در مورد اسب های شگفت انگیز نژاد آپالوسا چقدر اطلاعات دارید؟ در دنیای اسب می توانید اطلاعاتتان را در مورد این نژاد بالا ببرید. اسب آپالوسا که به اسب سرخپوستی هم معروف است حاصل پرورش انتخابی است که توسط سرخپوست های Nez Perce ایداهو در شمال شرقی اورگان و جنوب شرقی واشنگتن بوده است.

آنها اساس این نژاد را اسب های اسپانیایی قرار دادند.

کلمه “آپالوسا” از نام رودخانه ای به نام “پالوس” گرفته شد که در این ناحیه جریان دارد. در ژورنال لویس و کلارک از سفرهای سال 1806 آنها از این اسب های خالدار یاد شده است.

پس از اینکه ارتش سواره نظام ایالات متحده، سرخپوستان را تا کوه های بیرپا در مونتانا دنبال کرد و آنها را قتل عام نمود، این نژاد اسب تقریبا از بین رفت. در سال 1938، گروهی از حامیان اسب در مسکو، ایداهو، یک مرکز ثبت نژاد اسب آپالوسا تشکیل دادند و برای نجات و حفظ این نژاد تلاش کردند. این نژاد در حال حاضر سومین نژاد پرجمعیت اسب در جهان است.

شاید منحصربفرد ترین ویژگی اسب های آپالوسا، خالدار بودن آنهاست که در شکل های مختلف دیده می شود. حتما شما خواننده دنیای اسب هماسب های خالدار را دیده اید. معمول ترین الگوی خال های بدن اسب آپالوسا، رنگ تیره کل بدن با خال های روشن (دانه برفی) و یا رنگ رشن کل بدن با خال های تیره (پلنگی) است.

معرفی اسب نژاد آپالوسا

اسب خالدار به شکل های دیگری نیز دیده می شود، از جمله بدن برفکی با لکه های سفید، رنگ سفید مرمری که کل بدن اسب را پوشانده، و یا لکه سفید بزرگی روی کپل اسب که معمولا خال های تیره رنگ هم روی آن وجود دارد. سم اسب آپالوسا عموما راه های سیاه یا سفید دارد.

نژاد آپالوسا امروزه به واسطه ترکیب آن با اسب های کوارتر دارای انواعی است. بسیاری از آپالوساها یال و دم کم پشت دارند، و بعضی افراد معتقدند چشم اسب های آپالوسا حالتی انسان گونه به آنها می دهد.
قد اسب آپالوسا بین 14.3 تا 15.4 وجب است.

از جمله ویژگی های شناخته شده اسب آپالوسا، طبیعت آرام آن است. این اسب ها را می توان برای اهداف مختلف استفاده کرد؛ در پرش قدرتمندند و در رویدادهای وسترن و سه روزه قابلیت بالایی نشان داده اند. آپالوسا برای پیمودن مسیرهای طولانی نیز کاملا مناسب است.