الکهاند نروژِی سگی است دلیر با جثه ای متوسط ،از سگهای گونه اشپیتز. سگی است قوی هیکل به شکل چهار گوش که دارای استقامت زیادی می باشد و می تواند چندین روز تمام وقت به شکار بپردازد. دارای پوشش دو لایه به رنگ خاکستری و خاکستری کمرنگ در زیر می باشد. پوزه ، گوشها و نوک دم مشکی رنگ می باشند. دارای سری پهن و سه گوش است. آرواره های او بسیار قوی هستند. چشمها قهوه ای تیره ، دوستانه و باهوش می باشند. دم در پشت حیوان پیچ خورده است. بدن نسبتاً کوتاهی دارد. دارای سینه عمیق و نسبتاً پهنی است. دستهای جلویی صاف و موازی یکدیگر هستند. دارای پنجه ای کوچک و کلفت می باشد. الکهاند مشکی نیز وجود دارد که بعنوان نژاد دیگری شناخته شده است. اما فقط مطالب کمی راجع به این نژاد در بیرون از اقامتگاهش ، نروژ آشکار شده است.

خلق و خو

الکهاند نروژی نترس است و رفتار دوستانه ای دارد. اما برخی از آنها ممکن است تا حدی با غریبه ها محتاط باشند. او با خانواده و دوستانی که می شناسد با اشتیاق رفتار می کند. آنها همراهانی قابل اطمینان ، پر انرژی و با کودکان گوش به زنگ هستند و می توانند سگهای نگهبان معقولی باشند. آنها تمیز و مطیع ، خونگرم و باوفا ، سرگرم کننده و حساس هستند. مانند سایر نژاد سگهای شمالی الکهاند نروژی مستقل است. او ممکن است تاحدی به طور پایدار به آموزش فرمانبرداری کردن احتیاج داشته باشد. بسیار مهم می باشد که با این سگ سفت و سخت رفتار شود اما به او مهربانی و عاطفه هم نشان دهید. باید با توله های این نژاد سفت و سخت با تربیت کردن ملایم رفتار کرد. با لطافت کافی این نژاد را تربیت کنید. شما با تنمیه کردن نامنسفانه می توانید او را برای مدت زمان طولانی ناراحت کنید. آنها برای نگه داشتن شکار پرورش داده شده اند. آنقدر پارس می کند تا شکارچی برسد. برخی از الکهاندهای نروژی به میزان بسیار زیادی پارس می کنند. آنها همچنین علاقه به پرسه زدن دارند. بهترین راه برای بستن سگهای سورتمه ، گذاشتن آنها بصورت جفت ( یک نر ، یک ماده) است . اگر هر دو با هم افسار شده باشند ، سگ نر گرایش بیشتری به جنگیدن پیدا می کند. همچنین آنها ممکن است که با هم جنس خود در یک خانه پرخاشگری کنند. در برخی از منابع آمده است که الکهاند نروژی معمولاً با سایر حیوانات رابطه خوبی دارد اما برخی دیگر می گویند که آنها غیر قابل اطمینان هستند و باید محتاط بود.
 سگ نروجین الکهاند Norwegian Elkhound

وزن و ارتفاع

وزن در نرها: (27-23) ک.گ ، در ماده ها: (25-18) ک.گ

ارتفاع در نرها: (53-48) ک.گ ، در ماده ها: (51-46) س.م

مشکلات سلامتی

رشد غیر عادی کفل ، اماس پوست. از دادن غذای زیاد به این نژاد خودداری کنید ، زیرا گرایش زیادی در فربه شدن دارند.

شرایط نگهداری

الکهاند نروژی برای نگهداری در آپارتمان مناسب می باشد به شرطی که به اندازه کافی فعالیت بدنی داشته باشد. بطور مساعد در خانه فعال است و یک محوطه آزاد بزرگ برای او عالی می باشد. الکهاندها آب و هوای خنک را ترجیح می دهند.

فعالیت بدنی

الکهاند نروژی سگی است بسیار پرانرژی. حداقل یک ساعت در روز احتیاج به فعالیت بدنی دارد. او علاقه زیادی به دویدن درکنار دوچرخه شما دارد اما به یاد داشته باشید که این نژاد به پرسه زدن علاقه دارد. اگر به مشامش بوی قابل توجهی بخورد ممکن است به شما ، درحالی که دارید او را صدا می زنید بی توجهی کند.

طول عمر

حدود 15-12 سال.

آراستن

آراستن پوشش زمخت ، سخت و ضد آب او آسان می باشد. او باید مرتباً برس کشیده شود. احتیاج به مراقبت بیشتری در فصول ریزش مو دارد. وقتی سگ ریزش مو دارد موهای مرده تبدیل به موهای جدید می شوند. موهای مرده باید با پرزگیر ، برس یا شانه چوبی که دارای دو ردیف ، دندانه های آهنی است از روی بدن سگ گرفته شوند. فقط در مواقع ضروری حمام شود زیرا باعث می شود چربی طبیعی پوست آنها از بین برود ، درست مانند دیگر سگهای شمالی. موی بدن آنها مانند دیگر سگها بو نمی دهد. پوشش آنها در مقابل آب و خاک مقاوم است. در فصلهای ریزش مو این نژاد ریزش موی زیادی دارد.

تاریخچه

الکهاند نروژی یکی از نژادهای باستانی می باشد که قدمت او به هزاران سال می رسد. این نژاد از زمانی که انسانها با سنگ انداز شکار می کردند کنار آنها بوده است. اسکلتی شبیه به الکهاند نروژِی امروزی متعلق به 4000 تا 5000 سال قبل از میلاد مسیح یافت شده است. در تاریخ آمده است از این نژاد در اسکاندیناوی بعنوان شکارچی گوزن شمالی در مسابقات بزرگ استفاده می شده است. این سگ می تواند بوی شکار را از کیلومترها دورتر تشخیص دهد. او شکار را پیدا کرده و با پارس کردن جلب توجه شکارچی را به شکار جلب می کند ، سپس تا زمانی که شکارچی برای کشتن شکار بیاید او را نگه می دارد. قرنها است که الکهاند با موفقیت به شکار گربه وحشی (lynx) ، شیر کوهی ، خرس ، گرگ ، گوزن شمالی و حتی خرگوش پرداخته است. او همچنین سگ سورتمه خوبی است. در سال 1923 کلاب الکهاند ساخته شد و این نژاد به رسمیت توسطBritish Kennel Club شناخته شد. انجمن الکهاند نروژی در آمریکا توسط AKC در سال 1930 شناخته شد. برخی از استعدادهای الکهاند عبارتند از: شکار ، ردیابی ، تشکیل گروه های بزگ ، نگهبانی ، دیدبانی ، سورتمه راندن و چالاکی.

گروه

سگهای شمالی.

سگهای شکاری.