پوینتِر اولین نژادی است که به منظور شکار از آن استفاده شد. پوینتِزهای امروزی برای شکار با تفنگ کاملا تخصص یافته هستند. اندامهای حرکتی چابک ، قابل انعطاف و عضلانی با تمام هماهنگی های لازم و انرژی فراوان باعث سرعت ، مقاومت و توانایی این حیوان گردیده است. این سگ مناسب ترین نوع برای زنان و مردانی است که در دشتهای به جستجو می پردازند. گردن دراز ، خشک ، عضلانی و مختصر خمیده دارد. آرنج ها به خوبی بسمت پایین می آیند و با یکدیگر کاملا موازی هستند. دم در قائده کلفت وسنگین بسمت عقب نازک تر می شود. به رنگهای جگری ، لیمویی ، مشکی ، نارنجی ، توأم با رنگ سفید یافت می شود. در سگهای تیره بینی باید تیره و در رنگهای روشن ، بینی باید رنگ روشنی داشته باشد.

خلق و خو

خلق و خو و زیرکی آنرا به یک حیوان معاشرتی و اجتماعی چه در منزل و چه در محیط بیرون تبدیل کرده است. این سگ صبور است و در عین حال هیچ ترس و واهمه ای از انسان و سایر حیوانات ندارد. پر قدرت ، پر انرژی و وفادار است خلاصه یک دوست واقعی است! با کودکان رفتار مهربانی دارد. پوینتِر سگ استقلال طلبی است و اصولاً با حیوانات و سایر سگها کنار می آید.
 نژاد سگ انگلیش پوینتر English Pointer

وزن و ارتفاع

وزن در نرها: (20-30) ک.گ ، وزن در ماده ها: (20-30) ک.گ

ارتفاع در نرها: (55-62) س.م ، ارتفاع در ماده ها: (54-60) س.م

مشکلات سلامتی

مستعد برای مبتلا شدن به مشکلات لگن ، بیماریهای تیروئید و مشکلات پوستی است.

فعالیت بدنی

فعالیت بدنی زیاد برای این نژاد پر انرژی توصیه می شود. اگر می خواهید که پوینتِر را بعنوان سگ خود انتخاب کنید به میزان فعالیت بدنی و ورزش مورد نیاز آن در طول روز توجه داشته باشید. اگر پوینتِر فضا و زمان کافی برای جست و خیز نداشته باشد می تواند به سگی عصبی و غیر قابل کنترل تبدیل شود.

شرایط نگهداری

این نژاد بسیار فعال و پر جنب و جوش است و برای نگهداری در آپارتمان توصیه نمی شود.

طول عمر

حدود13-14سال.

آراستن

آراستن موهای کوتاه وصاف پوینتِر کار چندان سختی نیست. برس کردن روزانه و همچنین شست و شو در مواقع ضروری کافی می باشد. تمیز کردن سطح بدن آن با یک پارچه نمدار می تواند ایده آل باشد. پا و بین انگشتان آنرا خصوصاً بعد از جست و خیز و فعالیتهای روزانه بازدید و تمیز کنید. گوشها را بازدید و از تمیز و خشک بودن داخل آنها اطمینان حاصل کنید. ریزش مو در این نژاد متوسط می باشد.

تاریخچه

سالها عقیده بر این بود که نخستین پوینتِرهایی که در انگلستان نگهداری می شدند ، از اسپانیا و پرتقال آورده شده بودند اما این تئوری بطور کامل رد شد و به نظرمی رسد که پوینتِرها بطور همزمان به اسپانیا ، پرتقال ، اروپای شرقی و انگلستان راه یافتند. اما اینکه منشأ این نژاد از کجا بوده ، کسی نمی تواند اظهار نظر کند. قطعاً ایجاد English Pointer در بریتانیا و به احتمال زیاد در خود انگلستان بوده است بعدها نژاد Spaniel Pointer به انگلستان آورده شد اولین پوینتِرها که در سال 1650 میلادی در انگلستان به ثبت رسیدند.

گروه

سگهای امیخته با تفنگ – تازی.