ویتن تریر از انواع تریرهای سایز متوسط می باشد. از قدرت بدنی زیادی برخوردار است. گوشها “B” شکل و آویزان ، دنداهنها منظم ، بینی بزگ و سیاه ، چشمها بادامی شکل به رنگ قهوه ای تیره یا عسلی است. اگر چشمها زرد کمرنگ باشند نشانه نا خالصی است. ستون فقرات کاملاً صاف پاهای جلو صاف و دارای پنجه و زیر پاهای سیاه و تیره می باشد. توله ها به رنگ مشکی متولد می شوند و با گذشت زمان رنگ روشن تری پیدا می کنند. در دو شسالگی رنگ دائم پدیدار می شود.

خلق و خو

ویتن تریر نژادی است قدرتمند ، باهوش ، خوشحال و مشتاق. تریری بازیگوش با برخوردی دوستانه. دیدبان خوبی است و ورود هر غریبه را با پارس کردن خبر می دهد. معمولاً با کودکان و سایر سگها رفتار خوبی دارد (در صورتی که در تولگی بخوبی اجتماعی شود) به هیچ عنوان با گربه ها خو نمی گیرد و باید همیشه از آنها دور باشد. دارای خصلت یک توله است که در تمام تول عمر در آن باقی می ماند. رفتار زود جوش شیرین و با اعتماد بنفس ، او را تبدیل به یک حیوان دوستداشتنی کرده است. بسیار باهوش است و خیلی زود آنچه را که از او بخواهید فرا می گیرد. بی دلیل پارس نمی کند. گرچه مانند سایر تریرها حالت عصبی ندارد اما ممکن است نرها نسبت به هم حالت تهاجمی پیدا کنند. گرچه در ایالت متحده آمریکا طرفداران بسیاری دارد اما هنوز هم جزو نژادهای کمیاب می باشد.

وزن و ارتفاع

وزن در نرها 20-16 ک.گ در ماده ها 18-14 ک.گ

ارتفاع در نرها 51-46 س.م در ماده ها 48-43 س.م
 سگ سافت کوتد ویتن Soft Coated Wheaten

مشکلات سلامتی

بیماری دفع پروتئین و آلرژی نسبت به گزش حشرات قابل ذکر می باشد.

شرایط نگهداری

برای نگهداری در آپارتمان مناسب می باشد. داخل خانه پر جنب و جوش است و یک حیاط کوچک مکان مناسبی را برایش فراهم می آورد. تحمل گرما را ندارد.

فعالیت بدنی

ویتن تریر از هر نوع ورزش و فعالیت لذت می برد.
 سگ سافت کوتد ویتن Soft Coated Wheaten

طول عمر

15-13 سال.

آراستن

در هنگام آراستن ویتن تریر نکته مهم این است که با شانه زدن ظاهر طبیعی موهای آنرا بهم ریخته و وز کرده نسازیم. بنابراین شانه زدن برای موهای این نژاد پیشنهاد نمی شود. در عوض برس کشیدن موهایش را درخشنده و زیبا می سازد. گوشه چشمها و داخل گوشها باید مرتباً تمیز گردد. شستشو و استفاده از شامپو خشک تنها در مواقع ضروری پیشنهاد می شود. ریزش موی فصلی ندارد و اگر بموقع برس کشیده شود ریزش موی بسیار ناچیز دارد. برای افرادی که نسبت به موی سگ آلرژی دارد توصیه می شود.

تاریخچه

از ویتن تریر بعنوان سگ مزرعه ، برای چوپانی و شکار جوندگان کوچک درایرلند استفاده می شده است. موطن او ایرلند است. این نژاد در سال 1933 به ثبت رسید و برای اولین بار در سال 1946 به آمریکا صادر شد.

گروه

تریرها