmg/kg2/5 چهار بار در روز تزریق می شود و سپس در مان با همین مقدار در روز سوم ، دوبار در روز تا 10 روز، ادامه می یابد. در درمان آنسفالوپاتی حاد ناشی از سرب، ابتدا 4mg/kg به تنهایی تزریق می شود و بعد در مان با همین مقدار همراه با کلسیم ادتات دی سدیم هر چهار ساعت، ادامه می یابد. در مسمومیت های با شدت کمتر ، مقدار 3mg/kg تجویز می گردد. 

 

   اشکال دارویی
Injection:300mg/ml.