بول ماستیف نژادی است با جثه بزرگ ، هیکلی درشت ، عضلانی و قدرتمند. عضلات قفسه سینه عریض ، فرورفته و دارای ماهیچه های بزرگ هستند و در مقایسه با رنگ پوشش سایر قسمتهای بدن تیره تر می باشند. پیشانی صاف و در بخش اتصال به پوزه دارای شیب ملایمی است. بینی سیاه و حفره های عریض دارد. دندانها در یک ردیف و گاهاً ردیف پایین عقبتر قرار دارد. چشمها در اندازه متوسط و به رنگ فندقی تیره اند. گوشها به شکل V کمی برافراشته و در امتداد صورت سگ ظاهری گرد به جمجمه داده است. دم قدرتمند ، برافراشته در قسمت اتصال به بدن پهن تر بصورت صاف است. پوشش خارجی کوتاه ، متراکم و ضخیم در رنگهای ببری ، نخودی ، قرمز ، مشکی و معمولاً با پوزه مشکی رنگ یافت می شود.
 نژاد سگ بول ماستیف Bullmastiff

خلق و خو

بول ماستیف نگهبانی است هوشیار جان سپار ، همراه با خصوصیات رفتاری ایده آل ، مهربان و مطیع واقعاً نترس و شجاع در صورتی که تحریک و یا خشمگین شود. گرچه روحیه خیلی مهاجمی ندارد اما در صورت برخورد با فرد غریبه به او حمله و همزمان وی را به زمین می کوبد و ثابت نگه خواهد داشت. با کودکان میانه خوبی دارد. هشیار ، میانه رو ، آرام و با وفا. این نژاد به یک صاحب رهبر و فرمانده نیاز دارد تا از وی اطاعت کند. بول ماستیف بسیار قدرتمند است و به یک صاحب قدرتمند نیاز دارد تا به او بفهماند رئیس کیست؟ شخصی که بتواند قوانین و باید و نبایدها را به خوبی به وی بفهماند. زمانی که او را بیرون می برید نباید اجازه بدهید که قلاده را بکشد . همیشه باید بعد از صاحبش از درب خارج و برای حفظ احترام به او در پشت و یا کنار شخص حرکت کند تا قوانین گروه رعایت شود. این مهمترین قانونی است که سگ طبق غریزه اش باید به رئیس خود احترام بگذارد. بهتر است آموزشها و قوانین از سنین تولگی برای سگ آموزش داده شود. بسته به آموزش صاحبش می تواند با سایر حیوانات به خوبی کنار آید. در مقایسه با ماستیف رفتار حکم فرما تری دارد. ریزش آب دهان و خرخر کردن در تنفس در این نژاد مشاهده می شود. توله ها ممکن است به نظر رسند. این نژاد به لحن صدا بسیار حساس است و به شخصی نیاز دارد که با لحن محکم اما نه بصورت خشن با وی برخورد نماید. به صاحبی نیاز دارد که قدرت قدرت او را مهار کند. افراد آرام تاثیر پذیر و آنان که روحیه ملایمی دارند در کنترل نمودن این نژاد به مشکل برخورد خواهند نمود. در برخورد بار غریبه ها و سایر سگها رفتاری تهاجمی دارد مگر آنکه از تولگی به خوبی اجتماعی شود.

وزن و ارتفاع

وزن در نرها: 60-50 کیلوگرم . وزن در ماده ها: 56-45 کیلوگرم

ارتفاع در نرها: 69-63 سانتیمتر در ماده ها: 61-66 سانتیمتر

 نژاد سگ بول ماستیف Bullmastiff

مشکلات سلامتی

مشکل در مفصل پا (Hip Dysplasia) ، سرطان ، تومور ، مشکلات پلک چشم ، جوش بر روی لبها ، پیشنهاد می وشد در ازای یک وعده غذای زیاد در طول روز 2 الی 3 مرتبه غذا با حجم کم به او داده شود. این نژاد استعداد خوبی در فربه شدن دارد. اگر به او غذای اضافه داده شود.

شرایط نگهداری

اگر در حد کافی فعالیت بدنی داشته باشد می تواند داخل آپارتمان زندگی کند. معمولاً در داخل منزل آرام است و یک حیاط کوچک برایش کافی خواهد بود. دمای زیاد و حرارت را نمی تواند تحمل کند.

فعالیت بدنی

بول ماستیف به پیاده روی روزانه نیاز دارد تا از این طریق علاوه بر نیازهای فیزیکی خود از حس غریزی خود که کوچ کردن بوده است ، پیروی نماید. معمولاً سگهایی که به پیاده روی نمی روند دچار ناهنجاریهای رفتاری می شوند. به خاطر داشته باشید که در ذهن او رئیس و فرمانده پیشاپیش وی حرکت می کند و این رئیس باید انسان باشد نه سگ. از هر ورودی که عبور می نماید همیشه باید بعد از شما وارد شود.

طول عمر

زیر 10 سال.

آراستن

آراستن پوشش کوتاه ، صاف و ضخیم بول ماستیف بسیار آسان است. برس کشیدن به طور منظم و شستشو فقط در مواقع ضروری پیشنهاد می شود. ریزش مو در این نژاد کم است و همیشه باید به خاطر داشته باشید که پاهای آنان وزن زیادی را تحمل می کند بنابراین ناخنهایشان باید مرتباً کوتاه شوند.

تعداد توله ها

4 تا 13 توله. بطور متوسط 8 قلاده

تاریخچه

در پرورش بول ماستیف 60% ماستیف و 40% از نژاد بولداگ بهره گرفته است. موطن او کشور انگلستان می باشد. نژاد ماستیف بولداگ در حدود سال 1795 به ثبت رسید. و در سال 1924 داوری در مورد این نژاد آغاز گردید. سه نسل پرورش بول ماستیف به طول انجامید تا این سگ به عنوان یک نژاد خالص به ثبت برسد. از این نژاد جهت حفاظت از حیوانات شکار شده استفاده می شد وگرچه بسیار درنده و تندخوست به وی آموختند در زمان مقابله با دزد او را گاز نگیرد و تنها محدودش نماید. هنگامی که دیگر نیاز به حفاظت از شکارها نبود ، رنگ ببری که برای استفاده در هنگام شب بسیار مناسب بود جای خود را به نخودی روش داد. به عنوان نگهبانی سگ ارتش و پلیس بسیار کارآمد است. در جنوب آفریقا به عنوان دیدبان از این نژاد بهره می گیرند امروزه ، بول ماستیف یک سگ خانگی مورد اعتماد است. از زندگی در کنار خانواده لذت می برد. البته در مقابل صاحبی جسور و فرمانده.

گروه

سگهای کاری.