جرمن اشپیتز (اشپیتز آلمانی)در انواع رنگها یافت می شود، رنگهای مشکی، قهوه ای، قهوه ای نارنجی، طوسی، سفید و چند رنگ به وفور یافت می شود. گوشها کوچک، مثلثی شکل، مقداری به هم نزدیک و برافراشته اند. طول پوشش خارجی سر در مقایسه با سایر بدن کوتاه تر است اما همچنان ضخیم می باشد. پاها کوچک و بین انگشتان مو دارد. چشمان درشت، دم حلقه زده بر پشت به سمت کنار بدن می افتد.

خلق و خو

خوشحال، هوشیار و دیدبانی خوب می باشد. آنها خیلی خوب می پرند و عاشق ایستادن بر روی پاهای عقبی شان هستند. مشتاق جلب توجه کردن و خوشنود نمودن صاحبانشان می باشند. از آنجا که ممکن است هنگام شنیدن زنگ درب و یا ورود افراد ناشناس چندین بار پارس کند بهتر است به خوبی از سنین تولگی آموزش دیده تا این عادت به همراه نداشته باشد. بسیار هوشیار، شجاع و سرگرم کننده اند. اگر آموزش نبینند تا انسان را به عنوان رئیس خود بپذیرند، گوش به فرمان وی نخواهد بود. این نژاد اگر از سوی صاحبش اجازه بیابد می تواند به سگی سلطه جو مبدل شود. اگر شما به این سگ نشان ندهید که تمامی انسانها از او برترند، خیلی با کودکان نخواهد بود. البته اگر کودکان نحوه برخورد با او را بدانند می توانند با هم رابطه خوبی برقرار نمایند. اگر از تولگی بخوبی اجتماعی نشود، نسبت به سایر حیوانات و سگها می تواند تندخو باشد. بهتر است برای اینکه شما را به عنوان رهبر و راهنما بپذیرد و همچنین انرژی فیزیکی و روانی اش را تخلیه کند، وی را به پیاده روی روزانه ببرید.
 نژاد سگ اشپیتز آلمانی German Spitz

وزن و ارتفاع

وزن مینیاتور در نرها و ماده ها: 4 تا 5 ک.گ | وزن استاندارد در نرها و ماده ها: 10.5 تا 11.5 ک.گ | وزن غول پیکر در نرها و ماده ها: 17.5 تا 18.5 ک.گ

ارتفاع مینیاتور در نرها و ماده ها: 25 تا 28 س.م  | ارتفاع استاندارد در نرها و ماده ها: 29 تا 36 س.م | ارتفاع غول پیکر در نرها و ماده ها: 40.5 تا 41.5 س.م

مشکلات سلامتی

ندارد
 نژاد سگ اشپیتز آلمانی German Spitz

شرایط نگهداری

برای زندگی در آپارتمان مناسب است. در داخل منزل فعال است و حتی یک حیاط کوچک برایش مناسب است.

فعالیت بدنی

نیاز به پیاده روی روزانه دارد. او با شادمانی صاحبش را در مسافت های کوتاه 1 مایلی و یا 20 مایلی همراهی خواهد نمود.

طول عمر

14 تا 15 سال
 نژاد سگ اشپیتز آلمانی German Spitz

آراستن

به برس کشیدن روزانه جهت جلوگیری از نمد شدن موها نیاز دارد. به یاد داشته باشید که از تولگی وی را به آراستن عادت دهید.

تاریخچه

اشپیتز آلمانی بصورت مستقیم از سگهای گله پر موی قطب شمال مانند ساموید نشعت گرفته است. گفته می شود توسط دزدان دریایی (Vkingplunderes) به اروپا راه یافته اند. از انواع متوسط و کوچکش به عنوان همراه و از نوع غول پیکرش برای کار در مزارع بهره برده می شد. جرمن اشپیتز برای اولین بار از منطقه پامرانیان آلمان در حدود 100 سال پیش به انگلستان راه یافت و جد پامرانیان امروزی را تشکیل داده است. این نژاد محبوب ملکه ویکتوریا بود و به همین دلیل گاهاً او را Victorian Pom می نامیدند. بعد از آن زمان نژاد پامرانیان با استانداردهای خاص خود شروع به پرورش یافتن نمود. اشپیتز آلمانی کوچک (سایز 5 تا 10 کیلوگرم) بسیار شبیه به نژاد پامرانیان می باشد، اما آنان دو نژاد متفاوتند. امروزه جرمن اشپیتز کمیاب و از شهرت و حتی در زادگاهش کم شده است.

گروه

سگهای قطبی