به دلایل متعددی استفاده از غذاهای پر پروتئین برای سگ ها به ویژه در دوران تولگی و در دوران بهبود بعد از بیماری توصیه می گردد . سگ هایی که بسیار اکتیو هستند می توانند از غذاهای پر پروتئین استفاده کنند . از آنجایی که توله ها در حال رشد می باشند باید میزان پروتئین موجود در غذای آن ها نسبت به پروتئین غذای سگ های بالغ بیشتر باشد .
نیازهای پروتئینی توله ها
سگ ها به میزان معینی از پروتئین که به صورت های مختلف مانند گوشت و یا دیگر غذاهای آن ها وجود دارد احتیاج دارند . درصد مورد نیاز پروتئین در رژیم روزانه سگ ها به موارد مختلفی مانند سن , میزان انرژی و شرایط سلامتی سگ بستگی دارد.
به طور میانگین باید 28 % رژیم روزانه توله ها از پروتئین تشکیل شده باشد . اما این میزان با توجه به نژاد توله نیز متغیر است . اگرچه پروتئین بین 23 تا 30 % برای رژیم روزانه توله ها کاملا مناسب و کافی می باشد.
شما باید به میزان لیبل پروتئین درج شده بروی محصولاتی مانند غذاهای سگ که توسط کارخانه ها در هنگام تولید درج شده است توجه کنید . در دوران تولید 10 % پروتئین موجود در محصول قابلیت از بین رفتن را دارا می باشد . بنابراین اگر شما عدد 25 % پروتئین را بروی محصول می خوانید باید توجه کنید که ممکن است پروتئین واقعی محصول در هنگام مصرف 22 % باشد .
میزان پروتئین مورد نیاز برای سگ های بالغ 18 % رژیم روزانه می باشد .
چه زمانی رژیم سگ را به یک رژِیم غذایی کم پروتئین تغییر دهیم
تغییر در میزان پروتئین رژیم روزانه سگ باید به پیشنهاد دامپزشک حیوان ایجاد شود . و یا زمانی که سگ بالغ می شود . (در اکثر سگ ها سن 6ماهگی و سن 12 تا 18 ماهگی برای سگ های نژاد بزرگ )
زمانی که رژیم سگ از یک رژیم پر پروتئین به یک رژیم دارای 18 تا 22 % پروتئین تغییر می کند ، مشکلات گوارشی رایج می باشند . شما باید یک تغییر ملایم در رژیم غذایی سگ ایجاد کنید و در صورت از بین نرفتن علائم مشکلات گوارشی با دامپزشک حیوان مشورت کنید .
تاثیرات غذای حاوی پروتئین بالا
از آنجایی که غذای پر پروتئین دارای مزایای دیگری نیز می باشد , این غذا فقط برای توله ها استفاده نمی گردد .
دیگر موارد استفاده از غذای پر پروتئین
– کمک به بهبود سگ بعد از بیماری
– مفید برای سگ های دارای بیماری و مشکلات مزمن
– سگ هایی که برای شکار و یا نمایش استفاده می شوند

نکته های منفی غذای پر پروتئین
از آنجایی که پروتئین زیاد می تواند برای توله سگ ها و یا سگ های بالغ مشکل ایجاد کند , همیشه باید بر میزان پروتئین نظارت داشت .
مشکلاتی که با پروتئین بیش از اندازه ایجاد می شوند
– رشد بیش از اندازه و غیر عادی
– مشکلاتی کلیوی (فیلتر کردن پروتئین زیاد توسط کلیه ها مشکل است)
– مشکلات کبد

علاوه بر این ممکن است سگ انرژی اضافه و زیادی داشته باشد . بنابراین او به یک هایپر اکتیو (بیش فعال) تبدیل می شود . سوزاندن این انرژی برای سگ و صاحب سگ مشکل ایجاد می کند .