كرلي كتد رتريور سگي است بزرگ جثه ، سرسخت با پوشش خارجي موجدار. پوشش خارجي ضخيم مشكي و يا جگري رنگ آن همراه با فرهاي ريز موجب حفاظت پوست حيوان در برابر خارها و آبهاي يخ زده و سرد مي شود. حتي اين موهاي فر موجدار تمامي سر ، گردن ، دم و گوشهاي حيوان را نيز پوشانده است. تنها صورت ، جلوي پاها و زانو داراي موهاي صاف مي باشد. طول بدن بيشتر از ارتفاع ، ستون فقرات صاف و دست و پاها عضلاني مي باشند. رنگ بيني در سگهاي مشكي سياه رنگ و در سگهاي قهوه اي رنگ جگري مي باشد. دندانها منظم روي يكديگر قرار مي گيرند. گوشها كوچك و آويزان ، چشمها مشكي و يا فندقي رنگ و دم بلند و صاف مي باشد.
 نژاد کرلی کتد رتریور Curly Coated Retriever

خلق و خو

باوفا ، مشتاق براي خشنود نمودن صاحبش ،‌مقرور و با اعتماد بنفس است. بسيار باهوش و با استعداد براي يادگيري. شيطان و حساس. اين نژاد براي همه كس توصيه نمي شود ، چراكه از سنين پايين به آموزشهاي جدي ، آرام و سرسختانه يك مربي خوب نيازمند است. پرمحبت و بسيار خوب با كودكان. بايد از تولگي بخوبي اجتماعي شود و به ساير حيوانات عادت كند. مي تواند ديدبان و محافظ بسيار خوبي براي اعضاي خانواده باشد. عاشق شنا كردن است و همراه بسيار خوبي براي افرادي كه به ورزش و فعاليت هاي بدني خارج از منزل علاقه دارند. بلوغ كامل اين سگ در حدود 3 سالگي رخ مي دهد.

وزن و ارتفاع

وزن در نرها و ماده ها: (36-29) ك.گ

ارتفاع در نرها و ماده ها: (69-63) س.م

 نژاد کرلی کتد رتریور Curly Coated Retriever

مشکلات سلامتی

معمولاً مشكلات كفل ،‌آب مرواريد و مشكلات چشم از بيماريهاي قابل ذكر مي باشد.سگهای بسیار سالمی هستند.

شرایط نگهداری

بسيار پر انرژي ، خستگي ناپذير و عاشق شنا. براي نگهداري در آپارتمان توصيه نمي شود و به حداقل يك حياط بزرگ نياز دارد. اما اصولاً در داخل خانه آرام است. به بودن در كنار اعضاي خانواده علاقه مند است و نبايد او را تمام طول روز در حياط رها كرد.

فعالیت بدنی

كرلي كتد سگي است پر انرژي كه به فعاليت بدني و فكري زيادي نياز دارد تا احساس شادي كند. بهتر است كه اين ورزش با شنا كردن و باز آوردن اشياء همراه باشد.

طول عمر

12-8 سال.در حدود 13سال.

آراستن

آراستن پوشش مضاعف موجدار اين نژاد آسان مي باشد. بعد از شست و شو نبايد برس و يا شانه كشيده شود. ريزش مو در اين نژاد متوسط است.

تاریخچه

يكي از قديمي ترين اعضاي خانواده رتريورها است. از قرن 18 ميلادي در انگلستان كه زادگاه اصليش مي باشد براي شكار پرورش مي يافته است. اجداد او را نژادهاي Close Curled English Waterdog ، Old Water Spaniel و Newfoundland‌ تشكيل مي دهد. شناگر بسيار خوبي است با فكي نرم براي باز آوردن اردك و بلدرچين شكار شده. در استراليا ، نيوزلند و خصوصاً آمريكا از شهرت بالايي برخوردار است. در سال 1924 در آمريكا و 1900 در انگلستان به شهرت رسيد.

گروه

سگهاي آميخته با تفنگ، سگهای ورزشی.