شیبا اینو سگی کوچک جثه و جمع و جور است. سر در تناسب مناسبی با بدن قرار دارد. لبها و بینی مشکی رنگی دارد، دندانهای منظم همانند قیچی روی یکدیگر قرار دارند. چشمها عمیق و مثلثی شکل و به رنگ تیره می باشد. چشمها معمولا سیاه رنگ هستند. گوشها مثلث شکل و نسبت به سایر اعضای بدن کوچک می باشد. پاهای جلو صاف هستند و ناخن ها ممکن است با جراحی بیرون کشیده شوند. دم حلقوی و بر پشت حمل می شود و در ابتدا ضخیم می باشد. پوشش خارجی دولایه دارد که لایه زیرین نرم و ضخیم و لایه خارجی صاف. در رنگهای پرتقالی، سفید، قرمز، مشکی – بلوطی یافت می شود. سفیدی در نوک پاها و دم قابل قبول است. معمولاً دارای مارک هایی در قسمت ابروها، گونه، چانه و سینه می باشد.

خلق و خو

شیبااینو سگی هوشیار، با اعتماد به نفس و شجاع است. دوست داشتنی، مهربان و آموزش پذیر است. سگهای تمیزی هستند و بسیار کم پاس می کنند و همیشه در کنار و نزدیکی صاحبش می ماند. بازیگوش و سرزنده، با استقامت و پر سرعت است. یک شیااینوی اجتماعی شده با کودکان، گربه ها و سایر سگها رابطه خوبی دارد. این نژاد را باید از سنین پایین اجتماعی نمود و کاملا او را متوجه نمود که آلفا (رئیس) کیست. ذاتاً از آن به عنوان سگهای شکاری بهره گرفته می شد. نباید شیبااینو را در مکانی با حیوانات کوچک تنها رها کرد (خرگوش، خوکچه هندی و پرندگان کوچک). همیشه در بیرون از منزل از قلاده استفاده کنید چراکه این نژاد به دویدن و تعقیب و گریز علاقه مند است.

وزن و ارتفاع

وزن در نرها (11-8) ک.گ – وزن در ماده ها (9-6.5) ک.گ

 ارتفاع در نرها (41-36) س.م – ارتفاع در ماده ها (38-33) س.م
 نژاد سگ شیبا اینو Shiba Inu

مشکلات سلامتی

دیسپلازی پا، مشکلات زانو

شرایط نگهداری

برای زندگی آپارتمانی مناسب است، داخل خانه فعال بوده و داشتن یک حیاط متوسط می تواند بهترین حالت برای او باشد. پوشش خارجی ضد آب شیبااینو محافظ آن در شرایط آب و هوای گرم و سرد می باشد. بنابر این این نژاد می تواند در تمامی فصول در محیط بیرون زندگی نماید. به هر حال وی خود را عضوی از خانواده می داند و تنها بودن به مدت طولانی را نمی پسندد. این نژاد بسیار شادتر در کنار خانواده ها و داخل خانه زندگی خواهد نمود.

فعالیت بدنی

شیبااینو سگی بسیار انعطاف پذیری است که خود را با شرایط شما وفق می دهد. به پیاده روی روزانه علاقه دارد. سگ فعالی است و سالم تر و خوشحال تر در صورت داشتن فعالیت روزانه زندگی می کند. این نژاد می تواند برای ساعات طولانی پیاده روی نماید.

طول عمر

حدود 12 تا 15 سال
 نژاد سگ شیبا اینو Shiba Inu

آراستن

شیبااینو نژادی است تمیز با پوشش کوتاه که آراستن آن بسیار آسان است. توسط یک برس محکم موهای مرده را هر روز جدا کنید. تنها در مواقع بسیار ضروری حمام شود چراکه حمام و شستشو طبیعت ضد آب بودن پوشش او را از بین می برد. ریزش موی فصلی دارد.

تاریخچه

شیبااینو کوچک ترین نژاد از سگهای اصیل ژاپنی است که شامل این نژادها می باشد: Kailnu، Kishinu، shikokoinu، Tosainu، Akitainuبه دلیل جثه کوچکش جهت شکار جانداران کوچک و پرندگان آموزش می دید. معنای شیبا در زبان ژاپنی “کوچک” و اینو “سگ” می باشد. بعد از جنگ جهانی تلاشهای متعددی برای حفظ تعداد این نژاد انجام گرفت. امروزه شیبااینو از نژادهای معروف و محبوب در ژاپن است و تعداد آن در آمریکا نیز رو به افزایش است. در سال 1992 در AKC به ثبت رسیده. در این أمور قابل استفاده است: شکار، دیدبان، نگهبان و سگ همراه

گروه

سگهای غیر ورزشی – سگهای قطبی