وایمارینر دارای موهای کوتاه نرم و براق به رنگ خاکستری ، جثه بزرگ ، عضلانی و ورزش کار می باشد. رنگ پوشش ناحیه سر و گوشها نسبت به سایر قسمتهای بدن روشن تر است. چشمها برنگ کهربایی ، خاکستری – آبی یا خاکستری و بسیار تیز بین می باشد. بینی خاکستری عضلات قدرتمند ، گوشها آوزیان و دم در سگ بالغ دو ساله حدود 4 سانتیمتر است. پنجه های بسیار مناسبی جهت شنا کردن دارد.

خلق و خو

خوشحال ، دوستداشتنی و شاداب. پر احساس و سرکش. باهوش و بی انضباط که می تواند گاهی اوقات سگی لجباز شود. باید از تولگی تحت آموزشهای جدی و منظم قرار گیرد. استعداد زیادی در یادگیری دارد. نسبت به غریبه ها و سایر سگها تند خو است. باید در تولگی اجتماعی شود. در دفاع از قلمروش جدی است. بسیار شجاع و باوفاع. با حیوانات کوچک میانه خوبی ندارد. به هیچ عنوان سگ چوپان و مزرعه نخواهد بود. وایمارینر باید در منزل و در کنار خانواده زندگی کند. عاشق توجه است و اگر او را تنها رها کنید خیلی زود به موجودی نا آرام و عصبی تبدیل می شود. یک مدافع است و معمولاً رفتار مهربانی با کودکان دارد. البته برای کوکان کمسال پیشنهاد نمی شود. بسیار پر انرژی است و الگر بخوبی آموزش نبیند بر روی مبلمان و وسایل می پرد و جست و خیز می کند و ممکن است حتی تصادفاً به کودکان آسیب برساند. نباید هرگز آنها را تنبیه بدنی کرد زیرا به محض آنکه چیزی آنها را بترساند همیشه از آن دوری خواهند کرد. این نژاد به پارس کردن علاقه دارد و دارای حس بویایی فوق العاده ای است ، خستگی ناپذیر است و برای شکار هر نوع موجودی مناسب می باشد.

وزن و ارتفاع

ورن در نرها 69-61 ک.گ درماده ها 63-56 ک.گ

ارتفاع در نرها 35-32 س.م در ماده ها 29-23 س.م
 نژاد سگ وایمارینر Weimaraner

مشکلات سلامتی

به دلیل بیماری نفخ بهتر است تا غذای آنها را در دو یا سه وعده در اختیارشان قرار داد ، مشکلات مفصل و تومور قابل ذکر است. با این وجود اصولاً نژاد سر سخت و سالمی است.

شرایط نگهداری

برای نگهداری در آپارتمان مناسب می باشد به شرط آنکه در طول روز به حد کافی فعالیت بدنی داشته باشد. در داخل خانه آرام است و یک حیاط بزرگ مکان مناسبی برایش خواهد بود.

فعالیت بدنی

اینها سگهای کاری قدرتمندی هستند با استقامت بالا. به دویدن آزادانه و فعالیت بدنی منظم نیاز دارند. بعد از غذا خوردن آنها را به ورزش کردن وادار نکنید.
 نژاد سگ وایمارینر Weimaraner

طول عمر

حدود 12-10 سال.

آراستن

پوشش خارجی نرم و صاف آن برای آراستن ساده است. برس کشیدن منظم و استفاده از شامپو خشک هرازگاهی پیشنهاد می شود. تمیز کردن سطح پوست با پارچه نمدارآنرا زیبا و درخشان می نماید. ناخنها باید کوتاه شود. ریزش مو در این نژاد متوسط می باشد.

تاریخچه

قدمت این نژاد بسیار طولانی است و حتی حضور وایمارینر را می توان در دهه 1600 در نقاشیهای ونگک یافت. هنوز هم اختلاف نظرهای زیادی در مورد منشأ و اجداد این نژاد وجود دارد. برخی معتقدند که اجداد وایمارینر را ژرمنها و برخی دیگر بر این اعتقادن که اجداد او را پوینتر انگلیسی با نوعی پوینتر زرد رنگ تشکیل می دهد. همانند پوینتر ذاتاً یک شکارچی است. اما بعنوان ناجی و راهنمای نابینایان و حتی سگ پلیس در آلمان و انگلستان ایفای نقش نموده است. در سال 1929 برای اولین بار به آمریکا وارد شد. از وایمارینر در سیرک وصحنه های نمایش نیز استفاده می شود.

گروه

سگهای آمیخته با تفنگ.

سگهای ورزشی.