بولوگنس با جثه ای کوچک و پاهای کوتاه که سرتاسر بدنش با موهای کاملاً سفید ، پر پرشت و بلند پوشیده شده است. طول و عرض بدن حیوان تقریباً مساوی است. جمجمه متوسط ، بینی سیاه رنگ ، دندانها سفید و مرتب ، چشمها به اندازه متوسط و کاملاً در قسمت جلو سر حیوان قرار گرفته است. گوشها در بالای سر و آویزان هستندو پاها کاملاً توسط مو پوشیده شده است. رنگ قابل قبول در این نژاد سفید خالص است بدون لک.
 آشنایی با نژاد سگ بولوگنس Bolognese

خلق و خو

بسیار جدی ، رام و سر به راه. اصولاً آرام و متکی به صاحبش است. بولوگنس خجالتی تر از پسر عمویش بیشن فریزای Bichon Frise)) او عاشق همراه بودن با صاحبش و مردم است. با نشاط و سرزنده ، بازیگوش و شاد. بیرون از خانه شلوغ و بی نظم است. اما در خانه همه جا مانند سایه صاحبش را دنبال می کند. می گویند زمانی که با بی توجهی صاحبش روبرو شود و کس با او بازی نکند و یا نادیده گرفته شود با سگواری زوزه سر می دهد!. با غریبه ها خیلی سریع خو می گیرد اما گاهی برخی ترسو و کمرو می شوند ف بنابراین بهتر است که از تولگی با غریبه و صداهای بلند شنا شود. با سایر حیوانات رابطه خوبی دارد. اموزش پذیر است. برای کودکان کم سن و سال پیشنهاد نمی شود.

وزن و ارتفاع

وزن در نرها و ماده ها: (4-2.5) ک.گ

ارتفاع در نرها: (30-27) س.م ، دز ماده ها: (28-25) س.م

مشکلات سلامتی

مشکل و بیماری خاصی ندارد.

شرایط نگهداری

برای نگهداری در آپارتمان مناسب است و نیازی به حیاط برای نگهداری ندارد.

فعالیت بدنی

این سگهای کوچک معمولاً نیاز بدنی خاص ندارند و خودشان بخوبی از عهده این کار بر می آیند ، اما به هر حال پیاده روی از کارهای ضروری است.

طول عمر

حدود 14 سال.

آراستن

پوشش آنها به برس کشیدن و آراستن فصلی نیاز دارد. ریزش مو در این نژاد بسیار کم است.

تعداد توله ها

6 و 7 قلاده نیز گزارش شده اما معمولاً 3 قلاده است.

تاریخچه

اصولاً موطن او را نمی توان بخوبی از مالتیز ها (Maltese) جدا نمود زیرا که نام این نژاد همزمان با مالتیزها در کتب تاریخی 384-322 قبل از میلاد آمده است. اما اوج شهرت این نژاد زمانی بود که یک جفت از انها را به عنوان هدیه در سال 1556 به فیلیپ دوم پادشاه اسپانیا اهدا نمودند. این نژاد به هاوانیز (Havanese) و بیشن فریزای (Bichon Frise) بسیار نزدیک است.

گروه

سگهای عروسکی.